Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gliwicach powstaje Pracownia Cafe. To kawiarenka dla polskich i ukraińskich dzieci

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Fundacja Pracownie otwiera kawiarenkę społeczną przy ul. Zygmunta Starego. Dzieciaki zarówno z Polski, jak i z Ukrainy będą mogły w niej uczęszczać na różne ciekawe warsztaty, a tym samym integrować się ze sobą. Remont lokalu dobiega końca. Wnętrza robią wrażenie! Zobaczcie zdjęcia.

Pracownie Cafe jest projektem niedawno powołanej Fundacji Pracownie. Będzie to rodzaj kawiarenki społecznej prowadzonej pod fundacją. Kawiarenka powstała dzięki współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Śródmieście Gliwice, zaangażowaniu wolontariuszy w prace remontowe i wsparciu sponsorów.

– Remontujemy to miejsce na warsztaty dla dzieciaków zarówno z Polski, jak i Ukrainy. Będą mogły tutaj wspólnie przyjść na warsztaty od rzemieślniczych, artystycznych, manualnych, po technologiczne, razem z drukiem 3D i wirtualną rzeczywistością – wymienia Paweł Harlender, członek zarządu fundacji Pracownia.

Wolontariusze będą prowadzić zajęcia, ale przede wszystkim poświęcać czas dzieciom, aby oderwać je od traumy trwającej wojny.

– Na początku chcemy te warsztaty prowadzić w formie wolontariatu. Osoby prowadzące będą głównie z fundacji, natomiast można się też zgłaszać do nas – wyjaśnia. – Udostępnimy formularz, dzięki któremu przez niego będzie się można zgłosić jako osoba prowadząca – dodaje.

Jak wyjaśnia prezes fundacji Od kilku miesięcy, obserwując wzrost napięć przy granicy Ukrainy z Rosją, przygotowywaliśmy działania mające złagodzić ewentualne tarcia społeczne spowodowane zwiększonym napływem ludności ukraińskiej do miasta. Zaproszenie do współpracy w ramach projektu „Spotkania z Sąsiadami” (wtedy jeszcze roboczo „Spotkania z Ukrainą”) przesłaliśmy na tydzień przed wojną do przedstawicieli UM Gliwice, jednostek miejskich, radnych, przedstawicieli NGO i biznesu oraz działaczy społecznych. Spotkanie doszło do skutku już po rosyjskiej agresji, jednak udało nam się wspólnie wyznaczyć kierunki dalszych działań.

Jak wyjaśnia Leszek Losza, prezes Centrum Inicjatyw Społecznych, wolontariusze , obserwując wzrost napięć przy granicy Ukrainy z Rosją, przygotowywaliśmy działania mające złagodzić ewentualne tarcia społeczne spowodowane zwiększonym napływem ludności ukraińskiej do miasta. - Zaproszenie do współpracy w ramach projektu „Spotkania z Sąsiadami”, wtedy jeszcze roboczo „Spotkania z Ukrainą”, przesłaliśmy na tydzień przed wojną do przedstawicieli UM Gliwice, jednostek miejskich, radnych, przedstawicieli NGO i biznesu oraz działaczy społecznych. Spotkanie doszło do skutku już po rosyjskiej agresji, jednak udało nam się wspólnie wyznaczyć kierunki dalszych działań – mówi Leszek Losza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto