Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekendowa rozrywka w Śląskiem? Palmiarnia Miejska w Gliwicach zaprasza! Czekają na Was egzotyczne rośliny i ogromne akwaria [ZDJĘCIA]

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Czasami nie ma pomysłu, dokąd wybrać się na sobotni lub niedzielny spacer. Interesującą propozycją jest wizyta w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Obiekt zachęca mnogością egzotycznych roślin i potężnymi akwariami z okazami ryb z różnych zakątków świata. Muchołówki, dzbaneczniki, ogromne bananowce – to tylko wąski wycinek atrakcji w palmiarni.

Spis treści

Palmiarnia Miejska w Gliwicach – egzotyczny świat w centrum miasta

Gliwicki obiekt zlokalizowany jest praktycznie w samym centrum miasta. Znajduje się w Parku im. Fryderyka Chopina przy ul. Aleksandra Fredry 6. Palmiarnia w Gliwicach jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9:00-18:00. W weekendy drzwi do pawilonów otwierają się godzinę później. W poniedziałki palmiarnia jest nieczynna. Bilet wstępu dla rodziny z trójką dzieci kosztuje 30 zł. Dostępne są również bilety indywidualne i ulgowe.

Początki palmiarni w Gliwicach sięgają XIX wieku. W 1880 roku na terenie powstającego parku miejskiego wybudowano pierwsze szklarnie wystawowe. Obiekt stopniowo się rozrastał, w latach siedemdziesiątych zgromadził imponującą liczbę ośmiu tys. okazów. W połowie lat osiemdziesiątych, ze względu na stan techniczny pawilonów podjęto decyzję o zamknięciu obiektu. Palmiarnia Miejska w Gliwicach ponownie otworzyła swoje podwoje dopiero pod koniec stulecia. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1998 roku, a w 2012 oddano do użytku kolejny pawilon – tym razem nie z roślinami, a z potężnymi akwariami. Palmiarnię gliwicką tworzy łącznie pięć pawilonów, w czterech z nich stworzone zostały różne warunki dla roślin z odległych zakątków świata.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach – cztery pawilony o różnym klimacie

Pierwszym jest pawilon roślin użytkowych. Utrzymywany jest tu klimat subtropikalny, a rośliny zgromadzone w tej części palmiarni łączy, jak wskazuje nazwa pawilonu, jedna cecha – przydatność dla człowieka. Goście obiektu znajdą tu gatunki roślin, z których części, np. owoców, korzystają na co dzień. Następnie przejdziemy do części tropikalnej. Powietrze jest tu bardzo wilgotne, a temperatura nie spada nigdy poniżej 18 stopni Celsjusza. W tym miejscu, oprócz ogromu roślin, znajduje się kaskada i oczko wodne. Tu przekonamy się, że do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach zaglądamy nie tylko, by podziwiać egzotyczne drzewa i krzewy. W oczku wodnym pływają bowiem piranie, można tu również podziwiać pielęgnice pawiookie oraz sumy afrykańskie.
Trzeci pawilon – historyczny, gromadzi najstarsze rośliny, jakie rosną w palmiarni. Są również jednymi z najbardziej okazałych.

-Szczególnie jesteśmy dumni z palm – feniksów kanaryjskich, których wiek przekroczył 120 lat. Zostały one przywiezione w 1924 roku na wystawę botaniczną zorganizowaną w szklarniach Palmiarni. – czytamy na stronie internetowej obiektu.

Dalej kierujemy się w stronę pawilonu sukulentów, w którym czeka nas ponowna zmiana klimatu. Po dusznych tropikach pora na suche i niezbyt gościnne środowisko. Wilgotność powietrza i podłoża utrzymywana jest tu na minimalnym poziomie. Roślinom tu zebranym właśnie takie warunki odpowiadają najbardziej. Najliczniejszą rodziną są tutaj kaktusy, których Palmiarnia Miejska w Gliwicach zebrała blisko dwa tysiące – od liczących wiele metrów cereusów do zaledwie kilkunastomilimetrowych litopsów, nazywanych żywymi kamieniami.

Pawilon akwarystyczny – cztery różne środowiska wodne w jednym miejscu

Szczególną uwagę gości przyciąga najmłodszy pawilon palmiarni. Znajdująca się tu ekspozycja obejmuje cztery różne środowiska słodkowodne – potężną Amazonkę, jezioro Tanganika, rzeki Azji Południowo-Wschodniej oraz rzeki Polski. Każde z akwariów przyciąga wzrok różnorodnością i wielobarwnością ryb. Największy jest zbiornik środowiska Amazonki, ma pojemność 60 tysięcy litrów. Z kolei akwarium z fauną jeziora Tanganika wyróżnia się jej unikatowością. Izolacja ogromnego afrykańskiego zbiornika wodnego sprawiła, że przeważająca część kilkuset tamtejszych gatunków ryb to endemity – nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Wizyta w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach to rzadka okazja, by zapoznać się z kolorowym, bajecznym światem afrykańskiego jeziora.

Lwy leżące – XIX-wieczne rzeźby zdobią wejście do palmiarni

Wybierając się z wizytą do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach warto zwrócić uwagę na dwa lwy znajdujące się na cokołach przy wejściu. To XIX-wieczne rzeźby „Lwy Leżące” odlane w 1830 roku w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach. To nie jedyne lwy, które można zobaczyć w mieście. Przed Willą Caro, przy ul. Dolnych Wałów 8a, leży „Lew Czuwający”, a na pobliskim skwerze Valenciennes można zobaczyć kopię rzeźby „Lew Śpiący”. Oryginał niestety się nie zachował.

Spacerując po gliwickiej palmiarni warto zwrócić uwagę na najmniejszych mieszkańców obiektu. W jednym z pawilonów zbudowany został system przezroczystych rurek, którymi wędrują zastępy pracowitych mrówek. Można przyjrzeć się z bliska pracy tych niezwykle pożytecznych stworzeń. Równie interesująca jest trasa spacerowa przygotowana we wnętrzach pawilonów. Rośliny można podziwiać z dolnego poziomu, można również przejść pomostem zawieszonym wysoko pod dachem palmiarni. Daje to możliwość przyjrzenia się okazom z różnej perspektywy.

Osoby chętne do odwiedzenia Palmiarni Miejskiej w Gliwicach powinny zwrócić uwagę na termin 7-12 czerwca. W tym czasie będzie tu trwać wystawa kaktusów pod tytułem „Egzotyczne Ciernie”.

A mieszkańcy aglomeracji, którzy zaglądają np. do Katowic, z pewnością zwrócili uwagę na potężne donice z palmami, zdobiące miasto. Rośliny przyjechały właśnie z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

Weekendowa rozrywka w Śląskiem? Palmiarnia Miejska w Gliwica...

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto