Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosarium im. Romana Jasińskiego w Pyskowicach oficjalnie otwarte! Zobaczcie nasze zdjęcia z różanej uroczystości

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Mieszkańcy są pewni: na wiosnę w pyskowickim rosarium będzie pięknie i pachnąco!
Mieszkańcy są pewni: na wiosnę w pyskowickim rosarium będzie pięknie i pachnąco! Danuta Pałęga
28 października w Pyskowicach nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego w mieście rosarium. Miejsce zyskało wyjątkowego patrona - Romana Jasińskiego, który w swojej karierze obok pracy na stanowisku leśnika w Parku Białowieskim czy zastępcy dyrektora Ojcowskiego Parki Narodowego, był także dyrektorem Zakładów Szkółkarstwa Drzew i Krzewów w Pyskowicach.

Rosarium im. Romana Jasińskiego upiększa Pyskowice

28 października o godzinie 11:00 na placu po dawnej kotłowni cieplnej (skwer pomiędzy Al. 1 Maja, Szopena i Wojska Polskiego) uroczyście otwarto pierwsze w Pyskowicach rosarium, innymi słowy ogród róż. Patronem miejsca został zasłużony dla pyskowickiej zieleni śp. Roman Jasiński, który oprócz pracy na stanowisku leśnika w Parku Białowieskim i zastępcy dyrektora Ojcowskiego Parki Narodowego, był także dyrektorem Zakładów Szkółkarstwa Drzew i Krzewów w Pyskowicach.

Ogród róż oficjalnie otwarty!

Gospodarzem uroczystości był sam burmistrz miasta, Adam Wójcik. U jego boku, ku uciesze tłumnie zgromadzonych przedszkolaków, stanęła Pani Róża, która opowiedziała zebranym piękną baśń o historii róż i rosarium. Wśród gości znalazł się między innymi Adam Wojtowicz, wicestarosta gliwicki, Radni Rady Powiatu Gliwickiego: Krystyna Urbańska, Anna Smyl i Andrzej Frejno oraz przede wszystkim - mieszkańcy Pyskowic.

- Rosarium jest upamiętnieniem i hołdem dla Romana Jasińskiego, który przez wiele lat zarządzał Zakładem Szkółkarstwa w Pyskowicach. To zmotywowało nas, żeby jego działalność i osiągnięcia w przestrzeni hodowli roślin wyróżnić. Park Śląski w dużej mierze wyposażony jest w rośliny z Pyskowic. Naszą polityką jest, żeby o osobach, które dokonały pewnych zmian w historii, kształtowaniu naszej przestrzeni publicznej, pamiętać i żeby starać się je uhonorować. - opowiedział nam burmistrz miasta, Adam Wójcik.

U boku Jasińskiego przez długie lata pracowała Maria Walkowiak, która swoją obecnością uświetniła piątkową uroczystość. Seniorka odebrała sadzonkę róży z rąk burmistrza i podzieliła się ze zgromadzonymi wesołym wierszykiem.

Otwarcie rosarium zwieńczyło wspólne posadzenie róży przez burmistrza Pyskowic i wicestarostę gliwickiego. Zebrani mieszkańcy i goście, wśród nich przedstawiciele przedszkoli i biblioteki miejskiej, otrzymali również sadzonki do samodzielnego wkopania w swoich ogrodach czy na podwórzach.

Dodatkowo, każdy z obecnych mógł przyjrzeć się niewielkiej ekspozycji, na którą złożyły się między innymi dyplomy, książki oraz papierośnica ze szczególnym grawerem, należące do Romana Jasińskiego. Na tablicy zamieszczono także ogólne informacje o patronie rosarium i archiwalne wycinki z gazet, w których go wspominano.

Projekt zrealizowano w ramach konkursu Powiatu Gliwickiego „Powiat przyjazny środowisku”. Na wiosnę w pyskowickim rosarium będzie pięknie i pachnąco!

Mieszkańcy są pewni: na wiosnę w pyskowickim rosarium będzie pięknie i pachnąco!

Rosarium im. Romana Jasińskiego w Pyskowicach oficjalnie otw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto