Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze w Bielsku-Białej i Bieruniu umacniają wały przeciwpowodziowe i usuwają skutki podtopień

MT
W akcji przeciwpowodziowej bierze udział 80 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic i około 100 żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej .
W akcji przeciwpowodziowej bierze udział 80 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic i około 100 żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej .
Żołnierze biorą udział w akcji przeciwpowodziowej. 80 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic pomaga w umacnianiu wałów, a około 100 żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyło do Bielska – Białej by pomóc lokalnej społeczności w związku z krytycznym przekroczeniem stanu wody w rzece Biała, potoku Kromarek i stawach hodowlanych.

Żołnierze pomagają w walce ze skutkami ulewnych deszczów

Żołnierze pomagają między innymi w umacnianiu wałów, tak by ochronić przed wodą pobliskie gospodarstwa. Na miejscu jest także kompania dowodzenia 13 ŚBOT wyposażona w łodzie, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe i kombinezony do pracy w wodzie.

Niekorzystne prognozy dla tego regionu stały się przyczynkiem za podjęciem decyzji o mobilizacji 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic. Ponad 80 żołnierzy pomagało między innymi w umacnianiu wałów, tak by ochronić przed wodą pobliskie gospodarstwa. Na miejscu była też kompania wyposażona w łodzie, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe i kombinezony do pracy w wodzie.

Kolejnych 100 żołnierzy Śląskiej Brygady czeka w gotowości do wsparcia województwa małopolskiego. W Bieruniu, Szczyrku i Brennie swoje zadania wykonywały Zespoły Oceny Wsparcia

Kolejny Zespół Oceny Wsparcia ruszył do Szczyrku, aby ocenić jakie siły i środki będą tam potrzebne do pomocy przy wylewającej rzece Żylice gdzie wartki nurt uszkodził kładki oraz do Wilkowic gdzie wystąpiły lokalne podtopienia.

Przypomnijmy: zadaniem Zespołów Oceny Wsparcia jest podwyższenie efektywności zarządzania kryzysowego. To one jako pierwsze udają się na miejsca zdarzeń, oceniają sytuację i nawiązują kontakt ze sztabem kryzysowym. Ich zadaniem jest także oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska.

Terytorialsi do działań mogą ruszyć na wniosek wojewody do ministra obrony narodowej. Takie decyzje podejmowane są błyskawicznie. Było tak w przypadku wtorkowych wydarzeń na Lubelszczyźnie, gdzie przy usuwaniu szkód po trąbie powietrznej ze strażakami współpracuje II Lubelska Brygada OT. do dwustu żołnierzy WOT.

Od wtorku przed intensywnymi opadami i wezbraniem rzek alerty wydaje Insytyt Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz RCB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto