Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża ciśnień w Gliwicach zostanie wyremontowana. Co w niej będzie?

Oprac. MAKI
Wieża przy ulicy Kolberga w Gliwicach została wzniesiona w 1911 roku z żelbetu.
Wieża przy ulicy Kolberga w Gliwicach została wzniesiona w 1911 roku z żelbetu. Marzena Bugala Polska Press
Zabytkowa żelbetowa wieża ciśnień w Gliwicach zostanie wyremontowana. Stuletni obiekt stoi za dworcem PKP. Dostanie nowe życie w ramach budowy Centrum Przesiadkowego w Gliwicach.

Wieża ciśnień w Gliwicach zostanie wyremontowana

Zabytkowa żelbetowa wieża ciśnień przy ul. Kolberga w Gliwicach w remoncie. Stuletni obiekt, wznoszący się nad torowiskiem gliwickiego dworca PKP, zyska nowe życie - a przynajmniej oblicze - w związku z powstającym w tym rejonie kompleksem Centrum Przesiadkowego. Wieża ma zostać wyremontowana w rok. Prace prowadzone według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jakie będzie pełniła funkcje?

Jedyna tego typu w Gliwicach żelbetowa wieża wodna została wzniesiona w 1911 roku według projektu braci Huber z Wrocławia, specjalizujących się w rozwiązaniach architektonicznych z wykorzystaniem żelbetu.

Zobacz zdjęcia

Zaopatrywała w wodę cały kompleks dworcowy i instalację zasilających parowozy składów kolejowych przejeżdżających przez Gliwice. Jak podaje oficjalny portal miasta gliwice.eu, nieczynny od dziesięcioleci obiekt wyróżniają: nowatorska konstrukcja i nowoczesny kształt nawiązujący do metalowych cystern typu Intze I, historyzujące detale architektoniczne (takie jak portal o formach klasycyzujących) biegnące przez całą wysokość budowli lizeny, opaski akcentujące trzon wieży i głowica kryjąca zbiornik. Budowla uchodzi za jeden z piękniejszych przykładów rozwoju myśli technicznej i infrastruktury kolejowej początków minionego stulecia.

Remont wieży wodnej, wpisany w realizację Centrum Przesiadkowego w Gliwicach – ma potrwać około roku, prace są uzgodnione i odbywają się pod pieczą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Jak będzie przebiegał remont wieży? Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prace przewidują konserwację wskaźnika stanu wody znajdującego się na elewacji wieży, zachowanie pierwotnej kolorystyki pokrycia dachowego, nawiązanie kształtu nowej stolarki drzwiowej i okiennej do oryginalnej oraz zrekonstruowanie powierzchni elewacji tak, by nawiązywała do zachowanej powierzchni pierwotnej.

Jak informuje miasto - odnowiono już izolację fundamentów i wypiaskowano betonową konstrukcję wewnątrz wieży. Trwa montaż rusztowań elewacyjnych. Kolejne prace będą związane z piaskowaniem elewacji od zewnątrz i wzmocnieniem konstrukcji betonowej (m.in. poprzez iniekcje żywicą i zastosowanie mat z włókien węglowych). Szykuje się też kompleksowy remont kopuły wieży wraz z wykonaniem nowej izolacji i montażem nowej stolarki okiennej i drzwiowej. Na koniec zostaną wykonane prace wewnątrz obiektu – na parterze znajdzie się pomieszczenie usługowe wraz z toaletą. Prace remontowe obejmą także wykonanie nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji ogrzewania, instalacji elektrycznych i technicznych oraz iluminacji obiektu.

Jakie nowe funkcje może pełnić wieża i czy będzie ją można zwiedzać? Docelowe przeznaczenie wieży nie jest jeszcze określone. Obiekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Łączny koszt remontu wieży (ujętego w ramach prac przy budowie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, na które pozyskano 129,5 mln zł ze środków unijnych) to ok. 2,9 mln zł.

Wieża przy ulicy Kolberga w Gliwicach została wzniesiona w 1911 roku z żelbetu.

Wieża ciśnień w Gliwicach zostanie wyremontowana. Co w niej będzie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto