MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Bochni wciąż bez kontraktu na prowadzenie hospicjum stacjonarnego. Ma ono działać w otwartym w 2023 roku budynku przy ul. Karolina

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Bochni wciąż nie udało się uruchomić hospicjum stacjonarnego. Ma się ono znaleźć w uruchomionym pod koniec 2023 roku budynku przy ul. Karolina. Choć kontraktu z NFZ na razie nie ma, łóżka hospicyjne nie są jednak puste.

Szpital w Bochni, który prowadzi oddział opiekuńczo-leczniczy w budynku przy ul. Karolina 16 starał się już o kontrakt na usługi hospicyjne, ale jak na razie nieskutecznie.

— Występowaliśmy do NFZ o ogłoszenie konkursu na hospicjum na terenie powiatu bocheńskiego, niestety nie otrzymaliśmy pozytywnej odpowiedzi. Niemniej te konkursy są powtarzane cyklicznie co pięć lat. Liczymy, że gdy w 2025 roku taki konkurs zostanie ogłoszony, szpital wystartuje i otrzyma kontrakt na takie usługi — mówi Jarosław Kycia, dyrektor szpitala powiatowego w Bochni.

Nie oznacza to jednak, że łóżka hospicyjne stoją puste. Choć szpital ma kontrakt na 80 łóżek w ramach oddziału opiekuńczo-leczniczego, w budynku okresowo przebywa nawet do stu pacjentów.

— Jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu usługi, ono będzie z pewnością wzrastać. Jest również bardzo duże zapotrzebowanie na usługi hospicyjne, te świadczenia są bardzo ważne, dlatego będziemy o nie zabiegać, aby jak najszybciej taką umowę podpisać — zapewnia Kycia.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w Małopolsce w ramach umowy z NFZ funkcjonują obecnie 22 hospicja stacjonarne, a liczba zakontraktowanych łóżek to 442.

- Po ostatnim konkursie w 2022 r. obejmującym całe województwo wzrosła liczba hospicjów z kontraktem z NFZ i liczba łóżek (wzrost o 72 miejsca do 424 łóżek). Następnie od grudnia 2023 o kolejne 18 łóżek - mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ. - NFZ ogłaszając konkurs na realizację świadczeń w zakresie opieki paliatywno-hospicyjnej realizowanej w warunkach stacjonarnych, ogłasza je na konkretne obszary: grupy powiatów.

W przypadku grupy powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego oraz miasta Tarnów MOW NFZ finansuje świadczenia w 5 hospicjach:

  1. Powiatowy Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Brzesku
  2. Mościckie Centrum Medyczne Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Tarnowie
  3. Caritas Diecezji Tarnowskiej w Dąbrowie Tarnowskiej
  4. Centrum Zdrowia Tuchów w Dąbrowie Tarnowskiej
  5. Via Spei w Tarnowie

Rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ zwraca uwagę, że po ostatnich konkursach, na naszym obszarze liczba łóżek zwiększyła się do 88 (w umowach obowiązujących do dnia 30 czerwca 2022 r. zakontraktowane było 37 łóżek). Dodatkowo od kwietnia 2024 roku zostały zniesione limity w leczeniu pacjentów w hospicjach stacjonarnych, oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach domowych i poradniach medycyny paliatywnej, co oznacza, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który jest objęty publiczną opieką paliatywną i hospicyjną. Celem zniesienia limitów jest zwiększenie dostępności do tego rodzaju opieki.

- Naszym zadaniem jest zapewnienie możliwe jak największej dostępności do świadczeń, co w przypadku opieki hospicyjnej jest konsekwentnie realizowane. W przypadku grupy powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego oraz miasta Tarnów jest to wzrost liczby łóżek o ponad 200 procent. Jest to też obszar, w którym po ostatnich konkursach wzrost liczby łóżek był rekordowy – największy w województwie. Biorąc jednak pod uwagę zapotrzebowanie na tego typu świadczenia, oddział będzie rozważał ogłoszenie postępowania w przyszłym roku, ze względu na brak środków w bieżącym planie finansowym - podsumowuje Aleksandra Kwiecień.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpital w Bochni wciąż bez kontraktu na prowadzenie hospicjum stacjonarnego. Ma ono działać w otwartym w 2023 roku budynku przy ul. Karolina - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto