Szpital na Radiowej i jej prezes Anna Gil z nagrodą specjalną w konkursie za innowacyjne podejście do walki z COVID-19!

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
fot. MAGDALENA PIETRAS
Udostępnij:
Bezpieczny Szpital Przyszłości działa w Gliwach przy Radiowej 2. Placówka i mobilne pracownie wirusologi zostały wyróżnione w konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2020 w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia”.

Należący do spółki Vito-Med a potocznie nazywany przez mieszkańców powiatu gliwickiego „Szpital na Radiowej”, jest jedynym w regionie szpitalem z oddziałem neurologicznym i udarowym, rehabilitacją neurologiczną oraz oddziałem chorób wewnętrznych. W ramach swojej działalności placówka prowadzi także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz poradnie specjalistyczne. Szpitalem zarządza prezes Anna Gil, która już na początku wybuchu pandemii uznała, że najskuteczniejszym sposobem na walkę z koronawirusem jest szybki i łatwy dostęp do testowania. I tak powstała inicjatywa stworzenia nowoczesnej Mobilnej Pracowni Wirusologii Medycznego Laboratorium Diagnostycznego. Pracownia ukierunkowana została na wykonanie metodą RT-PCR badań wyłącznie w kierunku SARSCoV-2.

1 czerwca 2020 r., było to pierwsze laboratorium w zabudowie modułowej na Śląsku. Każdego dnia wykonuje się tu ponad 2 tys. testów a tylko do końca kwietnia 2021 r., wykonano ich niemal 325 tys.! Dodajmy, że pracownia współpracuje z ok. 200 podmiotami. - Cieszę się bardzo z nagród dla bardzo praktycznych projektów dotyczących szybkich działań związanych bezpośrednio z rozwojem pandemii Covid. Pokazały one, że można szybko zareagować na olbrzymie potrzeby, jakie się wtedy pojawiły – pisał na łamach Dziennika Gazety Prawnej dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, Przewodniczący Kapituły Konkursu – Bezpieczny Szpital Inspiracja Przyszłości 2020. - Wszyscy się zastanawiali co i jak robić, bo było to dla nas nowe i nieznane, a niektórzy po prostu mieli pomysł i działali – czytamy dalej w raporcie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje” dystrybuowanym z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Mobilna Pracownia Wirusologii, czyli innowacyjna inwestycja gliwickiej placówki Vito-Med została wpisana do wykazu laboratoriów COVID dla potrzeb Ministra Zdrowia i rozpoczęła swoją działalność w niespełna miesiąc od podjęcia decyzji o jej uruchomieniu. Pracownia mieści się w nowoczesnym, modułowym budynku laboratoryjnym. Przyjęty tu układ pomieszczeń inkorporuje wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dla tego typu laboratoriów. Pracowania liczy 116 m2 i zostały wydzielone w niej dwie strefy: brudna i czysta, wraz ze śluzami uniemożliwiającymi krzyżowanie się dróg materiału zakaźnego.

- Pomieszczenia, w których występuje izolacja wirusa, wyposażono w system hermetycznych śluz z elektronicznie sterowanymi blokadami krzyżowymi oraz kaskadą ciśnień, a sama obróbka próbek odbywa się w izolatorach z nawiewem laminarnym wyposażonym w filtry ULP A – tłumaczy Anna Gil prezes gliwickiego szpitala VITO-MED sp. z o.o. - Wszystko po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo personelu – dodaje. Rozwój pandemii, jak również zwiększone zapotrzebowanie na diagnostykę spowodowały też zwiększenie zatrudnienia, jak podkreśla bowiem Gil, nawet najlepszy sprzęt nie będzie działał bez niezawodnych specjalistów. Ponadto w tym trudnym czasie spółka przystąpiła do projektu MOBIGEN – dzięki czemu ma możliwość wykonywania diagnostyki w kierunku SARS-CoV2 również w terenie i zabezpieczać takie wydarzenia jak Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu.

W konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020 nagrodzony został nie tylko gliwicki szpital, ale i jego prezes, Anna Gil, która otrzymała Nagrodę Specjalną w konkursie za innowacyjne podejście do walki z COVID-19 w roku 2020. Innowacyjne podejście Prezes Gil widać jednak nie tylko w walce z koronawirusem. W szpitalu w Gliwicach chce stworzyć ośrodek, który kompleksowo, a nie tylko doraźnie będzie zajmował się pacjentami. - Naturalne jest, że musi być stworzony ośrodek, który będzie pacjentów diagnozował i leczył kompleksowo. I my go chcemy stworzyć. To bardzo ważne, aby pacjent po odbyciu hospitalizacji wiedział, że może przyjść później do naszej poradni czy na rehabilitację – tłumaczy Gil. Jak dodaje pacjenci po zakończonej hospitalizacji, nie mogą się zastanawiać co dalej, powinni otrzymać kompleksową opiekę - ścieżkę dochodzenia do zdrowia.

W niewielkim szpitalu leczy się tu rocznie średnio 3,5 tys. pacjentów i zrealizowanych prawie 2000 porad ambulatoryjnych w ramach Izby Przyjęć
Na Radiową pacjenci najczęściej trafiają ze schorzeniami neurologicznymi jak udary mózgu, zaostrzenia SM czy napady padaczkowe. Choć szpital powinien zabezpieczać pacjentów powiatowych, zdarza się, że karetki z chorymi przyjeżdżają z bardzo odległych krańców województwa. W ciągu roku szpital przyjmuje ok. 600 pacjentów udarowych a większość z nich, trafia tu z tzw. wielochorobowością. Jak tłumaczy Prezes Gil, udar zazwyczaj jest następstwem (przewlekłych) innych chorób kardiologicznych, miażdżycy czy diabetologicznych. – Często przywożeni są do nas niezdiagnozowani pacjenci z objawami neurologicznymi, którzy wymagają szczegółowej diagnostyki specjalistycznej oraz neuropsycholoiczne. Chcemy tu stworzyć ośrodek ukierunkowany na specjalistyczne procedury neurologiczne dla populacji Gliwickiej bez znaczenia czy to będą chorzy z padaczką, SM, parkinsonizmem czy otępieniem – wymienia Prezes Gil. Personel szpitala już rozpoczął pracę w tym kierunku, zbierając i analizując dane dot. najczęściej występujących problemów zdrowotnych hospitalizowanych pacjentów. - Mamy tutaj w zespole klinicystów, lekarzy z ogromnym doświadczeniem w leczeniu schorzeń neurologicznych jak: padaczki, SM, choroby Parkinsona, Alzheimera czy spastyczności – dodaje prezes. Rozszerzamy możliwości diagnostyczne neurologiczne o badania neuroobrazowe w ramach badań MRI, Dat Scan, SPECT i PET. Od roku wykonujemy szczegółowe badania neuropsychologiczne, neurologopedyczne oraz posiadamy szereg specjalistów fizjoterapeutów ukierunkowanych na leczenie konkretnej grupy pacjentów neurologicznych, prowadzimy program lekowy NFZ leczenia toksyny botulinowa. - Natomiast cały czas poszukujemy specjalistów (z innych dziedzin) właśnie po to, by podchodzić do pacjenta całościowo (holistycznie) – sumuje.

Przyszłość już się tutaj tworzy
Neurologia, z której słynie szpital na Radiowej to jednak nie wszystko, prężnie działa tu także oddział chorób wewnętrznych, gdzie leczą się pacjenci z zaostrzeniami przewlekłych chorób. Staramy się hospitalizować wszystkich pacjentów, nawet takich którzy powinni być leczeni w trybie ambulatoryjnym a są kierowani do szpitala. Niestety, z miesiąca na miesiąc jest ciągły wzrost ilości pacjentów kierowanych do oddziału chorób wewnętrznych.

Oddziały wewnętrzne są źle finansowane (poniżej realnych kosztów leczenia) ale z punktu widzenia potrzeb pacjentów to na dzień dzisiejszy bardzo potrzebne oddziały. A pacjent interny to przeważnie osoby z przewlekłą wielochorobowością. Pacjenci często wracają do szpitala z powodów socjalnych albo finansowych (nie wykupują leków), albo nie trafiają do odpowiedniej poradni specjalistycznej. Niestety niedoskonały system podstawowej opieki przenosi odpowiedzialność i ciężar opieki na oddziały internistyczne. – wyjaśnia Anna Gil. Oddziały chorób wewnętrznych, są więc bardzo potrzebne, tym bardziej że nie ma oddziałów dla przewlekle chorych dla pacjentów wymagających dłuższej rehabilitacji lub opieki a miejsc w zakładach opiekuńczo – leczniczych jest niewystarczająca ilość. Szpital na Radiowej w przyszłości chce więc kompleksowo zabezpieczać pacjentów z obydwóch tych grup. - Planujemy stworzyć tutaj takie miejsce, gdzie pacjent, przewlekle chory będzie bezpieczny, rehabilitowany i edukowany w oddziale.– sumuje Anna Gil. W planach szpitala jest ponadto dalsza opieka nad pacjentem, który opuszcza oddział, a to oznacza, że po wyjściu ze szpitala pacjenci będą mieć wyznaczony konkretny plan diagnostyczno – terapeutyczno – edukacyjny, w skład którego będą wchodziły konsultacje specjalistyczne, rehabilitacja, szkolenia dla pacjentów. Kontrola po szpitalna to podstawa, na której można skorygować leczenie lub skierować na ponowną hospitalizacje. Tak w założeniu ma wyglądać szpital przyszłości, nad którym personel z Radiowej już dziś pracuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie