Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa: Chciał zarobić a teraz grozi mu nawet 8 lat więzienia

KS
To pierwsza tego typu sprawa we włodawskiej prokuraturze. 20-latek z gm. Hańsk posługując się metodą phishingu pomógł w oszustwie. Zdjęcie ilustracyjne
To pierwsza tego typu sprawa we włodawskiej prokuraturze. 20-latek z gm. Hańsk posługując się metodą phishingu pomógł w oszustwie. Zdjęcie ilustracyjne Polskapresse/Archiwum
To pierwsza tego typu sprawa we włodawskiej prokuraturze. 20-latek z gm. Hańsk posługując się metodą phishingu pomógł w oszustwie.

– Prokuratura Rejonowa we Włodawie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie przeciw 20-letniemu mieszkańcowi gm. Hańsk – mówi Jolanta Sołoducha zastępczyni prokuratora rejonowego we Włodawie.

Oskarżony 20-latek nie był świadomy, że popełnia przestępstwo. Mężczyzna w Internecie znalazł ogłoszenie o pracę. Odpowiedział na nie i kilka dni później przyszła umowa. Zadaniem mieszkańca gm. Hańsk było założenie konta i przyjmowanie na nie wpłat, które następnie przekazem przelewał na wskazane przez pracodawcę konto. Młody mężczyzna przelał 12 z 27 tysięcy jakie przelano na jego konto przekazem. Te miały trafić na Ukrainę. W zamian za dokonanie przelewu miał dostać wypłatę. Pieniędzy tych jednak nie zobaczył, teraz czeka go natomiast proces przed sądem. 20-latkowi grozi nawet 8 lat więzienia.

Prokuraturze nie udało się ustalić kim był „pracodawca” 20-latka z terenu powiatu włodawskiego. Pieniądze przelane zostały z kont dwójki obywateli Niemiec. Część należności udało się odzyskać, pieniądze wróciły już do okradzionych.

Policjanci przypominają: phishing polega na tworzeniu oszukańczych wiadomości e-mail i witryn WWW, które wyglądają identycznie jak serwisy internetowe znanych firm, aby skłonić klientów tych firm do podania swoich danych osobowych, numeru karty kredytowej lub informacji o elektronicznym rachunku bankowym – kodów i haseł potrzebnych do zalogowania i autoryzacji transakcji. Typowy atak phishingowy składa się zazwyczaj z dwóch głównych elementów: autentycznie wyglądającej wiadomości e-mail oraz fałszywej strony WWW. Pozyskane w ten sposób dane wykorzystywane są do oszukańczych transakcji internetowych lub kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych. Sprawcy phishingu korzystają z pośredników często określanych mianem „ mułów” lub „słupów” osób - nieświadomych pochodzenia pieniędzy, które przyjmują na swoje konto.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto