Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze w Gliwicach remontują mieszkania dla uchodźców z Ukrainy - zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zamiast przyjść do pracy wzięli się za remont. 04 lipca kilkunastu wolontariuszy zawitało w domu przy ul. Magnolii w Gliwicach. Ich zadaniem jest przygotowanie dwóch mieszkań dla rodzin z Ukrainy. Akcję zorganizowała Fundacja Habitat For Humanity, która prowadzi podobne działania na całym świecie.

Mieszkania w Gliwicach zostaną wynajęte ukraińskim rodzinom

Trwające remonty gliwickich mieszkań to akcja zorganizowania przez Habitat for Humanity. Jest to międzynarodowa organizacja pożytku publicznego, która w Polsce działa od 1992. Fundacja zajmuje się przede wszystkim polepszaniem warunków mieszkaniowych osób w trudnej sytuacji życiowej. Organizacja zainicjowała program najmu społecznego dla uchodźców z Ukrainy.

- Staramy się pomagać uchodźcom, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego. Głównie są to kobiety z dziećmi lub rodziny wielodzietne – mówi Magdalena Jarosz, specjalistka ds. najmu społecznego w Habitat For Humanity.

Jednym z podstawowych problemów rodzin uciekających z kraju ogarniętego wojną jest brak miejsca do życia.

- Widzimy, że na rynku brakuje mieszkań dostępnych cenowo, mieszkań tańszych od wynajmu komercyjnego, zwłaszcza w dużych miastach. Odpowiedzią jest nasz program najmu. Polega na tym, że wynajmujemy mieszkania od prywatnych właścicieli. Dbamy o te lokale, opłacamy czynsz – wyjaśnia Mateusz Piegza, Kierownik Oddziału Gliwice, Habitat For Humanity.

Kierownik Oddziału Gliwice dodaje również, że organizacja dba, by wynajmowane lokale oferowały określony standard. Priorytetem jest znajdowanie lokali, które są gotowe do wynajmu, jednak gdy jest taka potrzeba, mieszkania są doposażane w niezbędne sprzęty, odświeżane lub (w ostateczności) remontowane. Następnie przygotowane mieszkania i domy podnajmowane są klientom fundacji na preferencyjnych warunkach. Różnicę w cenie między wynajmem od Habitat For Humanity a wynajmem komercyjnym pokrywa fundacja.

Habitat For Humanity pomaga uchodźcom na różne sposoby

Pomoc niesiona przez organizację nie ogranicza się wyłącznie do znalezienia lokum. Fundacji zależy również na umożliwieniu uchodźcom z Ukrainy w miarę normalnego funkcjonowania w Polsce.

- Na początku dopłacamy do czynszów. Wiadomo, że dla uchodźcy te opłaty są na tyle wysokie, że rodzina z Ukrainy nie jest w stanie udźwignąć takiego wydatku. W tym momencie pokrywamy 60% opłat, pozostałą kwotę dopłaca rodzina – wyjaśnia Magdalena Jarosz.

Każdorazowo fundacja przygląda się sytuacji danej rodziny, w niektórych przypadkach mieszkania są użyczane uchodźcom, a nie wynajmowane. Organizacja pokrywa również dodatkowe wydatki konieczne, by mieszkanie mogło zostać wynajęte. Przykładowo wpłaca kaucję za wynajem. Umowy z najemcami są podpisywane na maksymalny okres 12 miesięcy.

Fundacja dba o to, by dzieci z ukraińskich rodzin poszły do szkoły, a dorośli – by znaleźli odpowiednią pracę. Choć organizacja nie szuka pracy dla potrzebujących, blisko współpracuje z różnymi instytucjami, które mogą ułatwić uchodźcom odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Między innymi z urzędami pracy, które organizują kursy języka polskiego dla Ukraińców, by ci mogli później łatwiej znaleźć pracę w zawodzie.

Jak zauważa Magdalena Jarosz, osoby uciekające przed wojną chętniej szukają mieszkań w większych miastach – łatwiej tu o pracę, a komunikacja miejska umożliwia przemieszczanie się bez samochodu. Z tego powodu program najmu społecznego prowadzony przez fundację skupia się przede wszystkim na szukaniu lokali w aglomeracjach. W Warszawie funkcjonuje od dłuższego czasu, na terenie aglomeracji śląskiej dopiero raczkuje. W planach jest znalezienie do końca sierpnia minimum 20 mieszkań dla uchodźców w Gliwicach i dalszy rozwój akcji w miarę zapotrzebowania.

Do akcji zorganizowanej przez fundację dołączają podmioty zewnętrzne

Wolontariuszy, którzy zakasali rękawy, by wyremontować mieszkania w Gliwicach, zapewniają różne firmy. Podziałem niezbędnych prac zarządza fundacja.

- Naszym zadaniem było dostarczenie wolontariuszy, którzy wiedzieli co będą robić. Tak to organizuje Habitat For Humanity, cała praca wyliczona jest na, bodajże, sześć dni, nasi wolontariusze spędzą tu dwa dni. Później zostawimy mieszkania dla kolejnych wolontariuszy, z innej firmy, którzy wejdą na kolejne prace – wyjaśnia Zygmunt Łopalewski, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Whirlpool Company Polska.

Firma, oprócz wysłania swoich pracowników na wolontariat, przekazuje również niezbędny sprzęt AGD.

- Ważne jest by wspierać tych, którzy są w potrzebie. Wolontariusze rekrutują się spośród naszych pracowników różnych działów. Dajemy również możliwość samodzielnego wyboru i zgłoszenia wolontariatu w organizacji wspierającej Ukraińców w Polsce – mówi Zygmunt Łopalewski.

Osoby chętne do wsparcia Habitat For Humanity, właściciele lokali mieszkalnych na wynajem, a także osoby potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z główną siedzibą fundacji w Polsce:

  • osobiście – pod adresem ul. Kozia 3/5 lok. 8, 00-070 Warszawa
  • telefonicznie – dzwoniąc pod numer +48 537 520 664
  • mailowo – wysyłając wiadomość na adres [email protected]

Możliwy jest również kontakt z Oddziałem Gliwice:

  • osobiście – ul. Lotników 83, 44-100 Gliwice
  • telefonicznie – +48 32 232 44 16
  • mailowo – [email protected]

Więcej informacji na temat Habitat For Humanity, jej działalności i misji można znaleźć na stronie internetowej fundacji.

Wolontariusze w Gliwicach remontują mieszkania dla uchodźców...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto