Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie familoki. Szczęśliwe osiedle? Horsta Bienka w Gliwicach na kształt podkowy - jakie skrywa tajemnice? ZDJĘCIA

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Do dziś podziwiać możemy w tym miejscu pięć różnych kształtów domów, wszystkie wybudowane z surowej cegły. Finezyjnie ustawiono je na przemian, by urozmaicić wygląd osiedla.
Do dziś podziwiać możemy w tym miejscu pięć różnych kształtów domów, wszystkie wybudowane z surowej cegły. Finezyjnie ustawiono je na przemian, by urozmaicić wygląd osiedla. Danuta Pałęga / fotopolska.eu
W sąsiedztwie tzw. lasku chorzowskiego na gliwickim Zatorzu pospacerować można osiedlem familoków, ustawionych na kształt podkowy. Powstało na początku XX wieku. W 1903-1904 roku wybudowano tu 17 domów dla pracowników pobliskiej stacji rozrządowej oraz nowego warsztatu lokomotyw, a także szkołę. Osiedle zamieszkiwał pisarz Host Bienek. Jak dziś wyglądają familoki? Zobaczcie zdjęcia!

Osiedle Leśne w Gliwicach na kształt podkowy

Osiedle robotnicze przy ulicy Horsta Bienka (przed wojną An der Waldschule) wzniesiono na Zatorzu w latach 1903-1904. Na kształt podkowy ustawiono tu 17 domów dla pracowników pobliskiej stacji rozrządowej oraz nowego warsztatu lokomotyw. Dla dzieci wybudowano także szkołę, nazywaną szkołą leśną (Waldschule). Osiedle domykał od północy las miejski, określany przez mieszkańców Gliwic laskiem chorzowskim, a od zachodu koszary artylerii.

Jak dziś wygląda Osiedle Leśne na Zatorzu?

Według dostępnych informacji, w budynkach mogło zamieszkać nawet sto rodzin. Mieszkania różniły się od siebie w zależności od przydziału dla urzędników lub robotników. Zespół mieszkalny wybudowano dzięki umowie między Urzędem Miasta i Królewską Dyrekcją Kolejową w Katowicach, która zobowiązała się dbać o osiedle przez 15 lat po oddaniu.

Do dziś podziwiać możemy w tym miejscu pięć różnych kształtów domów, wszystkie wybudowane z surowej cegły. Finezyjnie ustawiono je na przemian, by urozmaicić wygląd osiedla. Ten zabieg z całą pewnością dodatkowo przyciąga wzrok i ciekawość zwiedzających.

Horst Bienek. Kim był najsławniejszy mieszkaniec osiedla?

Najpopularniejszym mieszkańcem Osiedla Leśnego był niebywale pisarz Horst Bienek. Urodził się on 7 maja 1930 roku w Gliwicach. Był najmłodszym z szóstki dzieci maszynisty pruskiej kolei państwowej i nauczycielki muzyki.

"Jego rodzina przeprowadziła się po podziale Górnego Śląska z polskiego wówczas Lublińca do Gleiwitz. Dzieciństwo małego Horsta upłynęło pomiędzy katolicyzmem i faszyzmem: należał do Stowarzyszenia Don Bosca, a także do Hitlerjugend. W 1945 roku przeżył okupację sowiecką, pracując w fabryce drutu. Jako piętnastolatek ładował maszyny do wagonów towarowych, które następnie wysyłano do Rosji. Bienek wraz z innymi gliwiczanami został wysiedlony w październiku 1946. Trafił do Niemiec Wschodnich. W roku 1951 został aresztowany pod zarzutem działania przeciwko polityce kulturalnej NRD i trafił na cztery lata w sowieckim gułagu. Po ukazaniu się w 1968 roku “Celi” stał się cenionym pisarzem." - podaje inicjator projektu Familoki, Instytut Pracy i Edukacji.

Horst Bienek swoje wspomnienia z dzieciństwa ujął w gliwickiej tetralogii. W 1975 roku ukazała się „Pierwsza polka”, kolejne tomy to: „Wrześniowe światło”, „Czas bez dzwonów” oraz „Ziemia i ogień”. Pisarz zmarł 7 grudnia 1990 w Monachium.

Zapraszamy na spacer po jesiennym Osiedlu Leśnym na Zatorzu!

Do dziś podziwiać możemy w tym miejscu pięć różnych kształtów domów, wszystkie wybudowane z surowej cegły. Finezyjnie ustawiono je na przemian, by urozmaicić wygląd osiedla.

Śląskie familoki. Szczęśliwe osiedle? Horsta Bienka w Gliwic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto