Redakcja
Zanim w stolicy - najpierw na Śląsku. Wszystko przed grudniowym Szczytem Klimatycznym. Przy dworcach PKP w Gliwicach, Katowicach, Katowicach-Ligocie i Częstochowie od dziś można naładować elektryczny samochód. Przez trzy miesiące - za darmo.

Pierwsze w kraju, cztery punkty do ładowania pojazdów elektrycznych przy dworcach PKP już działają - wszystkie na Śląsku. Uruchomiono je jednocześnie - w Gliwicach, Katowicach, Katowicach-Ligocie oraz w Częstochowie. Oficjalnie - przy dworcu w Gliwicach. W dalszej kolejności - przy wszystkich dworcach premium w kraju.

Do 30 listopada,jeszcze więc przed Szczytem Klimatycznym, także Śląski Urząd Wojewódzki będzie posiadał w swojej flocie pojazd elektryczny, który będzie korzystał z tego typu stacji.

Zobacz zdjęcia:

- Oddana do użytku inwestycja doskonale wpisuje się w „Program dla Śląska” - niezwykle ważny dla naszego województwa dokument, zawierający najważniejsze kierunki dalszego rozwoju. Patrząc z punktu widzenia ekologii, czystego powietrza, stacja do ładowania pojazdów elektrycznych zapewne zachęci wielu mieszkańców do zastanowienia się nad zakupem auta na prąd. Do tej pory wiele wątpliwości wiązało się właśnie z brakiem możliwości doładowania takich samochodów. Dzięki takim inwestycjom, jakie realizują PKP, ładowarki będą bardziej dostępne. Bezemisyjny transport jest dla nas priorytetem - podkreśla Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Załadowanie samochodu pozwalające na przejechanie 300 km będzie kosztowało ok. 20 zł. Ładowanie "do pełna" zajmuje ok. 2 godzin. Wszystkie zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22kW. Przez pierwsze trzy miesiące będzie to jednak można zrobić na tych stacjach przy dworcach za darmo, potem pojawi się moduł do płatności.

Z jednego urządzenia mogą korzystać jednocześnie dwa pojazdy. Miejsca postojowe do ładowania pomalowane zostały na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem. Są darmowe.

Zamontowane w Gliwicach, Katowicach, Katowicach-Ligocie i Częstochowie urządzenia to autorskie, polskie produkty. Wyprodukowano je w Kolejowych Zakładach Łączności sp. z o.o w Bydgoszczy.

Jak podkreślali Jerzy Pietrzyk, członek zarządu i dyrektor produkcji oraz Krzysztof Magierowski, prezes zarządu, powstały w nawiązaniu do doświadczeń związanych z innymi urządzeniami, wykorzystywanymi na kolei i powstałymi w bydgoskim zakładzie. Produkuje on m.in. biletomaty i infokioski. Także nowe urządzenia, zaprezentowane w Gliwicach, cechuje, oprócz nowoczesnej technologii i prostej dla użytkownika obsługi - odporność i jakość wykonania.

Jak dodają przedstawciele Kolejowych Zakładów Łączności sp. z o.o, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych to urządzenia intuicyjne, jak smartfony. Aby z nich skorzystać, nie trzeba się logować.

Ładowarki będą także sterowane zdalnie, wpięte do ogólnopolskiej sieci. Na początek będzie to 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. W przyszłym roku - staną przy dworcach Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz.

Za realizację przedsięwzięcia odpowiadają spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a odpowiednie przyłącza wykonał PKP Telkol.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Dodaj ogłoszenie