Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk wygrywa w rankingu przyjaznych szpitali onkologicznych! Najwyżej oceniane są placówki z Katowic i Gliwic

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach otrzymały najwyższą w Polsce ocenę pacjentów, jako placówki onkologiczne przyjazne chorym.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach otrzymały najwyższą w Polsce ocenę pacjentów, jako placówki onkologiczne przyjazne chorym. fot. 123rf
Zdrowie w Katowicach i Gliwicach. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otrzymał najwyższą w Polsce ocenę pacjentów, jako placówka onkologiczna przyjazna chorym. Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach. Tak zdecydowali pacjenci zostawiający opinię na portalu Onkomapa.pl prowadzonym przez Fundację Alivia.

W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat pomiarów wskaźników jakości i efektywności leczenia. Chorzy na raka są zmuszeni szukać informacji o ośrodkach na własną rękę.

Dlatego Fundacja Alivia prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl, na którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat 108 szpitali i prawie 3,5 tys. lekarzy w nich pracujących.

Ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną.

Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje organizację i sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort. W ciągu ostatnich 12 miesięcy portal odwiedziło ponad 175 tys. użytkowników, którzy zostawili prawie 2,5 tys. opinii. W najnowszym rankingu Onkomapa.pl wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.

Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymał Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na 4,7/5 oceniło ten ośrodek 198 chorych. Pacjenci w tym ośrodku wysoko oceniają sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego.

Jeden z pacjentów ocenia: - Jeszcze się nie spotkałem z tak wspaniałym personelem. Wielkie ukłony w stronę lekarzy, inni powinni brać z nich przykład.

- To duże wyróżnienie dla zespołu Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, ale i dla całego naszego szpitala. Doceniono przede wszystkim organizację i sposób leczenia chorych, wysoki poziom opieki medycznej, ale też troskę o pacjentów, dobrą komunikacje z nimi, empatię personelu - mówi dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor Szpitala im. A. Mieleckiego w Katowicach.

- To niezwykle istotne kwestie w leczeniu nowotworów. Pacjenci docenili zapewne też fakt, że pomimo wszystkich obostrzeń wynikających z koronawirusa nie zostawiliśmy chorych onkologicznie samych. Przeciwnie - mobilizowaliśmy się, wprowadzając skuteczne procedury i nowe rozwiązania, które nie ograniczyły leczenia. W efekcie w naszym szpitalu w 2020 roku przeprowadzono aż 312 transplantacji szpiku kostnego. To o 10 proc. więcej zabiegów niż w rekordowym roku 2019 - dodaje dyrektor.

Kolejne miejsce w województwie śląskim zajmuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach, z oceną 4,1/5. W tym ośrodku bardzo dobrze oceniany jest sposób leczenia i komfort pacjentów.

Z kolei najwięcej opinii na portalu Onkomapa, bo aż 691, zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,4/5.

Zadaniem Agaty Polińskiej, wiceprezes Fundacji Alivia, mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom satysfakcji chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim i przekłada się na skuteczność leczenia, np. poprzez stosowanie się do zaleceń.

- Możliwość wyrażenia swojej opinii i poziomu satysfakcji ze świadczonych usług upodmiotawia pacjenta w systemie opieki zdrowotnej i sprawia, że jego doświadczenie staje się istotnym wskaźnikiem, na który wszyscy interesariusze powinni zwracać uwagę, co obecnie nie zawsze ma miejsce - mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia.

- Dzięki rankingowi dostępnemu na stronie Onkomapa pacjenci zyskują poparte doświadczeniem innych chorych informacje, w których placówkach mogą liczyć na szacunek, komfort oraz życzliwą opiekę – dodaje.

Mimo pandemii koronawirusa Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach nie zwalniał

W 2020 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach przeprowadzono aż 312 transplantacji szpiku kostnego. To o 10 proc. więcej zabiegów niż w rekordowym roku 2019.

Dane Poltransplantu nie zawierają jeszcze pełnego zestawienia za 2020 rok, nie można więc ocenić, jak katowicki ośrodek prezentuje się w zestawieniu z innymi placówkami. W 2019 roku w SPKM przeprowadzono 284 zabiegi i był to wtedy bezapelacyjne najlepszy wynik w Polsce pod względem każdego typu transplantacji.

Utrudnienia w funkcjonowaniu oddziału zaczęły się natychmiast po wprowadzeniu w Europie restrykcji dotyczących przemieszczania się. Dla ośrodka, który pozyskuje około 30 proc. komórek macierzystych od dawców z rejestrów zagranicznych ograniczenie to było sporym utrudnieniem. Ruch lotniczy z dnia na dzień został całkowicie wstrzymany, przywozy komórek były możliwe tylko transportem sanitarnym. Podróże takie trwały od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin.

Dużym kłopotem był też obowiązek 2-tygodniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy, który obejmował również kurierów przewożących komórki z zagranicy, co powodowało, że szpital na 2 tygodnie tracił ważnych pracowników. Podobny problem miał miejsce w sytuacji, kiedy dawca rodzinny (brat, siostra) przebywał na stałe lub tymczasowo zagranicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto