MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Serce dla serca

IWONA LECIEJEWSKA
Dzieciaki bawiły się doskonale i bez wzajemnych uprzedzeń. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI
Dzieciaki bawiły się doskonale i bez wzajemnych uprzedzeń. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI
Mieszkańcy Nowego Bytomia w Rudzie Śląskiej mogli kilka dni temu uczestniczyć w niecodziennym festynie zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Dobroczynności.

Mieszkańcy Nowego Bytomia w Rudzie Śląskiej mogli kilka dni temu uczestniczyć w niecodziennym festynie zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Dobroczynności. Jak poinformował nas prezes Stowarzyszenia, Józef Belok, było to spotkanie mające na celu integrację osób niepełnosprawnych z otoczeniem i pokazanie, że są to ludzie pełni optymizmu, energii i chęci do życia.

- Imprezę nazwaliśmy ,Serce dla serca", bo robimy to z potrzeby serca. Ja sam mam zdrowe dziecko, więc nie mogę powiedzieć że je rozumiem, ale chcę pomóc - zaznacza prezes Belok.

W organizacji festynu brało również udział Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych ,Nadzieja", którego prezes, Małgorzata Kubela ma również dwoje takich dzieci.

- Ania i Michał cierpią na skomplikowany zespół genetyczny, a ponadto są niewidomi. Najgorsze co można zrobić, to zamknąć się w domu i rozpaczać. Dlatego osiem lat temu założyłam Stowarzyszenie ,Nadzieja", żeby pokazać, iż niepełnosprawni są tacy sami jak my - mówi M. Kubela.

Stowarzyszenie również szkoli rodziców, organizuje spotkania z psychologiem, prowadzi terapie śpiewaniem, hipoterapię, w których dzieci chętnie biorą udział, współpracuje z tym środowiskiem, organizując np. wigilię, mikołajki, dzień dziecka i matki w zaprzyjaźnionych restauracjach. Ponadto organizują wyjazdy do Jastarni, Kuźnicy, w całości sponsorowane przez Urząd Miasta.

- W naszym mieście niepełnosprawni są zauważani. Nie wzbudzają zdziwienia. W szkołach istnieją klasy integracyjne, gdzie dzieci niepełnosprawne uczą się razem z tymi pełnosprawnymi. Taką szkołą jest np. SP nr 16 na Bykowinie i SP nr 15 na Halembie - podkreśla.

Ruda Śląska bierze udział w programie ,Miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym". Polskie Stowarzyszenie Dobroczynności współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury, które jest koordynatorem wszelkich imprez w mieście. Jego pracownik, Anna Roszczyk, była współorganizatorem festynu.

- Udostępniliśmy nasz sprzęt i ogródek. Harcerze z rudzkiego hufca przygotowali grochówkę i kiełbaski. Zaplanowaliśmy turniej rycerski, koncert Mirka Jędrowskiego z zespołem z ,Radia Piekary", aukcję obrazów malowanych przez dzieci. Zaprosiliśmy władze miasta, zarząd bowiem w większości pokrywa koszty spotkania. Ponadto sklepy ofiarowały nam kiełbaski - informuje nas pani Anna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto