Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital na Radiowej i jej prezes Anna Gil z nagrodą specjalną w konkursie za innowacyjne podejście do walki z COVID-19!

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
fot. MAGDALENA PIETRAS
Bezpieczny Szpital Przyszłości działa w Gliwach przy Radiowej 2. Placówka i mobilne pracownie wirusologi zostały wyróżnione w konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2020 w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia”.

Należący do spółki Vito-Med a potocznie nazywany przez mieszkańców powiatu gliwickiego „Szpital na Radiowej”, jest jedynym w regionie szpitalem z oddziałem neurologicznym i udarowym, rehabilitacją neurologiczną oraz oddziałem chorób wewnętrznych. W ramach swojej działalności placówka prowadzi także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz poradnie specjalistyczne. Szpitalem zarządza prezes Anna Gil, która już na początku wybuchu pandemii uznała, że najskuteczniejszym sposobem na walkę z koronawirusem jest szybki i łatwy dostęp do testowania. I tak powstała inicjatywa stworzenia nowoczesnej Mobilnej Pracowni Wirusologii Medycznego Laboratorium Diagnostycznego. Pracownia ukierunkowana została na wykonanie metodą RT-PCR badań wyłącznie w kierunku SARSCoV-2.

1 czerwca 2020 r., było to pierwsze laboratorium w zabudowie modułowej na Śląsku. Każdego dnia wykonuje się tu ponad 2 tys. testów a tylko do końca kwietnia 2021 r., wykonano ich niemal 325 tys.! Dodajmy, że pracownia współpracuje z ok. 200 podmiotami. - Cieszę się bardzo z nagród dla bardzo praktycznych projektów dotyczących szybkich działań związanych bezpośrednio z rozwojem pandemii Covid. Pokazały one, że można szybko zareagować na olbrzymie potrzeby, jakie się wtedy pojawiły – pisał na łamach Dziennika Gazety Prawnej dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, Przewodniczący Kapituły Konkursu – Bezpieczny Szpital Inspiracja Przyszłości 2020. - Wszyscy się zastanawiali co i jak robić, bo było to dla nas nowe i nieznane, a niektórzy po prostu mieli pomysł i działali – czytamy dalej w raporcie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje” dystrybuowanym z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Mobilna Pracownia Wirusologii, czyli innowacyjna inwestycja gliwickiej placówki Vito-Med została wpisana do wykazu laboratoriów COVID dla potrzeb Ministra Zdrowia i rozpoczęła swoją działalność w niespełna miesiąc od podjęcia decyzji o jej uruchomieniu. Pracownia mieści się w nowoczesnym, modułowym budynku laboratoryjnym. Przyjęty tu układ pomieszczeń inkorporuje wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dla tego typu laboratoriów. Pracowania liczy 116 m2 i zostały wydzielone w niej dwie strefy: brudna i czysta, wraz ze śluzami uniemożliwiającymi krzyżowanie się dróg materiału zakaźnego.

- Pomieszczenia, w których występuje izolacja wirusa, wyposażono w system hermetycznych śluz z elektronicznie sterowanymi blokadami krzyżowymi oraz kaskadą ciśnień, a sama obróbka próbek odbywa się w izolatorach z nawiewem laminarnym wyposażonym w filtry ULP A – tłumaczy Anna Gil prezes gliwickiego szpitala VITO-MED sp. z o.o. - Wszystko po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo personelu – dodaje. Rozwój pandemii, jak również zwiększone zapotrzebowanie na diagnostykę spowodowały też zwiększenie zatrudnienia, jak podkreśla bowiem Gil, nawet najlepszy sprzęt nie będzie działał bez niezawodnych specjalistów. Ponadto w tym trudnym czasie spółka przystąpiła do projektu MOBIGEN – dzięki czemu ma możliwość wykonywania diagnostyki w kierunku SARS-CoV2 również w terenie i zabezpieczać takie wydarzenia jak Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu.

W konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020 nagrodzony został nie tylko gliwicki szpital, ale i jego prezes, Anna Gil, która otrzymała Nagrodę Specjalną w konkursie za innowacyjne podejście do walki z COVID-19 w roku 2020. Innowacyjne podejście Prezes Gil widać jednak nie tylko w walce z koronawirusem. W szpitalu w Gliwicach chce stworzyć ośrodek, który kompleksowo, a nie tylko doraźnie będzie zajmował się pacjentami. - Naturalne jest, że musi być stworzony ośrodek, który będzie pacjentów diagnozował i leczył kompleksowo. I my go chcemy stworzyć. To bardzo ważne, aby pacjent po odbyciu hospitalizacji wiedział, że może przyjść później do naszej poradni czy na rehabilitację – tłumaczy Gil. Jak dodaje pacjenci po zakończonej hospitalizacji, nie mogą się zastanawiać co dalej, powinni otrzymać kompleksową opiekę - ścieżkę dochodzenia do zdrowia.

W niewielkim szpitalu leczy się tu rocznie średnio 3,5 tys. pacjentów i zrealizowanych prawie 2000 porad ambulatoryjnych w ramach Izby Przyjęć
Na Radiową pacjenci najczęściej trafiają ze schorzeniami neurologicznymi jak udary mózgu, zaostrzenia SM czy napady padaczkowe. Choć szpital powinien zabezpieczać pacjentów powiatowych, zdarza się, że karetki z chorymi przyjeżdżają z bardzo odległych krańców województwa. W ciągu roku szpital przyjmuje ok. 600 pacjentów udarowych a większość z nich, trafia tu z tzw. wielochorobowością. Jak tłumaczy Prezes Gil, udar zazwyczaj jest następstwem (przewlekłych) innych chorób kardiologicznych, miażdżycy czy diabetologicznych. – Często przywożeni są do nas niezdiagnozowani pacjenci z objawami neurologicznymi, którzy wymagają szczegółowej diagnostyki specjalistycznej oraz neuropsycholoiczne. Chcemy tu stworzyć ośrodek ukierunkowany na specjalistyczne procedury neurologiczne dla populacji Gliwickiej bez znaczenia czy to będą chorzy z padaczką, SM, parkinsonizmem czy otępieniem – wymienia Prezes Gil. Personel szpitala już rozpoczął pracę w tym kierunku, zbierając i analizując dane dot. najczęściej występujących problemów zdrowotnych hospitalizowanych pacjentów. - Mamy tutaj w zespole klinicystów, lekarzy z ogromnym doświadczeniem w leczeniu schorzeń neurologicznych jak: padaczki, SM, choroby Parkinsona, Alzheimera czy spastyczności – dodaje prezes. Rozszerzamy możliwości diagnostyczne neurologiczne o badania neuroobrazowe w ramach badań MRI, Dat Scan, SPECT i PET. Od roku wykonujemy szczegółowe badania neuropsychologiczne, neurologopedyczne oraz posiadamy szereg specjalistów fizjoterapeutów ukierunkowanych na leczenie konkretnej grupy pacjentów neurologicznych, prowadzimy program lekowy NFZ leczenia toksyny botulinowa. - Natomiast cały czas poszukujemy specjalistów (z innych dziedzin) właśnie po to, by podchodzić do pacjenta całościowo (holistycznie) – sumuje.

Przyszłość już się tutaj tworzy
Neurologia, z której słynie szpital na Radiowej to jednak nie wszystko, prężnie działa tu także oddział chorób wewnętrznych, gdzie leczą się pacjenci z zaostrzeniami przewlekłych chorób. Staramy się hospitalizować wszystkich pacjentów, nawet takich którzy powinni być leczeni w trybie ambulatoryjnym a są kierowani do szpitala. Niestety, z miesiąca na miesiąc jest ciągły wzrost ilości pacjentów kierowanych do oddziału chorób wewnętrznych.

Oddziały wewnętrzne są źle finansowane (poniżej realnych kosztów leczenia) ale z punktu widzenia potrzeb pacjentów to na dzień dzisiejszy bardzo potrzebne oddziały. A pacjent interny to przeważnie osoby z przewlekłą wielochorobowością. Pacjenci często wracają do szpitala z powodów socjalnych albo finansowych (nie wykupują leków), albo nie trafiają do odpowiedniej poradni specjalistycznej. Niestety niedoskonały system podstawowej opieki przenosi odpowiedzialność i ciężar opieki na oddziały internistyczne. – wyjaśnia Anna Gil. Oddziały chorób wewnętrznych, są więc bardzo potrzebne, tym bardziej że nie ma oddziałów dla przewlekle chorych dla pacjentów wymagających dłuższej rehabilitacji lub opieki a miejsc w zakładach opiekuńczo – leczniczych jest niewystarczająca ilość. Szpital na Radiowej w przyszłości chce więc kompleksowo zabezpieczać pacjentów z obydwóch tych grup. - Planujemy stworzyć tutaj takie miejsce, gdzie pacjent, przewlekle chory będzie bezpieczny, rehabilitowany i edukowany w oddziale.– sumuje Anna Gil. W planach szpitala jest ponadto dalsza opieka nad pacjentem, który opuszcza oddział, a to oznacza, że po wyjściu ze szpitala pacjenci będą mieć wyznaczony konkretny plan diagnostyczno – terapeutyczno – edukacyjny, w skład którego będą wchodziły konsultacje specjalistyczne, rehabilitacja, szkolenia dla pacjentów. Kontrola po szpitalna to podstawa, na której można skorygować leczenie lub skierować na ponowną hospitalizacje. Tak w założeniu ma wyglądać szpital przyszłości, nad którym personel z Radiowej już dziś pracuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto