Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa w Gliwicach. Przyciąga uwagę także jesienią! Jak dojechać i gdzie zaparkować? Sprawdź! ZDJĘCIA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Gliwicka tężnia to obiekt mierzy niemal 8 metrów wysokości, 13 szerokości i 40 długości. Drewniane ławeczki i zadaszenia pozwalają na korzystanie z solanki także w deszczowe dni.
Gliwicka tężnia to obiekt mierzy niemal 8 metrów wysokości, 13 szerokości i 40 długości. Drewniane ławeczki i zadaszenia pozwalają na korzystanie z solanki także w deszczowe dni. Danuta Pałęga / Polska Press
Tężnia solankowa w Gliwicach (ulica Chorzowska), ukryta wśród roślinności Parku Kultury i Wypoczynku na Zatorzu, to wspaniała propozycja na odpoczynek nawet jesienią. Nie trzeba jechać do Ciechocinka! Można tu rozsiąść się na łonie natury, wdychając zdrowotny roztwór solanki. Miasto przygotowało ławki. Sprawdźcie jak dojechać do tężni, gdzie zaparkować i obejrzyjcie jej zdjęcia.

Spis treści

Tężnia solankowa w Gliwicach

Na Śląsku znaleźć ich można kilka. Mają prozdrowotne właściwości i doskonale relaksują. Kiedy o nich słyszysz, od razu myślisz o kultowym Ciechocinku. Oczywiście: mowa o coraz bardziej popularnych tężniach solankowych!

Korzystanie z obiektu jest bezpłatne. Zobaczcie jak tu pięknie!

Gliwicka tężnia to obiekt mierzy niemal 8 metrów wysokości, 13 szerokości i 40 długości. Drewniane ławeczki i zadaszenia pozwalają na korzystanie z solanki także w deszczowe dni.

Tuż obok drewnianej konstrukcji stanęły klimatyczne latarnie, leżaki, ławki i stojaki na rowery. Całość otacza zielona roślinność.

Użytkowanie obiektu dla gliwiczan i turystów jest darmowe, nie obowiązują bilety wstępu.

Gliwicka tężnia. Jak dojechać? Adres, parking i mapa

Tężnia solankowa położna jest w parku przy ulicy Chorzowskiej 98 w Gliwicach, dzielnica Zatorze.

Park idealnie sprawdzi się na spacery, nordic walking oraz jazdę na rowerze. Jest również przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Teren parku i tężni oświetlają nowoczesne lampy. Na ławkach wokół można usiąść, odpocząć, poczytać książkę lub po prostu podziwiać piękne zielone widoki.

Rozległy, bezpłatny parking przy ulicy i bezpośrednio obok tężni spokojnie pomieści dziesiątki samochodów.

Tężnia solankowa w Gliwicach - mapa

Co to jest tężnia solankowa?

Tężnie solankowe, inaczej nazywane gradierniami, to budowle z drewna, które pokryte są gałązkami krzewu tarniny lub brzozy. Podstawę konstrukcji stanowią wielkie bale wbite w ziemię. Wewnątrz znajduje się specjalnie zamontowane urządzenie, odpowiedzialne za pompowanie wody. To właśnie ono rozprowadza solankę po drewnianych wiciach, w efekcie wytwarzając w powietrzu aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.

Tężnia solankowa – dla kogo?

Inhalatornia solankowa świetnie sprawdzi się dla każdego, kto dąży do odzyskania sił po chorobie lub pragnie wesprzeć swój organizm w codziennym, poprawnym funkcjonowaniu.

Szczególnie polecana jest:

  • osobom, cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych,
  • chorującym na infekcje wirusowe,
  • astmatykom,
  • osobom z chorobami tarczycy,
  • alergikom,
  • mieszkańcom dużych miast,
  • palaczom tytoniu,
  • osobom, które pracują w znacznym zapyleniu lub wysokich temperaturach.

Solanka doskonale wpływa też na osoby, chorujące na nadciśnienie tętnicze i niewydolność krążenia, wszelkiego typu nerwice i inne zaburzenia wegetatywne.

Co więcej, ma ona działanie zwiększające odporność, reguluje i stymuluje do prawidłowego działania układ endokrynny oraz układ nerwowy.

Zobaczcie zdjęcia. Warto skorzystać, prawda?

Gliwicka tężnia to obiekt mierzy niemal 8 metrów wysokości, 13 szerokości i 40 długości. Drewniane ławeczki i zadaszenia pozwalają na korzystanie z solanki także w deszczowe dni.

Tężnia solankowa w Gliwicach. Przyciąga uwagę także jesienią...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto