Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczór wspomnień o Umberto Eco w Bibliotece Norwida

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida zaprasza 19 maja, godz. 18.00 do Klubu Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza na wieczór wspomnień o Umberto Eco. Uczestników spotkania zachęcamy do przygotowania i prezentacji krótkich fragmentów z twórczości Umberto Eco.

Moderatorami spotkania będą:
prof. Wiesław Hładkiewicz i Anna Polus

Umberto Eco - wybitny włoski pisarz, filozof, językoznawca i publicysta, lingwista, mediewista, filozof, bibliofil i aktywny uczestnik życia społecznego we Włoszech. Urodził się 5 stycznia 1932 roku w mieście Alessandria w Piemoncie na północy Włoch. Zmarł 19 lutego 2016 roku.

Przełomowy dla Umberto Eco był rok 1980, gdy wydał swą pierwszą powieść "Imię róży", które stała się światowym bestsellerem. Została przetłumaczona na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Druga jego powieść, "Wahadło Foucaulta" ukazała się w 1988 roku. Felietony, jakie opublikował na łamach tygodnika "L’Espresso" ukazały się w latach 90. w zbiorach "Zapiski na pudełku od zapałek". Inne jego powieści to "Wyspa dnia poprzedniego" (1994), "Baudolino", "Tajemniczy płomień królowej Loany" (2004) i najnowsza - "Cmentarz w Pradze" (2010).
Napisał wiele rozpraw, wśród nich: "W poszukiwaniu języka uniwersalnego", "Między kłamstwem a ironią", "Filozofia frywolna", "Historia piękna", "Rakiem”. Gorąca wojna i populizm mediów", "Jak napisać pracę dyplomową. Poradnik dla humanistów", "Historia brzydoty". Książki "na dwa tysiące najbliższych lat" W 1996 roku Umberto Eco otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 2007 roku - dyplom Polskiej Akademii Umiejętności i został mianowany członkiem zagranicznym Wydziału Filologicznego PAU. Ostatnią książkę "Temat na pierwszą stronę" Eco opublikował w zeszłym roku, w dniu swych urodzin.
Założył wydział studiów medioznawczych na Uniwersytecie w San Marino. Był także wieloletnim dyrektorem Szkoły Wyższej Studiów Humanistycznych. Oprócz tego wykładał na Uniwersytecie Bolońskim oraz w Kellogg College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Natomiast od 2010 był członkiem zwyczajnym rzymskiej Accademia dei Lincei.
Był wielokrotnie nagradzany. Wiele razy Eco otrzymywał tytuł honoris causa. Od 2005 roku mianowany został 31 razy. Uhonorowany został między innymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1996) i Uniwersytet Łódzki (2015).Wielokrotnie wymieniany był jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto