Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Gliwicach. Szef rządu odwiedził Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A.

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
PAP
PAP
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A.
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. Krystian Maj / Kancelaria Premiera
Dzisiaj, 29 lipca, premier Mateusz Morawiecki odwiedza województwo śląskie. O godzinie 8:40 złożył wizytę w Zakładach Mechanicznych "Bumar-Łabędy" S.A. w Gliwicach, gdzie odbyła się konferencja prasowa. "Staramy się budować siłę polskiej armii, modernizować polską armię i odbudować siłę polskiego przemysłu zbrojeniowego" - mówił szef rządu. Premier odwiedził także Czerwionkę - Leszczyny, a o 14:00 pojawi się w Tychach na pikniku 800+.

Spis treści

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Gliwicach

W sobotę, 29 lipca premier Mateusz Morawiecki odwiedza województwo śląskie. O godzinie 8:40 premier złożył wizytę w Zakładach Mechanicznych "Bumar-Łabędy" S.A. w Gliwicach, gdzie odbyła się konferencja prasowa, na której poruszone zostały ważne kwestie. Przed konferencją premier odwiedził również Park im. Piotra Furgoła w Czerwionce - Leszczynach.

Mateusz Morawiecki o obawie dotyczącej sytuacji na polskiej granicy

Podczas konferencji prasowej w Zakładach Mechanicznych "Bumar Łabędy" S.A. w Gliwicach, premier wyraził swoje obawy dotyczące sytuacji na granicy Polski. Powiedział, że Polska od dwóch lat zmaga się z licznymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy, a w samym bieżącym roku zarejestrowano już około 16 tysięcy prób, których ściągają Władimir Putin i Alaksander Łukaszenka i "chcą przepchać do Polski".

- Teraz sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Mamy informację, że ponad 100 najemników Grupy Wagnera przesunęło się w kierunku Przesmyku Suwalskiego niedaleko Grodna na Białorusi - mówił Morawiecki.

Według szefa rządu jest to krok w kierunku dalszego ataku hybrydowego na polskie terytorium.

Odbudowa polskiego przemysłu zbrojeniowego

Podczas konferencji prasowej, szef rządu zaznaczył, że „nasi przeciwnicy polityczni, Platforma Obywatelska, chciała się dogadać zawsze z Rosją taką, jaka ona jest”. Przytoczył również cytat Donalda Tuska, który już po ataku Rosji na Krym, Donbas w 2014 roku powiedział, że dopóki on rządzi, to Polska nie będzie krajem koncepcji antyrosyjskiej.

- Przypominam te słowa, ponieważ mamy do czynienia z bardzo niebezpiecznym człowiekiem, bardzo niebezpieczną formacją polityczną, która ręka w rękę z Niemcami zgadzała się na budowę tego sojuszu rusko-niemieckiego, opartego o gaz, współpracę gospodarczą" - mówił premier.

Podkreślał on również, że dziś w Niemczech nie brak głosów, że to właśnie tamta współpraca doprowadziła do wojny, doprowadziła do zagrożeń dla całej Europy, dla bezpieczeństwa.

- Przestrzegaliśmy przed tym cały czas, ale nie tylko przestrzegaliśmy. Staramy się także budować siłę polskiej armii, modernizować polską armię i odbudować siłę polskiego przemysłu zbrojeniowego - dodał Mateusz Morawiecki.

"Ojczyznę stawiamy na piedestale"

- Wiele krajów nie wykonuje wyroków TSUE, Unia Europejska to nie jest superpaństwo, a przynajmniej nie dla nas; dla nas Unia Europejska to jest Europa ojczyzn i my naszą ojczyznę stawiamy na piedestale - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji szef rządu był pytany o niewykonane przez Polskę wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Bardzo wiele krajów przez lata po prostu nie wykonuje wyroków TSUE, nie zgadza się z nimi. Unia Europejska to nie jest żadne superpaństwo, a przynajmniej nie jest superpaństwem dla nas. Dla nas Unia Europejska to jest Europa ojczyzn i my naszą ojczyznę stawiamy na piedestale. To jest dla nas najwyższa wartość - wyjaśnił premier.

Przypomniał, że inne państwa, takie jak np. Francja, Hiszpania czy Grecja, również sprzeciwiają się niektórym wyrokom TSUE i to - jego zdaniem - "jest normalne w Unii Europejskiej". Dodał również, że trzeba pilnować polskich interesów i machnąć ręką na to co inni o nas mówią.

Szef rządu o ochronie kopalń

- Ochroniliśmy polskie kopalnie tam, gdzie tylko mogliśmy. Liczę, że przez długie lata, a może i dekady, będziemy fedrować na Górnym Śląsku, ale jednocześnie dokonując takiej transformacji energetycznej, która leży w interesie Polski" - oświadczył Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Gliwicach.

Podczas wydarzenia padło również pytanie o likwidację Kopalni Węgla Kamiennego "Krupiński" i zabrzańskiej kopalni Makoszowy".

- Polityka klimatyczna Unii Europejskiej i warunki geologiczne na Śląsku, każdy górnik o tym wie, powodują, że coraz trudniej jest wydobywać w sposób rentowny węgiel - odpowiedział premier. Dzieje się tak dlatego, że Unia Europejska - poprzez swoją politykę klimatyczną - nakłada ogromny podatek w postaci kosztów emisji CO2. To w połączeniu z coraz niżej będącymi pokładami powoduje, że coraz trudniej jest korzystać z węgla na Górnym Śląsku - zaznaczył szef rządu.

Podkreślał też, że ochroniono polskie kopalnie tam, gdzie tylko była taka możliwość, oraz że takie działania będą podejmowane tak długo, jak u sterów pozostanie bieżąca władza.

- Liczę na to, że jeszcze długie lata, a może i dekady, będziemy tutaj fedrować na Górnym Śląsku, ale jednocześnie dokonując takiej transformacji energetycznej, która leży w interesie Polski - dodał.

Przekazanie hal na potrzeby produkcji sprzętu do walki

Podczas wizyty Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy premier Mateusz Morawiecki mówił również o tym, że Armatohaubice Krab to znakomity sprzęt, sprawdzający się na polu walki w obecnych czasach. W związku z tym, resort aktywów państwowych w najbliższym czasie przekaże hale w celu produkcji Krabów w Gliwicach. Dodał, że w piątek kontaktował się w tej sprawie z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem i - jak mówił - ma obietnicę szefa MAP, że w krótkim czasie "zostanie to zrealizowane".

- Sam tego bardzo skrupulatnie dopilnuję - zapewniał szef rządu.

Premier powiedział, że "inwestycja łączna", to ponad 800 mln zł.

- Mamy zamówienia z wielu innych kierunków, ale potrzebujemy również na nasz własny użytek. I dlatego tutaj, w Bumarze, ta produkcja będzie z całą pewnością bardzo wzmocniona - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier w parku Furgoła w Czerwionce-Leszczynach

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś także odnowiony park im. Piotra Furgoła w Czerwionce-Leszczynach. Szef rządu podkreślił, że Piotr Furgoł był powstańcem, który zginął walcząc o Polskę i Śląsk.

- Oddając mu hołd, chciałem też pokazać to piękne miejsce, tutaj wcześniej odpoczywali mieszkańcy – powiedział Mateusz Morawiecki dodając, że park utworzony kilkadziesiąt lat temu, wymagał ogromnych nakładów, ogromnej rewitalizacji, co udało się zrobić.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto