Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się na komunię, wesele czy chrzest? Ile dać do koperty pieniędzy? Sprawdziliśmy!

OPRAC.: Redakcja
Zobacz te stawki >>>
Zobacz te stawki >>>Fot. R. Konczyński
PREZENTY. Ile dać pieniędzy w prezencie na komunię, wesele i chrzest w 2021? Komunia święta, chrzest i wesele to bardzo ważne wydarzenia w rodzinach... które nieodłącznie wiążą się z prezentami, wręczanymi często w kopertach. Sprawdziliśmy, jakie kwoty najczęściej dajemy w prezencie w różnych rejonach naszego województwa, w ostatnich latach. Kliknij w "zobacz galerię" i sprawdź nasze zestawienie.

Ile dać pieniędzy na komunię, wesele i chrzest? Sprawdź nasze zestawienie [ILE DAĆ DO KOPERTY?]

Komunijne i ślubne prezenty to temat rzeka. Te gotówkowe możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie - dla rodziny i dla znajomych. Im bliższa rodzina, tym oczywiście wypada podarować większe kwoty. Przykłady z życia wzięte znajdą Państwo w naszym zestawieniu obok. Wiadomo jednak, że podstawowym czynnikiem, który warunkuje wysokość takiego prezentu, są możliwości domowego budżetu.

Kliknij w galerię i sprawdź, ile dać pieniędzy na komunię, wesele czy chrzest.

Kiedyś popularne były zegarki, później - w latach prosperity - również rowery. Dzisiaj zdarza się, niestety, że rodzice i rodzina często licytują się, kto kupi droższy podarunek. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy dla dziecka takie komercyjne podejście do uroczystości będzie dobrą nauką?

Najprościej zapytać pytanie. To żaden wstyd

Coraz częściej jednak rodzice dzieci komunijnych czy narzeczeni przed uroczystością informują gości wprost, jakie prezenty chcieliby otrzymać. Wtedy łatwiej jest dogadać się w większej grupie gości i „zrzucić się” na wymarzony prezent. Z okazji ślubu to mogą być np. meble, sprzęt RTV czy zagraniczne wakacje. Warto przed uroczystością zapytać organizatorów, czego sobie życzą. To zdecydowanie ułatwi dobór podarunku.

Nie minęła jeszcze moda na quady, modele zdalnie sterowane, drony czy konsole do gier jako prezenty komunijne. Coraz rzadziej goście ofiarowują rowery, o klasycznych zegarkach nie wspominając. Często również wśród prezentów pojawiają się tablety, służące dziecku nie tylko do rozrywki, ale też do nauki.

Zobacz te stawki >>>

Wybierasz się na komunię, wesele czy chrzest? Ile dać do kop...

To przeżycia duchowe, a nie rewia mody

Nie można jednak zapominać, że zarówno chrzest, komunia, jak i ślub to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu osób wierzących. Dlatego, jak zaznaczają księża, istotą tych sakramentów powinien być kontakt z Bogiem i ważne przeżycia duchowe.

- Co miesiąc organizujemy katechezę dla dorosłych, spotkania z rodzicami, podczas których stale przypominamy, aby zwrócić uwagę na sprawy duchowe - podkreśla ks. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. - Zawsze też tłumaczymy, że prezenty są tylko dlatego, że dziecko przyjęło pana Jezusa pod postacią chleba. Bez tego nie byłoby tego prezentu, na to trzeba postawić akcent. Cieszymy się oczywiście z rzeczy, natomiast źle, jeśli są to rzeczy wygórowane, z najwyższych półek. Rodzice czasem mają swoje poglądy na ten temat i nie jesteśmy w stanie ich zmienić, ale cały czas o tym mówimy - dodaje.

Im mniejsza wiara, tym większy splendor

Zdaniem ks. Gańczorza, najbardziej bezinteresowne są dzieci we wczesnej komunii świętej. Wtedy jeszcze mają mniej zajęć szkolnych, więc koncentrują się bardziej na spotkaniu eucharystycznym, modlitewnym i biblijnym.

- Z drugiej strony są też bardziej religijnie umotywowane, a wartości materialne nie są dla nich konkurencją. Myślę, że jest taka zależność - im mniejsza religijność, tym większy zewnętrzny splendor. Oczywiście staramy się o to, aby uroczystość nie była jak wybieg na pokazie mody. Niektórzy rodzice godzą się, aby dzieci miały strój liturgiczny, a więc ujednolicony. Jeśli wszyscy wyglądają tak samo, to nie ma co błyszczeć, aczkolwiek aspekt duchowy jest większy - ocenia ksiądz. Podkreśla, że jeśli każdy może ubrać dziecko jak chce, oczywiste, że widać różnice w poziomie materialnym. - Od stołu Słowa Bożego i stołu Eucharystii przechodzimy do stołu biesiadnego. To musi mieć ciąg dalszy, aby było godnie, schludnie, ale bez przesady. To staramy się przekazać rodzicom - dodaje ksiądz.

Ile dać na komunię, ślub i chrzest? Kliknij w galerię i oglądaj sumy:

Zobacz te stawki >>>

Wybierasz się na komunię, wesele czy chrzest? Ile dać do kop...

Ślub, komunia, chrzest. Jakie prezenty będą odpowiednie na te okazje? Czy wypada dać tzw. kopertę? Rozmawiali o tym w "Dzień Dobry TVN" organizatorka przyjęć Kinga Cecot oraz popularyzator wiedzy z zakresu savoir-vivre Wojciech S. Wocław - zobacz film.

CZYTAJCIE TEŻ:
**Komunia 2021. Jaki prezent dla dziewczynki? [co na komunię, za ile kupić prezent?]

Komunia 2021. Jaki prezent dla chłopca? [co na komunię, za ile kupić prezent?]

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto