Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W całej Polsce obchodzony był wczoraj piąty Dzień Papieski

(adr) (ba) (lrk) (js) (tes)
Przed wejściem do bazyliki Św. Antoniego w Rybniku odsłonięto wczoraj pomnik Jana Pawła II. Adrian Karpeta
Przed wejściem do bazyliki Św. Antoniego w Rybniku odsłonięto wczoraj pomnik Jana Pawła II. Adrian Karpeta
27 lat temu, 16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Wczoraj, podczas piątego Dnia Papieskiego, Polacy czcili pamięć Jana Pawła II.

27 lat temu, 16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Wczoraj, podczas piątego Dnia Papieskiego, Polacy czcili pamięć Jana Pawła II. Były uroczyste koncerty, msze święte i nabożeństwa w intencji rychłej beatyfikacji zmarłego w kwietniu Ojca Świętego. Główną mszę – w akademickim kościele Świętej Anny w Warszawie – odprawił prymas Józef Glemp.

W sobotę o godz. 21 w Częstochowie odbył się okolicznościowy Apel Jasnogórski. Przed wadowicką bazyliką stanęła rzeźba plenerowa, która obrazuje życie polskiego papieża, a na frontonie Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach pojawił się niezwykły, ogromny portret. Wizerunek Ojca Świętego tworzą na nim sylwetki 3.500 brazylijskich żołnierzy.
wczoraj pomnik Jana Pawła II.


Warszawa, Watykan
W całej Polsce pod hasłem „Jan Paweł II – Orędownik Prawdy” obchodzony był wczoraj po raz piąty Dzień Papieski, ale po raz pierwszy bez Jana Pawła II. Głównym celem Dnia była zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z małych wsi i miast. W całym kraju kwestowało na ten cel około 100 tys. wolontariuszy.

W wielu miejscowościach odbyły się uroczyste koncerty, msze święte i nabożeństwa w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Główną mszę świętą odprawił prymas Polski kardynał Józef Glemp w akademickim kościele Św. Anny w Warszawie. W Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach mszę św. w intencji Jana Pawła II i jego szybkiej beatyfikacji odprawił metropolita krakowski ks. arcybiskup Stanisław Dziwisz. Przedstawił on plany działania nowo utworzonej Fundacji „Nie lękajcie się”, której celem jest utrwalanie pamięci i spuścizny Jana Pawła II.

W przeddzień Dnia papieskiego w Warszawie wręczono nagrody Totus 2005. Otrzymali je: dominikanin o. Jan Góra, „Tygodnik Powszechny”, Jan Jakub Wygnański, Redakcja Mszy św. Radiowej i Marek Piwowski. Totusa medialnego otrzymały – w sensie moralnym – wszystkie polskie media za rzetelny przekaz z ostatnich dni życia i pogrzebu Jana Pawła II.

Całe spotkanie z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański papież Benedykt XVI poświęcił przypadającej w niedzielę 27. rocznicy wyboru Jana Pawła II. Benedykt XVI wezwał do modlitwy o zachowanie cennego dziedzictwa polskiego papieża. Przemawiając do pielgrzymów po polsku powiedział: „Dziś wspominamy wybór na Stolicę Świętego Piotra Jana Pawła II, pierwszego papieża z rodu Polaków. Dziękując Dobremu Bogu za jego ofiarną posługę Kościołowi i całej rodzinie ludzkiej, ponawiamy zobowiązanie przyjęcia jego nauczania oraz naśladowania jego życia”.

Arcybiskup Stanisław Dziwisz ujawnił w wywiadzie dla niedzielnego włoskiego dziennika „Avvenire”, że tuż przed zabiegiem tracheotomii 24 lutego Jan Paweł II, na prośbę jego współpracowników, nagrał swe ostatnie przesłanie. – Przechowuję tę kasetę, ale nie znalazłem jeszcze sił, by jej wysłuchać – powiedział metropolita krakowski.


Wadowice
Przyjechali z całej Polski całymi rodzinami. Żeby modlić się za ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Właśnie w tym dniu, w miejscu gdzie się urodził.
Od samego rana tłumy zbierały się w wadowickiej bazylice. Świątynia zapełniła się po brzegi podczas mszy świętej o 13, celebrowanej przez ks. dziekana Tadeusza Kasperka, którą transmitowała na cały świat telewizja Polonia. A kremówek w pobliskich cukierniach zabrakło już wczesnym popołudniem.
Około 11.30 na dziedziniec przed wadowicką bazyliką dotarło 12 biegaczy z Klubu Rekreacyjno-Sportowego TKKF Jastrząb z Rudy Śląskiej, górników z Halemby, Śląska i kilku innych kopalń, a także nauczycieli. – Jak dwunastu apostołów – śmiali się, odpoczywając po długiej sztafecie. Pokonali 136 kilometrów. Co roku od 10 lat biegają do miejsc związanych z życiem polskiego papieża i miejsc świętych. Dwukrotnie – na 20. i 25. rocznicę pontyfikatu – dotarli do Watykanu, za 1,5 roku planują wyprawę do Fatimy. Do Wadowic w Dniu Papieskim przybiegli po raz pierwszy. – 2 kwietnia, w dniu śmierci Jana Pawła II, postanowiliśmy, że będziemy przybiegać tu co roku – mówi jeden z „biegających pielgrzymów” August Jakubik, ultramaratończyk.

Radomianin Edmund Kryza, pięciokrotny rekordzista księgi Guinnessa, twórca m.in. prawie 2-metrowego damskiego czółenka i największych na świecie butów piłkarskich, wczoraj wystawił przed bazyliką w Wadowicach wielką księgę pamiątkową Polaków. Księga ma wymiary 211 x 148 centymetrów, liczy 366 stron, a waży 300 kilogramów.


Częstochowa
Jasnogórskie sanktuarium, to jedno z tych miejsc, które papież Jan Paweł II odwiedzał najczęściej. W klasztorze jest specjalne miejsce dla papieża. To apartament Prymasa Polski. Nieduże pomieszczenie składające się z pokoju i łazienki. Tam Ojciec Święty Jan Paweł II nocował dwukrotnie, podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. i w czasie VI Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r.
Na Jasnej Górze codziennie odbywają się modlitwy w intencji Jana Pawła II. Obchodzony po raz piąty Dzień Papieski miał szczególny charakter – minęło pół roku po śmierci Ojca Świętego. W sobotę częstochowianie spotkali się na placu Biegańskiego, aby o godz. 21. wziąć udział w Apelu Jasnogórskim. Nabożeństwo odprawiono poza sanktuarium. Wierni, najwięcej było młodzieży, modlili się o szybką beatyfikacją Jana Pawła II.


Katowice
Wizerunek Jana Pawła II zawisł w minioną sobotę na frontonie Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach. Uroczystego odsłonięcia niezwykłego portretu, o wymiarach 14,5 x 10 m, dokonali: marszałek województwa śląskiego Michał Czarski, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Praca Piotra Uklańskiego przedstawiająca uśmiechniętą twarz Ojca Świętego, zawisła na budynku, który wznoszono z myślą o chwale komunistycznej ideologii.

– Pamiętam, jak ten „pałac” budowano na przełomie lat 70 i 80. i mój wikary powiedział: „Niech budują, bo my tam będziemy msze odprawiać”... I msza już tu kiedyś była. Ale że zawiśnie portret papieża Polaka, w tak ciekawy sposób zrobiony, to przekraczało najśmielsze wyobrażenia – mówił arcybiskup D. Zimoń.

„Bez tytułu (Jan Paweł II)” powstał we wrześniu 2004 roku w Rio de Janeiro i w Brazylii został zaprezentowany po raz pierwszy. Wizerunek papieża tworzą sylwetki 3.500 brazylijskich żołnierzy, którzy zostali ustawieni z choreograficzną precyzją na trawiastym terenie. Następnie artysta sfotografował swoje dzieło z góry wykorzystując technikę zdjęć lotniczych.
Praca, prezentowana w Katowicach, jest własnością Fundacji dla Śląska i tutaj pozostanie.



RYBNIK

Wczoraj przed wejściem do bazyliki Św. Antoniego w Rybniku odsłonięto pomnik Jana Pawła II x. 9-osobowa sztafeta biegowa przyniosła z Wadowic wodę święconą i ogień. – Pokonaliśmy ok. 90 kilometrów w deszczu i zimnie – powiedział Czesław Pelc, jeden z biegaczy. Właśnie tą wodą ks. arcybiskup Damian Zimoń poświęcił rybnicki pomnik. Kiedy orkiestra dęta grała „Barkę”, ludzie płakali. – Cieszymy się, że mamy w Rybniku pomnik Jana Pawła II. Przyszliśmy tutaj z całą rodziną – mówiła Danuta Fojcik z Rybnika. Jan Paweł II w młodości bywał w Rybniku. Odwiedzał swoją ciotkę Stefanię, która była nauczycielką w rybnickich Stodołach. W 1948 roku, po powrocie ze studiów w Rzymie, spędził tu wakacje.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto