Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z koła naukowego High Flyers wygrali prestiżowe zawody Droniada. To kolejny sukces Politechniki Śląskiej

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Studenci Politechniki Śląskiej wygrali prestiżowe zawody Droniada. Zobacz zdjęcia >>>
Studenci Politechniki Śląskiej wygrali prestiżowe zawody Droniada. Zobacz zdjęcia >>>Szymon Bijak
Studenci z koła naukowego High Flyers zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie Droniada 2021. Zespół Politechniki Śląskiej nie dał szans innym ekipom. Osiągnęli oni najwyższy wynik w historii tych prestiżowych zawodów.

Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach wygrali konkurs Droniada 2021

Kolejny wielki sukces Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Studenci z koła naukowego High Flyers - w składzie: Jakub Tomczak, Paweł Piórkowski, Krzysztof Lewandowski, Dawid Rudy i Jacek Grzybowski - zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie Droniada 2021.

- Ten sukces studentów niesamowicie cieszy. Zapracowali na niego również opiekunowie i pracownicy Politechniki Śląskiej. Stawiamy na nowoczesne kształcenie, które jest oparte na aktywności studentów w ramach kół naukowych i realizacji najróżniejszych projektów. Twierdzimy, że nasza strategia jest słuszna. Dzięki właśnie takim młodym ludziom, którzy perfekcyjnie połączyli to, czego nauczyli się w teorii i w praktyce laboratoryjnej, i wykorzystali to w konkursie, aby pokazać, że ta wiedza jest bardzo użyteczna. To wszystko pozwala nam patrzeć z optymizmem w przyszłość - podkreślił prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej.

Tegoroczne zawody obejmowały trzy konkurencje:

  • prezentację bezzałogowego systemu latającego (BSL),
  • identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin (konkurencja o nazwie „Trzy kolory”) i
  • wykrycie w sadzie parcha i mączniaka jabłoni, a następnie ich precyzyjny oprysk środkami ochrony roślin symulowany przez kulki paintballowe („Drzewo życia”).

High Flyers wygrali dwie konkurencje, z kolei w trzeciej stanęli na drugim stopniu podium.

Łącznie zespół Politechniki Śląskiej zdobył 78 punktów - jest to najwyższy wynik w historii tego konkursu. W tym roku w zawodach wzięło udział 11 drużyn z całego kraju. W klasyfikacji generalnej - za High Flyers - znalazły się ekipy reprezentujące Politechnikę Wrocławską (67 pkt) oraz krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą (43 pkt).

Gliwicka drużyna otrzymała nagrodę główną i nagrody specjalne o łącznej wysokości 25 tys. zł oraz specjalistyczny sprzęt do sterowania dronami.

Po zakończeniu głównej części, podczas której przedstawiona została m.in. krótka historia koła naukowego High Flyers, mieliśmy także okazję z bliska przyjrzeć się jak drony wykonują jedno z zadań - a mianowicie konkurencję "Drzewo życia" - na Łące Igrowej.

- Najpierw mniejszy dron przeleci nad łąką, aby zeskanować ten obszar i znaleźć poszukiwane figury. Wykryte miejsca pojawią się na naszej stronie internetowej, z której dane pobierze drugi, większy dron, który następnie ustala optymalną ścieżkę, po której będzie się poruszał - wyjaśniał nam na bieżąco Jacek Grzybowski, jeden ze studentów z koła naukowego High Flyers.

Dron na wspomniane figury - imitujące chore jabłonki - zrzucał kulki polowe, które były pestycydami mającymi je uleczyć.

Koło naukowe High Flyers powstało w 2010 roku. - Głównym jego celem jest poszerzanie specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania budowy i eksploatacji bezzałogowych obiektów latających, które potocznie nazywane są dronami. Ma ono charakter międzywydziałowy - należą do niego studenci i pracownicy z różnych kierunków - wyjaśniał dr hab. inż. Roman Czyba, jeden z opiekunów High Flyers.

Od samego początku działalność tego koła była nastawiona na startowanie w różnych zawodach (nie tylko odbywających się w Polsce, ale również zagranicą - gliwiccy studenci odwiedzili chociażby Niemcy czy Portugalię), podczas których studenci mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Na swoim koncie High Flyers ma wiele osiągnięć, m.in. zajęcie pierwszego miejsca w konkurencji SAR z użyciem dwóch wielowirnikowców HF-8 oraz samolotu HF-9 podczas Droniady w 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto