Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta z Muzeum w Gliwicach. Bezpłatne zajęcia dla przedszkolaków i uczniów

PP
Muzeum w Gliwicach
Od 2 do 19 grudnia, od wtorku do piątku grupy przedszkolne i szkolne będą miały okazję uczestniczyć w świątecznych lekcjach muzealnych organizowanych przez Muzeum w Gliwicach.

Podczas zajęć w Willi Caro, Zamku Piastowskim oraz Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, najmłodsi poznają prawdziwą historię św. Mikołaja, śląskie tradycje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia, dowiedzą się, jakie skarby odkryli archeolodzy w Ziemi Świętej. Poznają również historię szopki bożonarodzeniowej, bombki i kartki świątecznej. Będą mieli okazję własnoręcznie wykonać podłaźniczkę i śnieżną kulę, a po zajęciach w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego dzieci pod choinką będą mogły postawić własnoręcznie pomalowaną stajenkę.

Święta z Muzeum w Gliwicach. Bezpłatne zajęcia dla przedszkolaków i uczniów

Udział w lekcjach muzealnych i warsztatach rodzinnych jest bezpłatny. Wszystkie lekcje muzealne trwają od 45 do 90 minut, a maksymalna liczba uczestników to 30 osób. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 32 335 44 03

Święta z Muzeum w Gliwicach. Willa Caro

2 - 5 grudnia i 16 – 19 grudnia - Ozdoby choinkowe – dziś i sto lat temu - godz. 09.00, 10.30, 12.00
Podczas lekcji dzieci poznają historię choinki i ozdób choinkowych. Prowadzący wyjaśni dlaczego i czym przystrajamy podczas Świąt choinkę oraz co symbolizują poszczególne ozdoby. Dzieci będą mogły zobaczyć dekoracje świąteczne wykonywane w różnych regionach Polski oraz porównać jak wyglądały one w przeszłości, a jak wyglądają dzisiaj. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6lat)

2 – 5 grudnia i 16 – 19 grudnia – Na świątecznym stole – pierniki godz. 09.00, 10.30, 12.00
Podczas lekcji zostaną wytłumaczone takie terminy jak m.in. wigilia czy tradycja świąteczna. Prowadzący opowie o tradycyjnych potrawach świątecznych w zależności od regionu Polski. Przybliży historię i symbolikę tradycyjnego ciasta świątecznego – piernika oraz wymieni główne ośrodki piernikarskie w Polsce i w Europie. Dzieci dowiedzą się jak długo i z czego przygotowuje się ciasto piernikowe, jakie dodaje się do niego przyprawy oraz jakie kształty i nadzienia mogą mieć pierniki. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej.

2-5 grudnia i 16 – 19 grudnia – Podłaźniczka – starsza siostra choinki - godz. 09.00, 10.30, 12.00
Podczas lekcji dzieci dowiedzą się skąd pochodzi zwyczaj ubierania choinki i jak dotarł on do Polski. Prowadzący przybliży symbolikę świątecznego drzewka i ozdób świątecznych. Opowie o związku tego zwyczaju z tradycją pogańską oraz podłaźniczką. Wyjaśni co to jest podłaźniczka oraz pokaże jak różniły się one w zależności od regionu Polski. Dzieci poznają też symbolikę podłaźniczki oraz przekonają się o ich wyjątkowości na tle innych krajów. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły gimnazjalnej.

9 – 12 grudnia - Śląskie Boże Narodzenie - godz. 09.00, 10.30, 12.00
Uczestnicy zajęć poznają dawne i współczesne zwyczaje, wierzenia i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia. Zajęcia będą się odbywać w oparciu o aranżację stołu wigilijnego, szopkę oraz warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6lat), uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i ponadgimnazjalnej.

9 - 12 grudnia - Boże Narodzenie na świecie - godz. 09.00, 10.30, 12.00
Uczestnicy zajęć poznają tradycje świąteczne z całego świata, między innymi z Anglii, Australii, Meksyku, posłuchają kolęd z różnych krajów, a także wezmą udział w zabawach świątecznych z różnych krajów. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

Święta z Muzeum w Gliwicach. Zamek Piastowski

5 grudnia - Święty Mikołaj – historia prawdziwa – godz. 10.00, 12.00, 13.00 i 14.00
Lekcja składa się z prezentacji multimedialnej oraz ze spotkania i rozmowy ze św. Mikołajem. Podczas lekcji dzieci poznają prawdziwą historię św. Mikołaja. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6lat) oraz uczniów szkoły podstawowej (kl. 1-2).

9 grudnia - Historie świąteczne - opowieść o świętach i obyczajach w stylu retro – godz. 9.00, 10.30, 12.00
Warsztaty przybliżą dzieciom dawne zwyczaje świąteczne m. in. XIX – wieczne. Podczas warsztatów dzieci wykonają papierowe ozdoby świąteczne w stylu retro. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat) oraz uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

10 i 17 grudnia - Skarby ziemi świętej czyli co odkrywają archeolodzy biblijni – 10 grudnia - godz. 9.00, 10.30, 12.00 oraz 17 grudnia – godz. 9:00, 10:30, 12:00, 13:30
Archeologia biblijna to nauka zajmująca się obecnie odtwarzaniem życia codziennego i religii ludów wymienionych na kartach Starego i Nowego Testamentu. Archeolodzy biblijni odkrywają zatem osady, miasta, świątynie, a także przeróżne przedmioty, których przed setkami lat używali ludzie zamieszkujący tereny Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Dzięki opowieści oraz prezentacji multimedialnej dzieci dowiedzą się m.in. czym była „Arka Przymierza”, czy istniała Wieża Babel oraz jak wyglądał Nazaret, w którym wychowywał się Jezus Chrystus. Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej (powyżej 8 roku), szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

11 i 16 grudnia - W drodze do Betlejem – 11 grudnia - godz. 10.00, 11.15, 12.30 oraz 16 grudnia - godz. 9.00, 10.30, 12.00
Podczas zajęć dzieci będą miały okazję zapoznać się z historią narodzenia Pana Jezusa. Poznają okoliczności towarzyszące temu wydarzeniu, dowiedzą się między innymi, czym były spisy ludności w Cesarstwie Rzymskim, co to znaczy „Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis”. Zajęciom towarzyszy prezentacja multimedialna. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6lat) oraz uczniów szkoły podstawowej.

12 i 18 grudnia - Krótka historia śnieżnej kuli – 12 grudnia - godz. 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 oraz 18 grudnia - godz. 10.00, 11.30, 13.00
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się o jaką śnieżną kulę chodzi oraz ile ma wspólnego z przyciskiem do papieru. Na końcu, samodzielnie wykonają własną śnieżną kulę. Lekcja ma charakter warsztatowy.

19 grudnia - Wigilijny wieczór - godz. 10.00, 11.30, 13.00
Podczas lekcji prowadzący opowie o tradycjach bożonarodzeniowych mieszkańców Śląska, przybliży zwyczaje związane z obchodzeniem Wigilii Bożego Narodzenia m. in. opowie wystroju mieszkania w wieczór wigilijny. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat) oraz uczniów szkoły podstawowej.

Święta z Muzeum w Gliwicach. Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat) i uczniów szkoły podstawowej prowadzone od wtorku do piątku pomiędzy 2 – 5 grudnia i 9-12 grudnia, godz. 10.00 i 12.00

Chodźmy wszyscy do stajenki - Podczas lekcji dzieci poznają historię szopki bożonarodzeniowej. Dowiedzą się, gdzie powstała pierwsza szopka na świecie i dlaczego nazywana jest ona „żywą szopką”. Prowadzący opowie jakie osoby i zwierzęta muszą znaleźć się w każdej szopce bożonarodzeniowej. Na końcu dzieci będą mogły samodzielnie pomalować i ozdobić gipsowe stajenki. Lekcja będzie wzbogacona materiałem ilustracyjnym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto