Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rybnickich urzędach nie zobaczymy już plastiku

Mateusz Borda
Mateusz Borda
Rybnik to kolejne miasto w województwie śląskim, które odchodzi od stosowania jednorazowych, szkodliwych plastików w swoich jednostkach. Wcześniej, na takie rozwiązania zdecydował się magistrat Metropolii i Urząd Miejski w Sosnowcu.

Jednorazowe plastikowe sztućce, kubki czy talerzyki znikają z rybnickich urzędów - tak wynika z przegłosowanej w listopadzie uchwały Rady Miasta. W urzędach nie zobaczymy toreb, siatek i reklamówek z tworzywa, a miasto ma zrezygnować z zamawiania plastikowych butelek z wodą oraz zweryfikować firmy cateringowe, które podają jedzenie w jednorazowych naczyniach. Jak informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM_w Rybniku, choć nie da się wyeliminować plastiku z dnia na dzień, to kropla drąży skałę, a działania te mają również zwiększać świadomość ludzi dot. szkodliwości tworzyw sztucznych.

– To, co zostało zakupione będzie zużyte, ale nowe kubki czy talerzyki będą papierowe, butelki szklane, rozważamy też podawanie w urzędzie wody z kranu, ponieważ woda z rybnickich wodociągów jest zdatna do picia. Chodzi o to, by zastanowić się czy rzeczywiście 50 tysięcy plastikowych kubków zużywanych do tej pory w urzędzie w ciągu roku rzeczywiście jest potrzebne – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Rybnik nie jest jedyny, który rezygnuje z korzystania z plastiku. Pod koniec maja br. pracownicy urzędu Górnośląsko--Zagłębiowskiej Metropolii również odeszli od szkodliwych tworzyw sztucznych. Oprócz naczyń i sztućców, GZM zapowiedziało zmianę plastikowych gadżetów i materiałów promocyjnych na takie, które pochodzą z recyklingu lub w przyszłości mogą być powtórnie wykorzystane.

Pierwszym miastem w województwie śląskim, które podjęło takie kroki, był Sosnowiec. W czerwcu 2019 postanowiono wyrzucić z murów Urzędu oraz spółek i jednostek podległych niedobry plastik. – Jeśli chodzi o napoje, to butelki PET zastąpiły opakowania szklane zwrotne. Plastikowe kubki dostępne przy automatach na wodę zostały zastąpione przez papierowe. Również Sosnowieckie Wodociągi, które w najbardziej upalne dni ustawiają swój saturator na mieście, stosują kubki papierowe. Naszej akcji towarzyszy również ustawianie automatów, które przyjmują plastikowe opakowania. Jeden z nich stoi właśnie w UM i cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców, ale również pracowników, którzy z domu przynoszą butelki PET. W sumie mamy 8 automatów, do których w tym roku wrzucono ok. 130 tys. plastikowych butelek - informuje Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Urzędów pozbywających się szkodliwych tworzyw sztucznych będzie coraz więcej. Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętym w maju przez Radę Europy prawem, od 2021 roku kraje członkowskie UE będą musiały zakazać stosowania jednorazowych produktów z plastiku, które mogą mieć swoje bardziej ekologiczne zamienniki. Chodzi tu przede wszystkim o patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki czy polistyrenowe pojemniki na żywność. Dyrektywa nakłada również obowiązek recyklingu plastikowych butelek do pojemności trzech litrów oraz ogólne ograniczenie ich stosowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto