MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci zbudowali ekologiczny bolid

Olga Wiśniowska
Zasilają go dwie baterie 12 woltowe, a rozpędza się do 60 km na godzinę. Mowa o bolidzie, który zbudowali studenci Politechniki Śląskiej. Wczoraj zaprezentowali go w gliwickim CH Forum.

Wygląda jak zabawka z górnej półki, ale potrafi znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Ekologiczny bolid w kilka miesięcy od podstaw stworzyli studenci różnych kierunków Politechniki Śląskiej.

– Przez trzy lata byłem na wymianie w Wielkiej Brytanii, pracowałem w firmie motoryzacyjnej, która przygotowywała taki pojazd do wyścigu. Po powrocie na uczelnię zaproponowałem mojemu promotorowi stworzenie u nas bolidu jako pracy dyplomowej. Zgodził się, stworzyliśmy zespół i od października ruszyliśmy z budową – opowiada Krzysztof Slósarczyk z wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Oprócz pomysłodawcy w projekcie wzięli udział Krzysztof Kowalski, Błażej Mika, Wojciech Slósarczyk i Jacek Witek. Pracowali pod czujnym okiem czterech promotorów.

Konstruowanie zaczęli od znalezienia kierowcy. Wiadomo było, że musi być jak najmniejszy i najlżejszy, dlatego ostatecznie największa przyjemność, czyli prowadzenie bolidu, przypadło czterem dziewczynom – Małgorzacie Uniwersał, Magdalenie Michalak, Agacie Dzidowskiej i Marcie Fijałkowskiej.

– Każda z nich ma ok. 150 cm wzrostu i waży ok. 50 kg. To było ważne, ponieważ przy takim pojeździe liczy się każdy kilogram, razem z kierowcą waży 160 kg. Poza tym projektowanie zaczęliśmy właśnie od odpowiedniej pozycji kierowcy – dodaje Slósarczyk.

Maszyna nie posłużyła jednak jedynie jako praca naukowa, ale wzięła również udział w corocznie organizowanym w Wielkiej Brytanii wyścigu The Greenpower Corporate Challenge (GCC).

Jego reguły są proste – bolidy jeżdżą po torze przez cztery godziny, wykonując jak największa liczbę okrążeń. Baterie można dwa razy wymieniać, na zmianę prowadzi trzech kierowców. Byli pierwszą w historii rajdu drużyną spoza wysp, i do razu odnieśli sukces – na 34 pojazdy zajęli 6 miejsce.

W przyszłym roku kolejne pokolenie studentów chce poprawić ten wynik. Wybudują nowy pojazd albo udoskonalą ten istniejący. Podobno sięgnięcie po złoto jest możliwe. Najważniejsze zadanie przed kolejnymi konstruktorami to zmniejszenie wagi bolidu.

Ekologiczny bolid można oglądać w CH Forum do końca sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto