Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia w Gliwicach nie będzie działała przez dwa dni. Dlaczego?

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Czas na wymianę solanki w tężni w Gliwicach. Przez dwa dni nie będzie ona działała
Czas na wymianę solanki w tężni w Gliwicach. Przez dwa dni nie będzie ona działała Arek Gola
Gliwicka tężnia to jeden z ulubionych celów spacerów mieszkańców miasta. Przez dwa dni - 29 i 30 września - będzie ona jednak nieczynna. - W tym czasie zostaną przeprowadzone konieczne prace przy wymianie solanki oraz czyszczenie zbiornika i instalacji - informują przedstawiciele gliwickiego magistratu.

Gliwice: tężnia solankowa będzie nieczynna przez dwa dni. Dlaczego?

Przez dwa dni - od 29 do 30 września - tężnia solankowa w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej będzie nieczynna dla mieszkańców. Powód? Przeprowadzenie niezbędnych prac przy wymianie solanki. Ponadto zbiornik tężni będzie czyszczony.

Tężnia solankowa w Gliwicach została otwarta w lipcu ubiegłego roku. Obiekt o wymiarach 13 na 40 metrów mierzy blisko osiem metrów wysokości.

Przypomnijmy, że wokół gliwickiej tężni powstała także strefa relaksu z leżakami i ławkami oraz ogród. Nie zapomniano o zieleni - posadzono tu w sumie ok. 700 krzewów, traw czy ozdobnych bylin. Teren wokół tężni został ogrodzony i oświetlony, dzięki czemu również wieczorową porą obiekt robi wrażenie. Natomiast ścieżki wokół są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W sumie inwestycja kosztowała 3,4 mln zł.

Najstarsze i najsłynniejsze tężnie w Polsce powstały w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie), jeszcze w XIX wieku. Później najczęściej budowano jest w miejscowościach o charakterze uzdrowiskowo-wypoczynkowym. W ostatnich latach zaczęły także powstawać w miastach, m.in. dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Tężnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Nie inaczej jest w Gliwicach. W końcu to jeden z ulubionych celów spacerów gliwiczan.

Tężnie, dzięki cennym składnikom, które są zawarte w roztworze solanki, mają dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Wytwarzany jest bowiem tu leczniczy aerozol bogaty w mikroelementy (m.in. jod, wapń, magnez, żelazo czy sód).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto