Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk w kopalni Sośnica-Makoszowy: głodówka i miasteczko namiotowe

Bartosz Pudełko
Strajk w kopalni Sośnica-Makoszowy
Strajk w kopalni Sośnica-Makoszowy Bartosz Pudełko
Strajk w kopalni Sośnica-Makoszowy: po fiasku weekendowych rozmów z rządem na gliwicko-zabrskiej kopalni doszło do eskalacji protestu. Rozpoczęła się głodówka. Powstało też protestacyjne miasteczko namiotowe.

AKTUALIZACJA - WTOREK GODZ. 9.45

Przed oboma ruchami kopalni Sośnica-Makoszowy ustawione są namioty. Rano zdecydowanie więcej działo się w Zabrzu. Spora grupa protestujących cyklicznie blokowała ulicę Makoszowską, co chwila przepuszczając jednak kierowców. Przypomnijmy, że dziś zaplanowana jest również duża blokada ul. Pszczyńskiej w Gliwicach o godz. 15.30 przy skrzyżowaniu z ul. Dojazdową.

AKTUALIZACJA - WTOREK GODZ. 7.10

Protest na kopalni Sośnica-Makoszowy trwa nadal. Pod ziemią i na powierzchni strajkują pracownicy, przed bramami obu ruchów, w miasteczkach namiotowych, górnicy, ich rodziny i mieszkańcy Zabrza i Gliwic. Na ruchu Makoszowy głodówkę podjęły już 4 osoby, w Sośnicy jedna.

- Protest trwa, ale jednak jesteśmy dobrej myśli. W nocy porozumienia co prawda nie było, ale te rozmowy wyglądały już inaczej. Nie mówiło się już o likwidacji kopalń, a o restrukturyzacji. Dziś mamy dalej rozmawiać - mówi Bogusław Mączka, wiceprezes Solidarności przy kopalni.

W tej chwili w dalszym ciągu aktualna jest zaplanowana na godz. 15.30 blokada ul. Pszyczyńskiej w Gliwicach w okolicy skrzyżowania z ul. Dojazdową.

AKTUALIZACJA - GODZ. 19.15

Przed bramą kopalni Sośnica-Makoszowy w Gliwicach wciąż gromadzą się ludzie. To miasteczka namiotowego przychodzą całe rodziny. Z niepokojem wyczekują efektów rozmów z rządem. To od nich zależy dalszy przebieg strajku i jego ewentualna eskalacja. Póki co jest spokojnie, ale jeśli negocjacje zakończą się fiaskiem, wówczas protest może się nasilić. Na jutro, na godz. 15.30, zapowiedziana jest blokada ul. Pszczyńskiej (DK 44).

Mniejsze miasteczko namiotowe stanęło również przed bramą drugiego ruchu - w Makoszowach w Zabrzu. Ok. godz. 18 było tu zdecydowanie mniej osób niż w Sośnicy, ale wcześniej protestowała tu duża grupa, która cyklicznie blokowała ul. Makoszowską.

Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, skomentowała również dzisiejsze rozmowy samorządowców z premier Ewą Kopacz:

Dzisiejsze rozmowy z premier Ewą Kopacz zakończyły się zaproszeniem samorządów do dalszego konsultowania programu restrukturyzacji. Żałuję, że nie działo się tak od początku. Jednocześnie usłyszeliśmy zapowiedź, że przekazanie kopalń do spółki restrukturyzacji nie będzie oznaczać likwidacji kopalń - w założeniu mają funkcjonować na pewno do 2018 roku.Przypadek każdej kopalni rozpatrywany będzie indywidualnie.Pozytywne jest to, że o wiele częściej padało dziś słowo restrukturyzacja - a nie tak jak w sobotę likwidacja.

AKTUALIZACJA - GODZ. 13.40

Po godz. 12 strajkujący rozpoczęli rozstawianie miasteczka namiotowego na wzór tego, które powstało w Brzeszczach, przed bramą KWK Sośnica-Makoszowy w Gliwicach. Póki co stanowią je dwa wojskowe namioty i kilka koksowników. Niewykluczone jednak, że na tym się nie skończy. Wszystko zależy od rozmów z premier Ewą Kopacz, które mają się odbyć o 14 w Katowicach.

- Jedziemy tam otwarci i gotowi do negocjacji. Jeśli ktoś sądzi, że związkowców sprowokuje, to się myli. Chcemy dialogu. Warunek jest jednak taki, żeby premier potraktowała nas poważnie, nie jak to było do tej pory - mówi Zdzisław Bredlak, szef Sierpnia 80 przy kopalni.

Wśród zebranych czuć determinację. Jeśli rozmowy z rządem znów zakończą się fiaskiem, mówią, że pokażą na co ich stać.

W gliwicko-zabrskiej kopalni strajk prowadzony jest od czwartku. Dziś dwóch górników protestujących na dole w ruchu Makoszowy rozpoczęło głodówkę.

AKTUALIZACJA - GODZ. 10.45

Jak informują związkowcy, rozpoczął się zapowiadany rano protest głodowy. Póki co głodówkę podjęło dwóch górników strajkujących na ruchu Makoszowy. Ponadto ok. godz. 12 powinno zacząć tworzyć się miasteczko namiotowe przed bramą kopalni w Sośnicy.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

- Ludzie domagają się wręcz strajku. Nie akcji protestacyjnej, ale strajku – mówi Eugeniusz Kuchta, szef Związku Zawodowego Ratowników przy kopalni Sośnica-Makoszowy, podkreślając, że trwający protest jest inicjatywą załogi, nie związków zawodowych.

W poniedziałek przed godz. 6 przed bramą kopalni w Zabrzu panował raczej spokój, choć palące się koksowniki zwiastują, że można się tu dziś spodziewać wizyty protestujących i ich bliskich. Takie protesty miały już miejsce w sobotę w Makoszowach i niedzielę w Sośnicy. Ponadto strajkujący zablokowali w piątek rondo w Zabrzu, a w samej kopalni, na obu ruchach, akcja protestacyjna trwa od ubiegłego tygodnia. W tej chwili w KWK Sośnica-Makoszowy na dole protestuje ok. 250-300 górników. Do tego pracownicy powierzchni.

Strajk w kopalni Sośnica-Makoszowy: głodówka i miasteczko namiotowe?

Nie wiadomo jak wyglądać będzie dzisiejszy dzień. Komitet strajkowy podjął decyzję o stopniowym przyłączaniu się kolejnych zakładów Kompanii Węglowej do protestu. W innych kopalniach od dziś organizowane są masówki. Nie można wykluczyć, że sytuacja będzie eskalować.

Cztery przeznaczone do likwidacji kopalnie wysłały dziś rano po autokarze do Warszawy. To delegacje kobiet, pracownic i żon górników, spotkać mają się z prezydentem Komorowskim i wręczyć mu petycję.

Ponadto strajkujący na KWK Sośnica-Makoszowy planują we wtorek zablokować ulicę Pszczyńską w Gliwicach. Dziś z kolei związkowcy z tego zakładu spotkają się z samorządowcami Zabrza, Gliwic, Gierałtowic, Bytomia i Rudy Śląskiej, którzy wyrazili już słowa poparcia dla górników i również nie zgadzają się z planami likwidacji kopalni.

- Podczas rozmów strona rządowa szumnie mówiła o ratowaniu Kompanii i dziesiątek tysięcy miejsc pracy. To prawda, ale nikt nie wspomniał o tych 4 tysiącach zatrudnionych w Sośnicy-Makoszowach, o tym, że każde miejsce pracy tu, to 5 u kontrahentów, o tym, że po tej kopalni, ostatniej w miastach, zostanie tu czarna dziura – mówi Kuchta.

Protestujący w Zabrzu i Gliwicach otrzymali wsparcie z urzędów Zabrza i Gliwic, m.in. Koce dla strajkujących na dole. Solidaryzują się z nimi również górnicy z Budryka i Knurowa, a także np. pracownicy kolei. Związkowcy apelują jednak o pomoc, np. jedzenie dla strajkujących pod ziemią.

Około godz. 8 sytuacja na kopalni zaczęła robić się coraz bardziej napięta. Związkowcy mówią, że załoga chce zaostrzyć trwający od czwartku protest.

- Dochodzą do nas głosy, że jeszcze dziś może dojść nawet do głodówki protestujących na dole górników. To jest ich reakcja na to, jak rząd ich wczoraj potraktował – mówi Andrzej Twardowski, szef Solidarności przy kopalni Sośnica-Makoszowy.

Związkowcy dodają, że dziś przed bramą kopalni w Sośnicy, na prośbę ludzi, zorganizowane zostanie miasteczko namiotowe na kształt tego, jakie powstało w Brzeszczach.

Za fiasko rozmów z rządem związkowcy obwiniają właśnie stronę rządową.

- My zdajemy sobie sprawę z tego, że kopalnia potrzebuje restrukturyzacji. Połączenie zakładało likwidację zbędnego majątku na powierzchni, ale nic w tym kierunku nie zrobiono przez lata. Wciąż mamy dwa zakłady, dwie dyrekcje. To generuje koszty i to trzeba zlikwidować, a nie kopalnię, która za dwa lata może przynosić zyski przy odpowiednich krokach, jak wynika z analizy Politechniki Śląskiej. Tymczasem rząd przyjechał do Katowic i w ogóle nie chciał kompromisu. Proponowaliśmy różne rozwiązania dla czterech kopalń. Za każdym razem odpowiedź była jedna: Nie – mówi Zdzsiław Bredlak, szef Sierpnia 80 przy kopalni.

Związkowcy informują również, że pracownicy czterech kopalń otrzymali druki, w których mieliby wskazać, do której kopalni chcą zostać przeniesieni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto