Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukasz pracy? W tych zawodach masz pewne zatrudnienie woj. śląskim [Barometr zawodów 2020]

MCH
Przejrzyj w naszej galerii zawody potrzebne niemal na wszystkich lokalnych rynkach pracy woj. śląskiego. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przejrzyj w naszej galerii zawody potrzebne niemal na wszystkich lokalnych rynkach pracy woj. śląskiego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay.com
Śląski. Praktycznie nie ma branży, w której fachowcy nie byliby na wagę złota - wynika z najnowszej prognozy rynku pracy Barometr zawodów 2020. Lista profesji deficytowych w skali kraju jest pokaźna i liczy 31 pozycji. Dla woj. śląskiego - ponad 40. Spośród nich wybraliśmy TOP20, na których zapotrzebowanie w powiatach naszego regionu jest największe. Kliknij w "zobacz galerię" i sprawdź te zawody.

Barometr zawodów to coroczna prognoza rynku pracy opracowywana na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co ważne, jest badaniem jakościowym.

Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów - urzędników służb zatrudnienia, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji rekrutacyjnych i biur karier, izb rzemieślniczych i trzeciego sektora, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.

Przejrzyj w naszej galerii zawody potrzebne niemal na wszystkich lokalnych rynkach pracy woj. śląskiego.
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W tych zawodach masz pewną pracę. Kogo szukają pracodawcy w woj. śląskim?

Dobra wiadomość dla osób poszukujących pracy jest taka, że nadal zawodów deficytowych jest więcej niż nadwyżkowych. Na liście ogólnokrajowej proporcje wynoszą 31 do 1.
W zestawieniu zawodów dla woj. śląskiego znajduje się 41 profesji deficytowych i nie ma ani jednej po stronie zawodów nadwyżkowych. To potwierdza jedno: pracodawcy w regionie mają ogromne problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Kogo zatem gorączkowo szukają pracodawcy w Śląskiem?

Praktycznie na wszystkich lokalnych rynkach pracy na gwałt potrzebni są: elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy autobusów, kucharze i mechanicy pojazdów samochodowych. W branży medycznej na wagę złota m.in. w Rybniku, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Gliwicach, Chorzowie, Jaworznie oraz powiatach rybnickim i wodzisławskim są pielęgniarki i położne. W powiatach gliwickim i pszczyńskim - dodatkowo też lekarze.

W branży przemysłowej - m.in. w powiatach gliwickim, zawierciańskim i będzińskim - pracę od zaraz dostaną wykwalifikowani spawacze.

W skali kraju, według autorów raportu, jest tylko jeden zawód, w którym kandydatów jest więcej niż dostępnych miejsc pracy. To ekonomista.

Jak twierdzą eksperci, ekonomistę można uznać za profesję trwale nadwyżkową, bowiem od 2016 roku nie zmieniła się jego pozycja na rynku pracy. "Z jednej strony jest to kwestia dużej liczby absolwentów, w tym techników ekonomistów, jak i dużej popularności oraz dostępności szkół o tym kierunku. Pomimo dużej dynamiki rozwoju rynku, ekonomiści często nie są w stanie znaleźć zatrudnienia kierunkowego, dlatego uzupełniają kwalifikacje, a czasem całkowicie się przebranżawiają” - czytamy w raporcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto