Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te śląskie restauracje mają na uwadze dobro zwierząt. Lokale w Katowicach, Gliwicach i Jaworznie dołączają do ogólnopolskiej akcji

materiały prasowe
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Getty Images
W dniach 7-10 grudnia 2022 roku trwa ogólnopolska akcja charytatywna pod hasłem "10% na 10-lecie Otwartych Klatek", do której przyłączyły się śląskie restauracje i salony tatuażu. Lokale biorące udział w akcji przekazują 10% ze sprzedaży wybranego produktu/usługi w danym dniu jako darowiznę dla Stowarzyszenia walczącego o poprawę losu zwierząt hodowlanych. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na działania zmierzające do umniejszenia cierpienia zwierząt w chowie przemysłowym.

Lokale na Śląsku wspierają zwierzęta. Ogólnopolska akcja charytatywna trwa

Z okazji 10. urodzin Stowarzyszenia Otwarte Klatki została zorganizowana specjalna akcja charytatywna. Biorą w niej udział kawiarnie, restauracje, salony urody i inne miejsca z całej Polski. Akcja przewidziana jest w terminie 7-10 grudnia, a dni zostały podzielone na kategorie:

  • 7 grudnia: Sklepy, piekarnie, kwiaciarnie
  • 8 grudnia: Kosmetyczki, barberzy, fryzjerzy, beauty
  • 9-10 grudnia: Kawiarnie, Puby, Restauracje

Lokale na Śląsku biorące udział w akcji

W akcji bierze udział kilka lokali na Śląsku - w Katowicach, Gliwicach i Jaworznie. 8 grudnia zwierzęta będzie wspierać studio tatuażu "Matka Cię Zabije" z Jaworzna. W dniach 9-10 grudnia swojego wsparcia udzielą restauracje:

  • Good Place (Gliwice)
  • Nieinaczej (Katowice)
  • Vege Vagon Pizza (Katowice)
  • VegeExpress (Gliwice)
  • Yami Vegan Sushi (Katowice)
  • Z liścia (Katowice)

Jak zaznacza organizator:

Każdy, kto zechce wesprzeć zwierzęta, wystarczy że w odpowiednim dniu zakupi produkt lub usługę w lokalu biorącym udział w akcji, a 10% z jego wpłaty zostanie automatycznie przekazane Otwartym Klatkom. Każda złotówka zebrana podczas wydarzenia zostanie przeznaczona na walkę o poprawę losu zwierząt hodowanych w warunkach przemysłowych.

Więcej informacji TUTAJ.

Te śląskie restauracje mają na uwadze dobro zwierząt. Lokale w Katowicach, Gliwicach i Jaworznie dołączają do ogólnopolskiej akcji
Otwarte Klatki / materiały prasowe

Z czym wiąże się hodowla przemysłowa?

Rzeczywistość zwierząt hodowanych przemysłowo daleka jest od kolorowych, sielskich obrazków, jakie znane są m.in. z reklam. W hodowlach przemysłowych zwierzęta sprowadzone są do roli przedmiotów, a te, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, traktowane są jako zwykły odpad. Otwarte Klatki są jedną z organizacji, która od 10 lat zbiera dowody na to, że brutalne nadużycia stanowią nieodłączny element produkcji.

Warunki życia zwierząt przekładają się także na jakość produktów dostępnych w sklepach. W 2022 roku Otwarte Klatki przeprowadziły badanie, którego wyniki zostały zaprezentowane w raporcie pt. Choroba białych włókien w mięsie drobiowym. Raport z polskich sklepów.

Filety z kurczaków sprzedawane w popularnych sieciach handlowych zostały przebadane pod kątem występowania choroby białych włókien – wady mającej bezpośredni związek z cierpieniem kurczaków i niską jakością mięsa. Obecność choroby stwierdzono aż w 99,1% zbadanych opakowań, w produktach wszystkich marek własnych badanych sieci handlowych.

Obecność tej choroby znacząco wpływa na wartość odżywczą mięsa – badania wykazały, że wraz z występowaniem choroby białych włókien zwiększa się zawartość tłuszczu i zmniejsza zawartość białka. To istotna informacja, biorąc pod uwagę, że dla 85% Polaków wartości odżywcze kupowanego mięsa z kurczaka mają znaczenie (Biostat, 2022).

Choroba białych włókien nie jest tylko problemem dla konsumentów, którym sprzedawane jest gorszej jakości mięso – jej występowanie jest też bezpośrednio związane z cierpieniem, jakim przepełnione jest życie hodowanych w ten sposób kurczaków – mówi Katarzyna Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. – Przede wszystkim chodzi tu o selekcję genetyczną kurcząt pod kątem jak najszybszego wzrostu. Pomimo że takie kurczaki żyją tylko 42 dni, osiągają tak dużą masę, że często kiedy upadną, nie są nawet w stanie samodzielnie się podnieść i spędzają resztę życia w brudnej od odchodów ściółce – dodaje.

Bardziej zrównoważona hodowla w mniejszej skali przyniosłaby także wymierne korzyści dla planety. Hodowla zwierząt emituje 18% gazów cieplarnianych – to więcej niż cały transport razem wzięty. W samej tylko Polsce rocznie hoduje się ponad miliard kurczaków. Argumentów dla troski o lepszy los zwierząt jest więc wiele – od etycznego, przez zdrowotny, aż po ekologiczny.

Czym są Otwarte Klatki?

Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 roku ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Od 2018 roku Stowarzyszenie jest częścią Anima International – działa w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Danii oraz Ukrainie. Celem organizacji jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te śląskie restauracje mają na uwadze dobro zwierząt. Lokale w Katowicach, Gliwicach i Jaworznie dołączają do ogólnopolskiej akcji - Dziennik Zachodni

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto