Gliwice wybierają prezydenta: Lokale wyborcze zostały zamknięte, co oznacza koniec głosowania Gliwice wybierają prezydenta: Lokale wyborcze zostały zamknięte, co oznacza koniec głosowania

Gliwice wybierają prezydenta: Lokale wyborcze zostały zamknięte, co oznacza koniec głosowania. (© Łukasz Olszewski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Właśnie zakończyły się przedterminowe wybory na prezydenta Gliwic. Mieszkańcy tłumnie poszli do lokali wyborczych i oddali swoje głosy, aby wybrać nowego prezydenta miasta. Teraz pozostało już tylko czekać na oficjalne wyniki.

Gliwice wybierają prezydentaW wyborach o urząd prezydenta Gliwic, które odbyły się dzisiaj, 5 stycznia 2020 roku wystartowało czterech kandydatów.

Kandydaci na prezydenta Gliwic
  • 1.Andrzej Gillner, 61 lat, wykształcenie wyższe, nie należy do partii politycznej. Zamieszkały w Gliwicach. Zgłoszony przez KWW Andrzeja Gillnera Efektywnie dla Gliwic.
  • 2.Kajetan Gornig, lat 45, wykształcenie wyższe, nie należy do partii politycznej, zamieszkały w Gliwicach. Zgłoszony przez KWW dla Gliwic Kajetan Gornig i Dominik Dragon.
  • 3.Janusz Moszyński, lat 63, wykształcenie wyższe, nie należy do partii politycznej. Zamieszkały w Gliwicach. Zgłoszony przez KWW Janusza Moszyńskiego.
  • 4.Adam Neumann, lat 60, wykształcenie wyższe, nie należy do partii politycznej. Zamieszkały w Gliwicach. Zgłoszony przez KWW Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza


Mieszkańcy chętnie poszli na wyboryW chwili zamknięcia lokali wyborczych nie jest znana frekwencja przedterminowych wyborów na prezydenta miasta. Podczas naszej wizyty w gliwickich lokalach wyborczych zauważyliśmy jednak, że mieszkańcy miasta chętnie i tłumnie ruszyli do lokali wyborczych, by oddać głos w wyborach.

Część z nich specjalnie zmieniała swoje plany na długi weekend, aby móc wybrać nowego gospodarza Gliwic.- Przełożyliśmy plany na weekend, by przyjść do lokalu i oddać głos w wyborach. To nasz obowiązek jako mieszkańców Gliwic - mówi pan Grzegorz, który do lokalu przyszedł z żoną i dwiema córkami. - Chcemy pokazać dzieciom, że to ważne, aby brać udział w tego typu wydarzeniach - tłumaczyła pani Beata, mama dziewczynek.

Złamanie ciszy wyborczejWybory 5 stycznia zakończyły się o 21:00. Wtedy też zakończyła się cisza wyborcza, która trwała od soboty. Podczas wyborów policjanci z gliwickiej komendy nie otrzymali żadnego zgłoszenia o złamaniu ciszy wyborczej.

Przypomnijmy, że zgodnie z ordynacją wyborczą, przed rozpoczęciem ciszy wyborczej musiała skończyć się kampania wyborcza. W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione było m.in. naklejanie nowych plakatów wyborczych, rozdawanie ulotek związanych z kampanią wyborczą, organizowanie manifestacji i zgromadzeń wyborczych, jak również nadawanie audycji radiowych i telewizyjnych przez kandydatów.

Zabroniona była również wszelkiego rodzaju agitacja wyborcza za pośrednictwem internetu oraz nowych mediów. Wszelkiego rodzaju aktywność kandydatów oraz ich sztabu w sieci również określana jest jako złamanie wyborczej, za co grozi grzywna w wysokości od 20 zł do 5000 zł.

Czy będzie druga tura wyborów w Gliwicach?Jaki musiałby osiągnąć wynik jeden z czterech kandydatów na prezydenta Gliwic, by rozstrzygnięcie nastąpiło już 5 stycznia?

- Musiałby zdobyć 50 procent głosów plus jeden głos i wtedy nie ma ponownego głosowania - tłumaczy Wojciech Litewka, dyrektor delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Katowicach. - Jeśli żaden z kandydatów nie uzbiera takiej ilości głosów, kolejne głosowanie odbywa się za dwa tygodnie, czyli w tym przypadku 19 stycznia.

Przedterminowe wybory musiały zostać zorganizowane, ponieważ dotychczasowy prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, został wybrany na senatora w jesiennych wyborach parlamentarnych. Z uwagi na to, dziś – 5 stycznia – mieszkańcy wybierali nowego prezydenta, który go zastąpi.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!