Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 80. rocznicę Prowokacji gliwickiej. Pamięci Franza Honioka – pierwszej ofiary II wojny światowej

MAKI

Pamięci Franza Honioka – pierwszej ofiary II wojny światowej. W 80. rocznicę Prowokacji gliwickiej.
31 sierpnia 2019, Radiostacja Gliwice, godz. 14.00 oraz kościół pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach, godz. 18.30

- Tegoroczne obchody Prowokacji gliwickiej dedykujemy Franzowi Honiokowi – Ślązakowi, katolikowi, powstańcowi śląskiemu, polskiemu patriocie, pierwszej ofierze II wojny światowej. Chcemy w ten sposób go uczcić i przywrócić pamięć o człowieku, którego śmierć jest symbolem najtragiczniejszych lat w dziejach Europy – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

31 sierpnia 2019 roku, w rocznicę Prowokacji Gliwickiej, Muzeum w Gliwicach zaprasza o godzinie 14.00 do Radiostacji Gliwice na spotkanie poświęcone pamięci Franza Honioka. W programie przewidziano między innymi panel dyskusyjny z udziałem historyków katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Grzegorza Bębnika i dr. Bogusława Tracza, oraz Krzysztofa Kruszyńskiego – nauczyciela historii, pod którego kierunkiem powstało najnowsze wydawnictwo Muzeum w Gliwicach: „Franz (Franciszek) Honiok 1899–1939. Pierwsza ofiara II wojny światowej” autorstwa Martyny Werle, Michała Dylewskiego, Kacpra Jatty, uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie. Praca otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Bohaterowie są wśród nas”.

- Franz Honiok jest dla mnie jednym z wielu bohaterów II wojny światowej oraz świadkiem oszustwa Niemców. To pierwsza ofiara II wojny światowej. Postać mało znana w Polsce, która nie jest jeszcze należycie upamiętniona – mówi Kacper Jatta, jeden z młodych autorów. Jego zdanie podziela Martyna Werle – Franz Honiok jest dla mnie bohaterem. Z jednej strony nie zrobił nic spektakularnego, ale z drugiej strony stał się jakby powodem do wybuchu międzynarodowego konfliktu. Jego cechami były pokora, wierność Bogu, pracowitość i lokalny patriotyzm. Brał on udział w III powstaniu śląskim, więc był jednym z wielu bohaterów w walce o polskość Śląska. Był człowiekiem, z którego każdy z nas powinien brać przykład.

Radiostacja Gliwice

godz. 14.00 – „Prowokacja gliwicka w mediach. 80 lat niezwykłych historii” / wykład:

Kamil Kartasiński (Muzeum w Gliwicach)

godz. 14.30 – „Franz Honiok – pierwsza ofiara II wojny światowej” / dyskusja z historykami

godz. 16.00 – Pamięci Franza Honioka

złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Radiostacją Gliwice


kościół pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach

godz. 18.30 – msza święta w intencji śp. Franza Honioka

Radiostacja Gliwice będzie w tym dniu otwarta dla zwiedzających w godz. 9.00–18.00. Podczas trwania wydarzeń nie będzie możliwości indywidualnego zwiedzania oddziału.

Przez cały dzień w Radiostacji Gliwice:

„Praktyczna historia łączności” – warsztaty, podczas których Klub Sportów Łączności LOK w Gliwicach uruchomi w oddziale Muzeum w Gliwicach stację pod specjalnym znakiem okolicznościowym – HF1ØØPS, upamiętniającym 100 rocznicę powstań śląskich

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto