Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne pogrzeby przechodzą do lamusa. Zakłady pogrzebowe otwierają się na nowe formy pochówku zmarłych

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Capsula Mundi: kapsuła z materiałów biodegradowalnych. Zostaje zakopana w ziemi wraz z prochami i np. sadzonką rośliny
Capsula Mundi: kapsuła z materiałów biodegradowalnych. Zostaje zakopana w ziemi wraz z prochami i np. sadzonką rośliny Obraz Pedro Navarro z Pixabay
Pochówek w przestrzeni kosmicznej, pogrzeb morski, pogrzeb samochodowy, a także capsula mundi. To coraz bardziej popularne formy pochówku, które wypierają tradycyjne pogrzeby. Na nowe formy grzebania zamarłych otwiera się coraz właścicieli zakładów pogrzebowych. Czy te formy pogrzebów, mają szanse przyjąć się także w naszym kraju?

To w jaki sposób chcemy pochować zmarłych, najczęściej wynika z naszych przekonań, wiary, światopoglądy czy ostatniej woli zmarłego. Jednak nie wszyscy chcą tradycyjnego pochówku, a to kolejny krok do ekscentrycznych pogrzebów, na które otwierają się właściciele zakładów pogrzebowych.

Jeszcze do niedawna, wiele kontrowersji budziła kremacja zmarłych. Teraz coraz częściej sięgamy po tę właśnie formę pochówku. Krematoria znajdują się w większości polskich miast. W samym województwie śląskim jest już ich kilka między innymi w Rudzie Śląskiej, Żorach, Bytomiu, Chorzowie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej i Katowicach.

Do kremacji ciało zmarłego jest przygotowywane dokładnie w taki sam sposób, jak do pochówku tradycyjnego. Zmarły może być ubrany w przygotowany przez rodzinę strój lub owinięty w całun. Sam proces kremacji trwa dwie godziny.

Nie przeocz

Jak podaje Marketing Funeralny - urna na prochy może być przygotowana z różnych materiałów: metalu, drewna, stali nierdzewnej, kamienia (granitu, marmuru bądź onyksu), ceramiki, kompozytu i materiałów ekologicznych. Projektanci nadają im rozmaite kształty od najpopularniejszych, przypominających amforę lub wazę, przez szkatułki, sarkofagi, małe trumienki, po bardzo wymyślne kształty serc, łez, motyli, a nawet kasku motocyklowego.

Zgodnie z polskim prawem prochy składane są w grobach rodzinnych lub kolumbariach, czyli zbiorczych grobowcach, których tradycja powstania sięga jeszcze czasów rzymskich.

W krajach, w których prawo w bardziej liberalny sposób odnosi się do miejsca przechowywania prochów, takich jak: Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, kraje Beneluksu, Hiszpania czy Stany Zjednoczone, dopuszczalne jest trzymanie ich w domu. Odpowiedzią na taką możliwość są urny w kształcie klepsydry lub pełnego odlewu – podobizny głowy zmarłego.

Diamenty pamięci

Według Marketingu Funeralnego, w Stanach Zjednoczonych 5 procent rodzin decydujących się na wybór kremacji, decyduje się także na przekształcenie prochów w kamienie szlachetne. Diamenty mogą mieć kolor od ciemnozielonego lub bursztynowego do prawie przezroczystego. Odcień zależy między innymi od chemicznego i mineralnego składu popiołów oraz ilości obecnego w nich węgla. Firmy oferujące tego typu usługi zapewniają, że każdy z pamiątkowych diamentów tworzony jest w osobnym tygielku, który po stworzeniu diamentu zostaje zniszczony.

Rozsypanie prochów

Rozsypywanie prochów znaliśmy głównie z amerykańskich filmów, jest możliwe w Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech, krajach Beneluksu, Hiszpanii i oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Ten rodzaj pochówku wiąże się głównie z ostatnią wolą zmarłego. W ten sposób zostali pochowani m.in. Janice Joplin, John F. Kennedy, Kurt Cobain, Marlon Brando czy Robin Williams. Do dziś nie wiadomo na pewno, co stało się z prochami Freddiego Mercurego.

Zgodnie z ostatnią wolą artysty, jego przyjaciółka Mary Austin zabrała prochy z krematorią Krążą plotki, że Mary Austin rozsypała jego prochy w Jeziorze Genewskim. Inna plotka głosi, że został pochowany na Zanzibarze. Jednak sama Austin w jednym z wywiadów powiedziała, że nigdy nie ujawni miejsca, w którym zostały rozsypane prochy lidera zespołu Queen.

Pochówek w przestrzeni kosmicznej

Wiedzieliście, że od ponad 20 lat możliwy jest pochówek w przestrzeni kosmicznej? Na czym polega ten pochówek? Rakieta lub satelita zabiera ze sobą małe kapsułki z prochami i wyrzuca je w przestrzeń kosmiczną. Rodzina zmarłego może uczestniczyć w tym wydarzeniu obserwując start rakiety.

Po raz pierwszy taki pochówek odbył się w 1997. Na pokładzie rakiety „Pegasus” zostały wyniesione na orbitę prochy 24 osób. Wśród nich był prochy m.in. Gene’a Roddenberrego, amerykańskiego scenarzysty i producenta filmowego, twórcy serialu „Star Trek”. Ta forma pochówku jest dostępna w Stanach Zjednoczonych, a także w wybranych niemieckich i angielskich zakładach pogrzebowych.

Capsula mundi - czyli kapsuła jest wykonana z materiału biodegradowalnego

Jak przytacza Marketing Funeralny - Capsula mundi, to koncepcja stworzona przez parę włoskich projektantów, Annę Citelli i Raoula Bretzela. Projekt zakłada stworzenie cmentarza, który z czasem zamieni się w las. Tradycyjna trumna lub urna zostaje zamieniona na kapsułę przypominającą wyglądem kokon. Kapsuła jest wykonana z materiału biodegradowalnego. Nad złożona do ziemi kapsułą sadzone jest drzewo, które ma symbolizować łączność między niebem i ziemią, przestrzenią sacrum i profanum.

Pogrzeb morski

Ten rodzaj pochówku kultywowali Wikingowie. Obecnie, zgodnie z ceremoniałem, w morzu chowa się osoby, których śmierć miała miejsce podczas rejsu, a nie istnieje możliwość dotarcia do portu w czasie krótszym niż 24 godziny.

Otwarta w 2007 roku, w głębinach Oceanu Atlantyckiego Cmentarna Rafa Neptuna, jest pierwszym na świecie podwodnym cmentarzem, a zarazem największą, stworzoną przez człowieka rafą koralową. Inspiracją dla powstania tego miejsca była legenda o zatopionej, mitycznej krainie – Atlantydzie.

Podwodna nekropolia zajmuje powierzchnię 16 akrów i leży w odległości 3 mil od Miami. Nagrobki przedstawiające fantazyjne figury ludzi i dzikich zwierząt tworzone są z prochów zmarłych połączonych w postaci kamienia. Wpisane w podwodny świat miejsce wiecznego spoczynku zostało zaprojektowane tak, aby stanowić jednocześnie schronienia dla ryb, które odnajdują tam swoje miejsca lęgowe. Podwodny cmentarz przyczynił się do rozwoju środowiska naturalnego, rozkwitu podwodnej fauny i morskiej flory - informuje Markatin Funeralny.

Na rafę można trafić, tylko po uprzedniej kremacji.

Szybki pogrzeb samochodowy

Szybki samochodowy pochówek cieszy się coraz większą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Ceremonia polega na tym, że żałobnicy żegnają zmarłego siedząc w samochodach, a trumna wystawiona jest za szybą zakładu pogrzebowego.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tradycyjne pogrzeby przechodzą do lamusa. Zakłady pogrzebowe otwierają się na nowe formy pochówku zmarłych - Dziennik Zachodni

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto