Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W obronie uczciwych podatników. Co powinniśmy wiedzieć o prawie podatkowym?

Mariusz Urbanke
Marzena Bugała
Z Jackiem Przypaśniakiem, dyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach, rozmawia Mariusz Urbanke.

O państwa urzędzie mówi się często "policja skarbowa", "brygady tygrysa". Kim pan właściwie jest - urzędnikiem czy śledczym?
Administracja skarbowa to jeden z organów, który stoi na straży ochrony interesu fiskalnego. Interes ten najczęściej sprowadza się do zapewnienia państwu należnych mu dochodów oraz respektowania przepisów administracyjnych związanych z realizacją wydatków publicznych. Wystarczy posłuchać choć trochę telewizji lub poczytać gazety, aby przekonać się, że - w miarę rozwoju gospodarki rynkowej - następuje, niestety, także wzrost przestępczości podatkowej.

Nieprawidłowości w stosowaniu prawa podatkowego znajdujemy zarówno u małych przedsiębiorców, tych średnich, jak i w ogromnych podmiotach gospodarczych, gdzie obrót roczny sięga milionów złotych. Sygnały o nieprawidłowościach wpływają do nas od organów ścigania, innych instytucji lub osób fizycznych. Duża część pozyskanych informacji to tzw. rozpoznanie własne przeprowadzone w oparciu o dostępne bazy danych, wyspecjalizowany zespół analityczny, który kieruje swoje działania na obszary zagrożone największymi nieprawidłowościami - i to upodabnia nas do policji. Ale, jak pan widzi, na co dzień wyglądamy jak urzędnicy.

Kamuflaż jest ważny... Może pan jednak zdradzi, czym się zajmujecie?
Różnorodność prowadzonych spraw jest ogromna. Rozpoczynając od kontroli przychodów nieznajdujących pokrycia w uja-wnionych źródłach przychodu, które stanowią narzędzia walki z szarą strefą, praniem brudnych pieniędzy czy też korupcją, aż po zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się obrotem złomem, stalą, alkoholem czy też właśnie paliwami. Nasze kontrole wykazały przypadki sprzedaży paliw wytworzonych we własnym zakresie w drodze mieszania produktów naftowych.

Dla ukrycia nielegalnego procederu grupy przestępcze tworzą sieć podmiotów, które w rzeczywistości nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej, a ich jedynym celem jest zamaskowanie uprawianego procederu oraz ukrycie tożsamości osób fakty-cznie zarządzających grupą przestępczą. Jedna ze spraw o ogromnym zasięgu, prowadzona wspólnie z organami ścigania i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, dotyczyła podmiotów, które wyrządziły ogromne szkody Skarbowi Państwa. Łączne ustalenia z tytułu niezapłaconej akcyzy, podatku VAT wyniosły - wraz z odsetkami - ponad 450 mln złotych.

A czy popularne kiedyś pędzenie bimbru to nadal jest poważny problem?
Tak, choć nie chodzi już o małe domowe instalacje. Skala tego procederu jest ogromna. Przykładem nieprawidłowości niech będzie jedna ze spraw, która dotyczyła grupy działającej na terenie Śląska. Pseudoprzedsiębiorcy zajmowali się nielegalną produkcją alkoholu z rozcieńczalników do produkcji farb i lakierów. Współpraca z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz prokuraturą doprowadziła do zatrzymania członków grupy przestępczej oraz zabezpieczenia ponad 41 tysięcy litrów wyrobów spirytusowych.

Polska należy od 8 lat do Unii Europejskiej. Czy to utrudnia przestępcom ucieczkę z łupem i skuteczne ukrycie się?
Zdecydowanie tak. W ostatnich latach pracownicy naszego Urzędu wspólnie z organami ścigania prowadzili postępowanie kontrolne wobec spółki dokonującej wewnątrzwspólnotowego obrotu wyrobami miedzianymi i złomem metali kolorowych. Stwierdzono nieprawidłowości, które mogłyby spowodować uszczuplenia podatkowe na kwotę około 210 mln złotych. Z uwagi na ogromną skalę zjawiska oraz fakt, że kwestionowane transakcje dotyczyły rzekomych wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia na rzecz podmiotów mających siedzibę na terenie innych państw Unii Europejskiej, wszczęliśmy w tej sprawie kontrolę wielostronną we współpracy z kolegami z innych krajów, która zakończyła się sukcesem.



*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto