Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w warszawskich kościołach z powodu koronawirusa. Jest dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej mszy św.

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Piotr Smoliński/archiwum
Z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem, metropolita warszawski udzielił wiernym dyspensy od obowiązku osobistego udziału w niedzielnej mszy św. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na nabożeństwie we wskazanym czasie nie jest grzechem. Wydane zwolnienie nie dotyczy jednak wszystkich wiernych. Kto może zrezygnować z uczestnictwa w niedzielnej mszy? Sprawdźcie w artykule poniżej.

Dyspensa od uczestnictwa w mszach św.

Arcybiskup Kazimierz Kardynał Nycz udzielił dyspensy wiernym od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach św. do 29 marca. Nie dotyczy ona jednak wszystkich wiernych. Nieobecność na nabożeństwach we wskazanym czasie nie będzie grzechem dla:

  • osób w podeszłym wieku
  • osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.)
  • dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę
  • osób, które czują obawę przed zarażeniem
  • pracowników służby zdrowia

Osoby, które skorzystają z dyspensy, zgodnie z zaleceniami Kościoła powinny ''duchowo łączyć się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe''.

Zobaczcie też:

Ministerstwo Edukacji podjęło decyzję o zamknięciu szkół w całym kraju do 25 marca. Decyzja spowodowana jest światową epidemią koronawirusa. To oznacza, że wszystkie placówki edukacyjne w Warszawie będą w najbliższym czasie nieczynne. Oficjalnie szkoły będą nieczynne od poniedziałku (16 marca), jednak zaleca się, aby już od czwartku (12 marca) nie posyłać dzieci do szkół. Rodzice uczniów z zamkniętych szkół z powodu zagrożenia koronawirusem mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat.


Więcej w naszym artykule:  Wszystkie szkoły w stolicy zamknięte do 25 marca

Koronawirus sparaliżował życie Warszawy. Co jest otwarte? Gd...

Specjalne zasady obowiązujące podczas nabożeństw

Wierni, którzy zdecydują się przyjść w niedzielę do kościoła, powinni przestrzegać zaleceń Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zachęcają, aby znak pokoju przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk, Komunię Świętą przyjmować na rękę oraz powstrzymywać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Nie będzie też można skorzystać z wody święconej - kropielnice znajdujące się w kościołach pozostaną puste.

Zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej wstrzymane

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Świątynia Opatrzności Bożej została zamknięta dla zwiedzających do odwołania. Czasowo zamknięty został również punkt informacyjny. Mimo ograniczeń dla zwiedzających, świątynia pozostaje otwarta dla wiernych - mają oni możliwość uczestniczenia w liturgii, adoracji i indywidualnej modlitwie.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto