Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpilka - Wach. Kto wygrał w walce podczas Gala Knockout Boxing Night 5. w Gliwicach? [ZDJĘCIA + RELACJA]

Redakcja
Walką wieczoru Gala Knockout Boxing Night 5 w Gliwicach było starcie Artur Szpilka - Mariusz Wach
Walką wieczoru Gala Knockout Boxing Night 5 w Gliwicach było starcie Artur Szpilka - Mariusz Wach Arkadiusz Gola
Artur Szpilka kontra Mariusz Wach. Ta walka była głównym punktem programu sobotniej gliwickiej gali Knockout Boxing Night 5. Kto wygrał? Zobacz zdjęcia i przeczytaj naszą relację...

Szpilka - Wach. Kto wygrał w walce podczas Gala Knockout Boxing Night 5. w Gliwicach? [ZDJĘCIA + RELACJA]

Zaczynamy od zakontraktowanego na sześć rund pojedynku wagi ciężkiej: Łukasz Różański - Eugen Buchmueller (Niemcy). 32-letni Polak jest niepokonany w 9 walkach, 8 z nich wygrał przez nokaut. Rekord Niemca to 13 wygranych (10 ko) i 3 porażki.

Walka została zakończona błyskawicznie, w pierwszej rundzie. Buchmueller po kilku mocnych ciosach nie miał ochoty kontynuować pojedynku sygnalizując kontuzję. Odwrócił się plecami do Polaka i wypluł ochraniacz. Kibice taką postawę skwitowali gwizdami.

Gala Knockout Boxing Night 5. w Gliwicach. Zobacz zdjęcia z walki:

- Nie spodziewałem się, że tak szybko ta walka się skończy. Kilka razy go trafiłem i to zadecydowało - stwierdził Różański. - Teraz przez dwa tygodnie odpocznę, bo jestem zmęczony po treningach, a potem postanowimy ze sztabem jaki będzie następny krok.

Kolejny pojedynek to waga półciężka: Marek Matyja - Remigiusz Wóz. Ten pierwszy ma na koncie 14 wygranych (6 KO), 1 remis i 1 porażkę, a drugi 11 wygranych (6 KO) i 3 porażki. Walkę zakontraktowano na sześć rund.
Po mocnym początku Matyja trafił mocno Wóza i tuż przed końcem pierwszej rundy pięściarz Silesia Boxing był liczony. W drugiej rundzie tempo nieco spadło i nie doszło do żadnych znaczących wydarzeń, ale pełną kontrolę nad pojedynkiem miał Matyja. W trzecim starciu po kilku sierpowych uderzeniach Matyji sędzia przerwał pojedynek.

- Cieszę się, że mogłem zaboksować na tej gali. Fajnie, że dostałem takiego przeciwnika. Był twardy i nie odpuszczał, ale wiedziałem, że go skończę i konsekwentnie realizowałem swój plan - powiedział zwycięzca.

Teraz czas na wagę średnią: Maciej Sulęcki - Jean Michel Hamilcaro (Francja). Polak stoczył do tej pory 27 walk, wygrał 26 (10 KO) i jedną przegrał. Francuz natomiast legitymuje się bilansem 25 wygranych (6 KO), 9 porażek i 3 remisy. Sulęcki liczy się w światowych rankingach i uznawany jest za polską nadzieję na duży sukces. Walkę zakontraktowano na dziesięć rund.

Konfrontacja skończyła się w drugiej. Seria ciosów rzuciła Francuza na deski, a kolejne uderzenia skłoniły narożnik do rzucenia ręcznika.

- Bardzo lubię walczyć w Polsce, bo to są magiczne pojedynki - stwierdził Sulęcki. - Czekam na informację, co dalej. Ja chcę wchodzić do ringu i zwyciężać, ale to wszystko należy do promotorów. Ja jestem tylko ringowym robotnikiem. Czuję jednak, że jestem coraz lepszy i moje miejsce jest wśród najlepszych na świecie. Ale z nikim nie boję się wychodzić do ringu.

Następny pojedynek to boks olimpijski kobiet: Iza Rozkoszek - Alexas Kubicki. Ta druga przykuła uwagę strojem - spodenki były ozdobione złożoną z błyszczących pasów spódnicą. Zawodniczka Carbo Gliwice jest wschodzącą gwiazdą tego sportu. Po trzech rundach sędziowie - z racji Święta Niepodległości - ogłosili remis.

Również w formule boksu amatorskiego, w wadze ciężkiej, zmierzyli się Bartłomiej Szczęsny i Karol Basista. W drugiej rundzie liny nie utrzymały Basisty i pięściarz Legii bez ciosu wypadł za ring! Pojedynek wygrał jednogłośne na punkty Basista, co publiczność podsumowała gwizdami.

Jednym z najważniejszych pojedynków wieczoru było starcie o pas mistrzyni świata WBC wagi superpółśrednia: Ewa Piątkowska - Ornella Domini (Szwajcaria). Broniąca tytułu 34-letnia Polka stoczyła dotychczas dwanaście walk, z których wygrała 11 (4 KO) i jeden przegrała, natomiast pretendentka ma na koncie 13 zwycięstw (3 KO) i jedną porażkę. Pojedynek zakontraktowano na 10 rund. Piątkowska, nazywana Tygrysicą, na wadze była o 2 kilogramy cięższa od Szwajcarki.

Domini okazała się słaba w defesywie, w drugiej rundzie na jej twarzy pojawiła się krew, a po jednym z prostych ciosów głowa odskoczyła jej w tył. Od czwartej rundy Szwajcarka zaczęła jednak odzyskiwać równowagę i trafiać Piątkowską, podbijając jej lewe oko i naruszając nos. W szóstym starciu Polka znów uruchomiła ciosy proste i przejęła inicjatywę. W końcówce dziewiątego starcia przewaga mistrzyni była już bardzo wyraźna, a Domini była rozbita. Po dziesięciu rundach sędziowie nie mieli wątpliwości punktując 100:90, 98:92, 99:91 dla Polki, która obroniła pas.

O pas międzynarodowego mistrza Polski w wadze półcięzkiej zmierzyli się 28-letni Paweł Stępień i 37-letni Dmitry Suchocki (Rosja). Polak był niepokonany w 11 walkach (10 KO), natomiast jego rywal obok 23 wygranych (16 KO) miał 6 porażek. Walkę zakontraktowano na dziesięć rund. Zdecydowanym faworytem był dużo młodszy i wyższy o blisko dziesięć centymetrów Polak.

Stępień od początku wykorzystywał wszystkie swoje atuty, ale w drugiej rundzie Rosjanin, mający w dorobku dwie walki o mistrzostwo świata, zdołał zadać dwa-trzy mocne ciosy. W końcówce trzeciego starcia Polak zrewanżował mu się jednak z nawiązką, jakby od niechcenia i potwierdził, że wszystko ma pod kontrolą. Nonszalancja została jednak surowo ukarana - w czwartym starciu Suchocki znienacka wystrzelił krótkim lewym sierpowym i Stępień padł na deski. Pierwsze liczenie w jego karierze stało się faktem. Rosjanin poczuł krew i po raz kolejny wpędził w tarapaty Polaka w ostatnich sekundach kolejnej rundy. Zwycięstwo zaczęło się Stępniowi wymykać z rąk. W siódmej rundzie Rosjanin zaczął tracić siły, ale wciąż konsekwentnie odpowiadał na każdy atak.Koniec nastąpił w dziewiątej rundzie, gdy po potężnym ciosie Rosjanin ukląkł, a sędzia przerwał walkę nie bacząc na słuszne protesty zawodnika, który zdecydowanie mógł kontynuować pojedynek.

Szpilka - Wach. Kto wygrał w walce podczas Gala Knockout Boxing Night 5. w Gliwicach?

29-letni Artur Szpilka (21 zwycięstw, 15 KO, 3 porażki) vs 39-letni Mariusz Wach (33 zwycięstwa, 17 KO, 3 porażki) zmierzyli się w Gliwicach w pojedynku o przedłużenie marzeń o duże i lukratywne pojedynki. Polska walka roku nie miała jednak żadnej formalnej stawki w postaci mistrzowskiego pasa. Została zakontraktowana na dziesięć rund (Wach oświadczył, że to obóz przeciwnika nie zgodził się na dwanaście). Przed pojedynkiem obaj toczyli wojnę psychologiczną, a Wach usiłował wyprowadzić Szpilkę z równowagi.

Na wadze Wach wygrał zdecydowanie - 123 kg wobec 108,7 kg Szpilki. "Wiking" był jednak faworytem także ze względu na większą wszechstronność i większą odporność na ciosy.

1. runda:
Szpilka był aktywniejszy, ale Wach wyraźnie polował na mocny i czysty cios z prawej ręki. Obu brakowało precyzji, a Szpilka miał coś Wachowi do powiedzenia. Runda na remis.

2. runda:
Szpilka znów był szybszy, ale Wach po raz pierwszy złapał go na linach i trafił z prawej. W końcówce podkreślił ten akcent kolejnymi prostymi trafieniami. Runda dla Wacha.

3. runda:
Trener Andrzej Gmitruk domagał się, by Szpilka uderzał w tułów Wacha, ten jednak uparcie szukał trafień w głowę. "Wiking" walczył ze stoickim spokojem, licząc na wyczerpanie energii rywala. Szpilka zadał ostatnie uderzenie wyraźnie po gongu. Runda na remis.

4. runda:
Zaczęła się od trafienia z obu stron, ale gorzej wyszedł na tym Szpilka. Róźnica masy zrobiła swoje. Minutę przed końcem Szpilka znów oberwał z prawej ręki. W ostatniej akcji minimalnie zrewanżował się lewym sierpem. Runda na remis.

5. runda:
W przerwie trener Piotr Wilczewski zwrócił Wachowi uwagę, że Szpilka opuszcza już ręce i zaczyna pajacować. - Musisz to wykorzystać - stwierdził szkoleniowiec. Szpilka większość rundy boksował lepiej, ale w końcówce znów dostał mocne trafienie i wpadł w kłopoty w narożniku. Wyszedł z nich z ciosem. Wach był zbyt pasywny. Runda dla Szpilki.

6. runda:
Szpilka zaczął pajacować, opuścił ręce. Wach to wykorzystał i trafił go całą serią, ale nie na tyle precyzyjną, by skończyć walkę. - Co ty do cholery wyprawiasz?! - dramatycznie krzyczał Gmitruk do swojego podopiecznego. Runda dla Wacha.

7. runda:
Szpilka bardziej skoncentrowany, ale nie uniknął błędów. Wach jednak wygląda na bardziej zmęczonego. Runda na remis.

8. runda:
Szpilka wciąż aktywniejszy, a Wach zbyt mało precyzyjny. Kilka ciosów otrzymał, ale nie zrobiły na nim wrażenia. Wykazał jednak za mało energii w ataku. Runda dla Szpilki.

9. runda:
Cios za cios. Wach trafiał mocniej, Szpilka częściej. W momencie gongu też nastąpiła wymiana. Runda na remis. W tej walce wszystko jest jeszcze możliwe.

10. runda:
Wach zaczął agresywniej. Minutę przed końcem złapał Szpilkę potężnym ciosem i ten padł na deski. Po liczeniu z rozbitą twarzą próbował odrobić stratę i znów oberwał. Do końca rundy chwiał się na nogach, ale przetrwał. Runda dla Wacha dwoma punktami.

Teraz wszystko zależy od sędziów. Dla nas wygrał Wach.

Sędziowie punktowali: 97:93 dla Szpilki, 96:93 dla Wacha, 95:94 dla Szpilki.

Na widowni burza gwizdów. Zwłaszcza pierwszy z wyników jest całkowitym nieporozumieniem.

W hali trwają przepychanki, Szpilka zamiast do wywiadu rwie się do bójki pod ringiem.

- Zabrakło mi jednej rundy, gdzieś ją przespałem. Mam nadzieję na rewanż. Byłem świetnie przygotowany - mówi w tym czasie Mariusz Wach.

- Wygrałem tę walkę, do ostatniej rundy prowadziłem - twierdzi Szpilka. - Trochę się zmęczyłem, bo to duży chłop. Podniosłem ręce, ale świrowałem pawiana. Wygrałem i tyle. Nie wiem, o co tym ludziom chodzi.

W hali trwa burza gwizdów i skandowanie "Złodzieje, złodzieje!" i "Mariusz Wach, Mariusz Wach!".

Gala Knockout Boxing Night 5. w Gliwicach. Zobacz zdjęcia walki Szpilka vs Wach:

Przed galą

Mariusz Wach waży 123 kg, a Artur Szpilka 108,7 kg. Ich pojedynek będzie głównym punktem programu gali Knockout Boxing Night #5, która odbędzie się w Arenie Gliwice.

To jedno z najciekawszych starć w polskim boksie zawodowym w ostatnim czasie. Obaj w swojej karierze stoczyli pojedynki o pasy mistrza świata wagi ciężkiej i obaj mają za sobą trudne przejścia. Artur Szpilka poniósł druzgocące porażki, natomiast Mariusz Wach wplątał się w aferę dopingową.

Zdjęcia z ceremonii ważenia możecie zobaczyć TUTAJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto