Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Płucny “Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem powiększa się. Nowe skrzydło szpitalne, a w nim najnowocześniejszy sprzęt

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Otwarcie nowego skrzydła Szpitala Płucnego "Odrodzenie" w Zakopanem
Otwarcie nowego skrzydła Szpitala Płucnego "Odrodzenie" w Zakopanem Marcin Szkodziński
20 mln zł kosztowało wybudowanie i wyposażenie nowego skrzydła szpitalnego w Zakopanem. - W nowym skrzydle są 42 łóżka szpitalne, gdzie pacjenci leżą w salach z łazienkami. To poprawia komfort opieki nad pacjentem na oddziale. Jest też bardzo ważna część poradni. Te poradnie mieściły się w sąsiednim budynku obok szpitala. Teraz zajmują cały parter i pierwsze piętro - informuje prof. dr hab.med. Marcin Zieliński, dyrektor szpitala.

Budowa nowego skrzydła budynku była możliwa dzięki przejęciu szpitala przez Województwo Małopolskie. - Szpital jest aż tak specjalistyczny, że wychodzi poza ramy szpitala powiatowego. Rozmawialiśmy, żeby samorząd województwa przejął szpital, bo jest to większy organizm i ma też większe możliwości. Szybko udowodniliśmy bo wyasygnowanie tak dużej kwoty na dokończenie remontu o tym świadczy - zaznaczył Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego, który na inwestycje przeznaczył 18 mln zł. - Szpital świadczy wysokospecjalistyczne usługi nie tylko dla mieszkańców małopolski, bo ok. 30% proc.jest spoza małopolski, czyli całego kraju. W tych 70 %proc. tylko połowa jest z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, a reszta z całej małopolski. Siłą rzeczy szpital obejmuje nieporównywalnie większy obszar - tłumaczył powody przejęcia szpitala marszałek.

Poprawią się warunki pracy oraz pobytu pacjentów

W ostatnich kilkunastu latach w szpitalu zrealizowano trzy duże inwestycje. - Pierwsza, to była budowa intensywnej terapii. To było przed 2010 rokiem. Zrobiliśmy to w ramach istniejącego budynku. Przerobiliśmy tylko pomieszczenia. Druga największa inwestycja, to było to skrzydło gdzie stworzyliśmy całą infrastrukturę. Mamy zakład radiologii z tomografią komputerową i USG, nowoczesny blok operacyjny z trzema salami, oddział pooperacyjny z dziesięcioma łóżkami, a także kilkanaście łóżek na oddziale pulmonologii. Ta inwestycja ma inny cel. Nasz szpital, to przerobione przedwojenne sanatorium płucne. Warunki nie były takie, jakbyśmy tego sobie życzyli, czyli wieloosobowe sale i dwie łazienki na oddziale - wspomina prof. dr hab.med. Marcin Zieliński. - W nowym skrzydle są 42 łóżka szpitalne, gdzie pacjenci leżą w salach z łazienkami. To poprawia komfort opieki nad pacjentem na oddziale. Jest też bardzo ważna część poradni. Te poradnie mieściły się w sąsiednim budynku obok szpitala. Teraz zajmują cały parter i pierwsze piętro.

Nowoczesna aparatura do diagnozowania raka i jego mutacji

W nowo wybudowanym skrzydle szpitalnym znajduje się już specjalistyczna aparatura do diagnozowania raka oraz jego mutacji. - Obecnie mamy już zakład patomorfologii, a w niej pracownię biologii molekularnej. Ona istnieje od roku czasu i wykonujemy w niej badania dla potrzeb naszych pacjentów pod kątem profilowania genetycznego. Genetyka nie jest rozpropagowana w Polsce i dostęp do niej przez to jest ograniczony nad czym ubolewam. W strukturach zakładu mamy tą genetykę. Pacjent jest kompleksowo obsługiwany. Jak wychodzi od nas, to pod kątem diagnostycznym dostaje informację jaki typ nowotworu to jest i jakie powinien dostać leczenie - informuje dr Artur Bartczak, kierownik zakładu Patomorfologii.

Nowoczesne urządzenie znajdujące się w zakopiańskim szpitalu pozwala w ciągu 24 godzin przebadać próbki 16-tu pacjentów, co znacznie przyspiesza diagnozę. Inne urządzenia na przeprowadzenie diagnostyki potrzebują nawet tygodnia. Dodatkowym atutem urządzenia jest potrzeba niewielkiej próbki do badań. W nadchodzących dniach szpital planuje zakup kolejnego takiego urządzenia. - Chcemy rozszerzyć badania nosicielstwa w genach w kierunku predyspozycji zachorowania na raka jajnika, piersi, czy prostaty - informuje dr Artur Bartczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto