Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa podpisana, Zabrze właścicielem Admiralspalast!

MAJ
Admiralspalast to architektoniczna perła Zabrza. Budynek zaprojektowany przez berlińskich architektów Bielenberga i Mosera, budowany w latach 1924-1927 roku, nazywany był drapaczem chmur. Do 1995 roku mieścił się tu znany hotel, a od kilku lat właściciel nieskutecznie starał się pozbyć budynku. Od wczoraj jego właścicielem jest miasto Zabrze.

W poniedziałek, 10 stycznia, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, poinformowała, że transakcja związana z przejęciem Admiralspalast za 3,5 mln zł przez miasto została sfinalizowana.

– Dziś podpisaliśmy umowę, dzięki której miasto Zabrze stało się właścicielem obiektu – napisała Małgorzata Mańka-Szulik w mediach społecznościowych.

Jak podkreśliła, Admiralspalast to „niepowtarzalny zabytek, a jednocześnie jeden z symboli naszego miasta.

- Podpisanie aktu notarialnego to kontynuacja działań zmierzających do przywrócenia obiektowi dawnej świetności. Pozwala nam to podjąć starania o pozyskanie funduszy zewnętrznych na jego rewitalizację Naszym celem jest udostępnienie tej wspaniałej perły architektury do użytku mieszkańców Zabrza – zaznacza Małgorzata Mańka-Szulik.

Co powstanie w obiekcie?

Dawniej mieścił się tu znany hotel, a goście meldowali się w „Monopolu” do 1995 roku. Jak nieoficjalnie wiadomo, po rewitalizacji pierwotna funkcja obiektu nie zostanie przywrócona. Pomysłów na zagospodarowanie obiektu jest sporo, a jeden z nich dotyczy ulokowania tu centrum start-upowego branży medycznej.

Dzieje walki o przejęcie budynku

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku na jednym z portali aukcyjnych pojawiło się ogłoszenie dotyczące sprzedaży zabytkowego (wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego) budynku położonego przy ul. Wolności 305. Wystawiono go za 4 mln zł. Wtedy właściciel (Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych w Katowicach) nie zdołał sprzedać budynku. W połowie sierpnia ubiegłego roku prezydent Zabrza zapowiedziała, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że miasto przejmie Admiralspalast i przeprowadzi rewitalizację obiektu. Przedsięwzięcie wpisano do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Zabrze i poddano pod głosowanie podczas sesji Rady Miasta. Radni byli zgodni co do tego, że budynek powinien stać się własnością miasta.

- Oczywiście w Zabrzu jest do wykonania masa pilnych remontów budynków mieszkalnych znajdujących się w zasobach miejskich i środki na nie muszą się znaleźć jak najszybciej. Nie należy jednak zapominać o budowlach będących symbolami naszego miasta, które od dekad czekają na lepsze czasy. Oszczędności nie należy moim zdaniem robić kosztem dbania o obiekty zabytkowe, ale poprzez mądrzejsze decyzje inwestycyjne w zakresie budowy nowych obiektów niestanowiących niezbędnych elementów infrastruktury miejskiej – pisał w sierpniu 2021 roku radny Kamil Żbikowski.

Po podjęciu uchwały przez rajców miastu udało się podpisać umowę przedwstępną, a wraz z nadejściem roku 2022 Zabrze zostało właścicielem budynku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto