Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Wojciech Siudmak. Uniwersum" w Willi Caro. Prace mistrza wyobraźni można oglądać do 10 października w Muzeum w Gliwicach

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wystawę "Wojciech Siudmak. Uniwersum" do 10 października można oglądać w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8A w Gliwicach. Kuratorką wystawy jest Dorota Pieńkos.
Wystawę "Wojciech Siudmak. Uniwersum" do 10 października można oglądać w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8A w Gliwicach. Kuratorką wystawy jest Dorota Pieńkos. Muzeum w Gliwicach / R.B. Bartkowski
Muzeum w Gliwicach udostępniło zwiedzającym nową wystawę "Wojciech Siudmak. Uniwersum". Siudmak to główny przedstawiciel realizmu fantastycznego, a jego prace publikowane na całym świecie przyniosły mu międzynarodową sławę i uznanie. Polscy odbiorcy jego twórczość mogą znać z setek okładek książek o tematyce science fiction oraz z ilustracji w kultowym miesięczniku "Fantastyka". W salach wystawienniczych Willi Caro do 10 października można oglądać wielkoformatowe obrazy, rysunki i rzeźby autorstwa Wojciecha Siudmaka.

Obrazy jego autorstwa przez ponad 35 lat zdobiły okładki kolekcji SF publikowanych przez słynne amerykańskie wydawnictwo Pocket Books z Nowego Jorku. Polscy czytelnicy widzieli jego okładki m.in. w 23. tomach "Diuny" F. Herberta i w "Don Quijote" Cervantesa wydanych nakładem wydawnictwa "Rebis" oraz w miesięczniku "Fantastyka".

W piątek 8 lipca w Willi Caro odbył się wernisaż wystawy "Wojciech Siudmak. Uniwersum" połączony ze spotkaniem autorskim z artystą. Wydarzenie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem, a goście którzy chcieli zobaczyć malarza na żywo szczelnie wypełnili nie tylko główną salę, ale każdy wolny korytarz w zabytkowym budynku.

- Wyobraźnia ma to do siebie, że otwiera nowe możliwości. Nawet najlepszy lekarz lub naukowiec nie zrobi nic bez wyobraźni. Jest potrzebna w każdej dziedzinie, bo daje wiarę w coś, co z pozoru jest niemożliwe - przekonywał w trakcie wernisażu Wojciech Siudmak. - Sztuka fantastyczna jest potrzebna, by runęły bariery i uwierzyć we własne siły - dodaje.

Wystawę "Wojciech Siudmak. Uniwersum" do 10 października można oglądać w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8A w Gliwicach. Kuratorką wystawy jest Dorota Pieńkos.

Wojciech Siudmak

urodził się w 1942 r. w Wieluniu. Studiował na ASP w Warszawie oraz w Ecole des Beux- Arts w Paryżu. Od prawie 50 lat mieszka i tworzy we Francji.

- Będąc w Paryżu spełniłem swoje marzenie. Długo nie mogłem uwierzyć w to, że tam jestem, mogę chodzić do muzeów i oglądać oryginały obrazów. Dotykałem ich po kryjomu. To niezwykła rzecz dla mnie i myślę, że dla wszystkich osób zainteresowanych sztuką - wspomina artysta.

Siudmak jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a. Źródłem inspiracji jest dla niego sztuka Renesansu i Baroku, dzieła Berniniego, G. B.Tiepolo, H. Boscha, G. Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści. Artysta nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy też nurtu. Ceni wolność i twórczą niezależność. Konsekwentnie podążając w obranym przez siebie kierunku stworzył własny, niepowtarzalny wszechświat.

- Zostałem zwichnięty przez bezsensowne lata w akademii. Długo nie mogłem odnaleźć wartości w tym, co robiłem. To była rozpacz, myślałem sobie "co ja zrobiłem"? Jako dziecko potrafiłem malować, a po akademii byłem kaleką. Te 5-10 lat to była olbrzymia wyrwa. Wybrnąłem z tego, bo fascynowała mnie fantastyka - tłumaczy Wojciech Siudmak.

  • Jego obrazy znalazły się na plakatach trzech kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (1975, 1976, 1977), co było unikalnym zdarzeniem w historii festiwalu
  • Słynne wydawnictwo Pocket przez ponad 35 lat umieszczało jego obrazy na okładkach kolekcji science fiction
  • Wystawa jego prac na wieży Eiffla w Paryżu witała oficjalnie III tysiąclecie
  • Polskie wydawnictwo „Rebis” wydało kolekcję „Diuna” F. Herberta (23 tomy) z jego ilustracjami. W tym samym wydawnictwie ukazał się także „Don Quijote” Cervantesa z ilustracjami Siudmaka, oraz kilka bibliofilskich albumów jego prac
  • W ciągu ostatnich 20 lat powstało: ponad 200 rysunków z cyklu „Diuna”, ponad 150 rysunków do dzieł Ph.K.Dicka, ponad 40 rysunków do „Don Quijote” Cervantesa, ponad 35 rysunków do Nokturnów Chopina
  • Jest autorem pomnika „Wieczna Miłość” upamiętniającego wybuch II wojny światowej w Wieluniu. W przygotowaniu: dalsza część budowy Memoriału Wieluńskiego raz pomnika ofiar wojny w Sieradzu
  • Jest inicjatorem i organizatorem inicjatywy Projekt Pokoju, który nagradza wybitne osobistości zasłużone dla światowej idei pokoju
  • Jego twórczość fascynuje kolejne pokolenia, a wśród fanów znalazł się m.inn. Denis Villeneuve (reżyser filmu Diuna), George Lucas, Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, i wielu innych.

O Wojciechu Siudmaku powstaje obecnie film dokumentalny w reżyserii Emilii Sadowskiej oraz autobiografia, która ukaże się w wydawnictwie Rebis.

Do 10 października w Muzeum w Gliwicach można zakupić w promocyjnych cenach trzy albumowe publikacje Wydawnictwa Rebis z pracami artysty. Pierwsza z nich zawiera około 200 rysunków i obrazów tworzonych przez Siudmaka do cyklu „Diuna”, druga – prace inspirowane muzyką Fryderyka Chopina w opracowaniu krytycznym wybitnej muzykolożki prof. Ireny Poniatowskiej, a trzecia to wybór dzieł Siudmaka, opatrzony komentarzem twórcy oraz znawców jego sztuki. Książki zakupić można od 8 lipca zarówno w Willi Caro, jak i on-line, w muzealnej „Naszej księgarni”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto