ZNP od soboty zawiesza strajk nauczycieli [OŚWIADCZENIE]

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Jak informuje Sławomir Broniarz, szef zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego - Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku. Trwający od 8 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli zostaje oficjalnie zawieszony.

Dzisiaj, 25 kwietnia, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosili zawieszenie trwającego od 8 kwietnia ogólnopolskiego strajku nauczycieli. - Chcemy zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku - ogłosił Sławomir Broniarz, szef zarządu głównego ZNP. - Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku - podkreślił Broniarz.

Strajk nauczycieli 2019 MEMY. Oto strajk oczami internautów

Zawieszenie strajku argumentował troską o uczniów i egzaminy maturalne, które - jak podkreślał szef ZNP - mogłyby się przez strajk w niektórych szkołach nie odbyć, mimo planu awaryjnego rządu. - Proszę być gotowym na wrzesień - ostrzegł Broniarz, sugerując, że akcja strajkowa wróci właśnie wtedy.

- Strajk zostanie zawieszony od soboty, 27 kwietnia - precyzował Sławomir Broniarz.

Oświadczenie prezesa ZNP:
Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie - żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków.
Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap.
Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem.
Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.
Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.
Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe.
Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.
Powiem Panu więcej, jako związkowiec, który pamięta lata ‘80. Wtedy też zaczynało się od pojedynczych akcji. Ale każdy taki zryw, jak wielki strajk nauczycieli, daje ludziom siłę. Tworzy się kula śniegowa, której nie będzie Pan w stanie powstrzymać propagandą. Bo ludzie wiedzą, że jest źle i czują okazywaną im pogardę. Czujemy to my, czują to lekarze, czują to opiekunowie niepełnosprawnych, przedsiębiorcy. Czują to wychodzące na ulice protestować kobiety. Ale też, musi Pan wiedzieć, my czujemy się coraz bardziej razem. Odebrałem przez te dni dziesiątki telefonów od ludzi, których podziwiałem za walkę i przeciwstawianie się niesprawiedliwości. Lekarzy, prawników, artystów, legend strajków z lat ’80-tych, ale też po prostu: rodziców.
I powiem Panu jedno – z taką siłą, z siłą zjednoczenia ludzi, Pan nie wygra.
Jeśli będzie trzeba, staniemy razem jesienią przed Pana Kancelarią, wszyscy. Setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek, rodziców, uczniów, pacjentów, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn.
My, ludzie. Wszystkich nas nie zlekceważycie.
Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd.
Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy:
• 10 proc. podwyżki od września
• skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat
• uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji
• wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.
To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.
Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii:
• zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji
• rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego - mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym systemem edukacji w naszym kraju
• Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami.
Program „Szkoła na szóstkę” to:
• wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
• odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
• kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
• zmniejszenie biurokracji w szkołach
• zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
• wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty
Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.
W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go. W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem.
Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.
Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku.
Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo.
Proszę być gotowym na wrzesień.

Nauczyciele protestują... a ile rzeczywiście zarabiają? Zapy...

Materiał oryginalny: ZNP od soboty zawiesza strajk nauczycieli [OŚWIADCZENIE] - śląskie Nasze Miasto

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bob

Szacunek. Pokazaliście nauczyciele, że dłużej tak oświaty traktować nie można. To była prawdziwa lekcja obywatelskości. A szczujnią nie ma się co przejmować. Kłaniam się nisko.

G
Gość

Nie chcieli większej ilości godzin pracy i większego pensum to teraz niech zashwaja jak do tej pory. Tylko niech się bardziej starają bo ja nie będę płacić dziecku za korki

G
Gość
2019-04-26T19:54:37 02:00, ZNERWICOWANY z WYSOKI:

KTO ZAJMIE SIĘ KRYMINALISTAMI NIELETNIMI NA WYSOCE (SŁUŻBY TAM WOGÓLE NIE ZAGLĄDAJĄ ROBIĄ CO CHCA KTO ZA TO ODPOWIADA? TAMTEJSZA SZKOŁA WYCHOWAŁA NIEMCÓW (PRAWDZIWYCH NIEMCÓW JEŚLI WIECIE O CZYM MÓWIĘ) CZY KTOŚ DO KÓRWY NĘDZY SIĘ TYM PROBLEMEM ZAJMIE GDZIE ŁAMANY JEST ARTYKÓŁ 51 KODESU KARNEGO. SZCZEGÓLNIE KTOŚ ZAJĄĆ POWINIEN SIĘ KRYMINALISTAMI OD PANI JUSTYNY( RUDA).

Facet piszesz jedno i to samo wszedzie. A co zrobiłeś, żeby zgłosić sytuację tych dzieci np w Mops lub do sądu,?

Z
ZNERWICOWANY z WYSOKI

KTO ZAJMIE SIĘ KRYMINALISTAMI NIELETNIMI NA WYSOCE (SŁUŻBY TAM WOGÓLE NIE ZAGLĄDAJĄ ROBIĄ CO CHCA KTO ZA TO ODPOWIADA? TAMTEJSZA SZKOŁA WYCHOWAŁA NIEMCÓW (PRAWDZIWYCH NIEMCÓW JEŚLI WIECIE O CZYM MÓWIĘ) CZY KTOŚ DO KÓRWY NĘDZY SIĘ TYM PROBLEMEM ZAJMIE GDZIE ŁAMANY JEST ARTYKÓŁ 51 KODESU KARNEGO. SZCZEGÓLNIE KTOŚ ZAJĄĆ POWINIEN SIĘ KRYMINALISTAMI OD PANI JUSTYNY( RUDA).

M
M.

Panie Broniarz od kiedy Pan i Panu podobni zaczęliście przejmować się uczniami? Chyba dopiero od momentu jak wyraźnie już było widać, że nie macie szans na wygranie tego strajku, co było od samego początku do przewidzenie. To co Pan zrobił z nauczycielami i uczniami jest karygodne no ale przecież w taki sposób Pana opcja polityczna załatwia sprawy. W normalny, ludzki sposób nie potraficie nic załatwić.

T
TOWARZYSZ broniarz

Dlaczego postulat płacowy jest na ostatnim miejscu ? My chcemy kiedyś wreszcie normalnie zarabiać TOWARZYSZU broniarz ! Znowu NAS wychu..łeś !

X
X

Jak się chce zarabić więcej, to i trzeba więcej pracować, a oni chcieli tylko samych pieniędzy. Powinni jeszcze im zlikwidować Kartę Nauczyciela, aby zobaczyli, co to jest być konkurencyjnym na rynku pracy.

A
Ania

Za strajk ani złotówki!!! Do roboty!!!

T
Tobiasz

Miliony ludzi to mają gdzieś strajk nauczycieli..

G
Gość

zesrała się biyda i beczy

H
Hehe

Nie uwierzyłem jak usłyszałem, ze ZNP nie podpisze żadnych uzgodnień. Czyli "ynteligencja" strajkowala 3 tygodnie i nie chcą nic dostać

G
Gość

i ja wy teraz nauczyciele spojrzycie w oczy uczniom i rodzicom? tak strasznie dosadnie mocno twierdziliście,że się nie ugniecie,że do skutku będzie strajkować i co warto było tak się zaciekle zaklinać i obrażać kolegów nie strajkujących? jak Im w oczy spojrzycie.WSTYD

G
Gość
2019-04-25T17:12:57 02:00, Belfer:

Panie Broniarz, jest Pan debeściakiem. Załatwił Pan pisiaków bez mydła! Teraz i tak nie można było wygrać, PiS napisałby milion ustaw na kolanie by złamać nauczycieli. A tak nauczyciele wyszli z twarzą, uczniowie wrócą do nauki, a we wrześniu jak zastrajkujecie to pisiorki będą mieć pełne majty bo za chwilę wyboru do sejmu i senatu :)

Te pismądrale jakby wam teraz dali podwyżki to mogli by odtrąbić sukces, a przed wyborami mieliby spokój. Sami barany się ograli. Brawo Broniarz!

hahahaha.... serio? akurat jest totalnie na odwrót gamoniu,chyba jesteś z po,bo twój komentarz jest tak bardzo POlityczny,że aż w oczy kole

G
Gość

Naprawdę nie widzicie jak Pan B się Wami bawi.-(-(-( Przecież to zagrywki politycznych kolegów Waszym kosztem. Pan B ma pieniądze stałe a wy teraz nie macie prawie nic. Zaskoczył swoją decyzja co .... ? Smutne że tak mu ufacie. Poznajcie Go bliżej, a przejżycie na oczy może.

t
tyle w temacie

Strasznie zawaliliście belfry,że nie skorzystaliście z propozycji spotkania przy okrągłym stole. Zawsze to była okazja, żeby coś ugrać. Na pewno byłoby to medialne spotkanie i wystarczyło się tylko dobrze przygotować.

Dodaj ogłoszenie