MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z kulą w dłoni

(mik)
Panie rzucały z wrodzoną sobie gracją. Niestety, żadna z nich nie dotarła do finału.

   MIKOŁAJ SUCHAN
Panie rzucały z wrodzoną sobie gracją. Niestety, żadna z nich nie dotarła do finału. MIKOŁAJ SUCHAN
Tradycyjny rozbieg przed rzutem składa się tylko z 4 kroków. Pierwsze trzy powinny być wykonywane prosto, zdecydowanie do przodu. Czwarty krok zakończony jest poślizgiem lewej nogi.

Tradycyjny rozbieg przed rzutem składa się tylko z 4 kroków. Pierwsze trzy powinny być wykonywane prosto, zdecydowanie do przodu. Czwarty krok zakończony jest poślizgiem lewej nogi. Mistrzowie bowlingu znają tę regułę na pamięć. Wiedzą, że bez dobrego rozbiegu nie ma dobrej gry w kręgle. Walkę o mistrzostwo na wysokim poziomie można było zobaczyć w sobotę w Rudzie Śląskiej. W Fantasy Parku odbyły się bowiem I Indywidualne Mistrzostwa Rudy Śląskiej w Bowlingu.

Swoich sił spróbowało siedemnaście osób, w tym dwie panie. Zawody rozpoczęły się rywalizacją na etapie eliminacji, które obejmowały dwie gry. Suma punktów uzyskanych w tych grach pozwoliła na wyłonienie ośmiu graczy, którzy zmagali się ze sobą w finałach - do tego etapu nie udało się dojść żadnej z pań. Męski skład zmierzył się również w dwóch grach, a suma punktów, tylko z rozgrywek finałowych, dała końcowe wyniki.

Pierwsze miejsce zajął Jarosław Rosiński (345 pkt.), II - Zygmunt Grzybek (332 pkt.), III - Norbert Chojnowski (329 pkt.), IV - Przemysław Prus (319 pkt.), V miejsce - Marcin Matura (276 pkt.), VI miejsce - Jerzy Ulbrich (272 pkt.), VII miejsce - Krzysztof Lipiec (251 pkt.). Na ostatniej lokacie uplasował się natomiast Grzegorz Bielawski (234 pkt.). Mistrzostwa zgromadziły sporą widownię. I choć na początku niewielu rozumiało zasady gry, po trzech godzinach obserwowania mistrzostw, każdy z widzów gorąco komentował rzuty zawodników.

Organizatorzy zawodów mają nadzieję, że dzięki takim imprezom uda się poszerzyć krąg miłośników bowlingu. Tym bardziej, że w rudzkiej Plazie, jest jedna z najlepszych kręgielni na Śląsku, poza tym, aby grać wystarczy tylko zabrać ze sobą sportowe buty i odrobinę chęci.

Jak grać w bowling?

W bowlingu najważniejszy jest dobry chwyt kuli. Standardową kulę należy chwycić przez wsunięcie dwóch środkowych palców i kciuka w 3 otwory. Palce powinny wchodzić w otwory do drugiej kostki natomiast kciuk powinien schować się cały. Pozostałe dwa palce umieszczamy wygodnie na kuli, tak aby dłoń przylegała luźno do jej powierzchni. Jeżeli otwory są dobrze dopasowane, gracz może rzucić stosunkowo ciężką kulą bez konieczności jej ściskania. Nie ma również obawy, że palce zablokują się w otworach.

Wykonywanie zamachu kulą oraz kroki nie są trudnymi ruchami, problem może stanowić jedynie ich kokoordynacja. W momencie wykonywania rzutu ciało powinno być w stabilnej pozycji, aby wykorzystać siłę rozbiegu. Rzut powinien zostać wykonany w momencie zatrzymania się nogi balansującej ciało z tyłu. Podczas trzech pierwszych kroków kula osiąga z tyłu maksymalną wysokość zamachu. Następnie wykonywany jest ostatni krok, zamach kulą w przód i wyrzut. Podczas pierwszego kroku kula znajduje się około 20-30 cm od klatki piersiowej. Jest to pozycja wyjściowa do wykonania zamachu oraz drugiego i trzeciego kroku. Zgranie kroków z zamachem jest kluczem do uzyskania swobodnego i płynnego rzutu.

Gra składa się z 10 rund. Na początku każdej rundy gracz stara się strącić wszystkie kręgle. Jeśli próba się powiedzie, wtedy rezultat to tzw. ,strike" i runda jest zakończona. Jeżeli po pierwszym rzucie pozostały nie strącone kręgle, następuje drugi rzut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włókniarz Częstochowa - GKM Grudziądz. Trener Robert Kościecha

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto