MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólne prawa i obowiązki

[email protected]
W Zarządzie Budynków Miejskich - I TBS-ie zarejestrowano tysiąc wspólnot mieszkaniowych. Fot. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI
W Zarządzie Budynków Miejskich - I TBS-ie zarejestrowano tysiąc wspólnot mieszkaniowych. Fot. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI
Zarząd Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego przygotowuje się pełną parą do rozliczeń wspólnot mieszkaniowych z kosztów i wpływów. Na szczęście w przyszłym roku nie pojawią się żadne nowe przepisy, ...

Zarząd Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego przygotowuje się pełną parą do rozliczeń wspólnot mieszkaniowych z kosztów i wpływów. Na szczęście w przyszłym roku nie pojawią się żadne nowe przepisy, które w bezpośredni sposób dotyczyłyby lokatorów tworzących wspólnoty.

W ZBM- I TBS jest obecnie zarejestrowanych tysiąc wspólnot. Ponad 90 proc. z nich ma numery NIP i prowadzi własne konta remontowe. To właśnie remonty są bodaj największym problemem, z jakim borykają się tworzący wspólnoty lokatorzy.

? Indywidualne konta sprawiają, że lokatorzy mają pełne rozeznanie odnośnie kwot przeznaczonych na cele remontowe. Unika się więc sytuacji, że konta "żyją własnym życiem". Ustawa nie przewiduje sytuacji, by Zarząd Budynków Miejskich kredytował jakiekolwiek prace remontowe. Na kontach muszą się więc znajdować fundusze w pełnej wysokości, stosowne do planów remontowych ustalonych między gminą, a lokatorami - mówi Jerzy Codogni, prezes ZBM-I TBS-u.

Przepisy szczegółowo precyzują rolę zarządcy wobec wspólnot mieszkaniowych. Podstawowym obowiązkiem zarządcy jest więc wypełnianie woli właścicieli, podejmowanych w formie uchwał oraz utrzymanie nieruchomości przynajmniej w takim stanie, w jakim została ona przejęta. Dlaczego na zarządcę warto wybrać ZBM-I TBS? Jak wyjaśnia prezes Codogni, rozliczeniom między zarządcą, a lokatorami podlegają trzy pozycje.
Pierwsza to wynagrodzenie dla tego pierwszego, ustalane na zebraniach wspólnot. W przypadku wyboru tej właśnie instytucji średnie ceny wynoszą od 70 do 80 groszy od metra kw. Fundusz eksploatacyjny to również 80 groszy, zaś fundusz remontowy - złotówka.

- Dwa złote 60 groszy, co miesiąc, za metr kwadratowy to kwota zdecydowanie niższa od czynszu ustalanego przez gminę w zasobach komunalnych. Zaczynamy więc powoli dochodzić do sytuacji, że opłaca się być właścicielem mieszkania. Za wyborem spółki ZBM-I TBS świadczy także wysoka jakość świadczonych usług w zakresie sprzątania czy konserwacji.
Wykonujemy także usługi, za które nie pobieramy opłat.
Chodzi o opracowywanie kosztorysów. Także obsługa prawna mieści się w kosztach zarządu - dodaje prezes Codogni.

Stany prawne wspólnot mieszkaniowych uregulowała ustawa o własności lokali z 1994 roku oraz przepisy prawne. Zgodnie z nimi, wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą wyodrębnienia się pierwszego lokalu.

Także w oparciu o indywidualne konta, zawierane są w imieniu wspólnot umowy na dostarczanie mediów i inne usługi, takie jak sprzątanie, usługi kominiarskie, ubezpieczenie budynków, utrzymanie terenów zielonych itp. W związku z tym, że zarządca występuje tu w roli "inkasenta cudzych należności" tak istotne jest terminowe dokonywanie celowych wpłat, tzn. na wskazane przez zarządcę numery rachunków. Dla własnej wygody lokatorzy powinni zdecydować się na zlecenie bankowi dokonywania tych operacji, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto