Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rocznicy w Katowicach, Częstochowie, Gliwicach na cześć powstańców Warszawy

KL
Obchody 1 sierpnia także na Śląsku.
Obchody 1 sierpnia także na Śląsku. PAP
Choć główne uroczystości zaplanowano w Warszawie, to na terenie województwa śląskiego odbędą się również obchody upamiętniające 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, m.in. uroczystość oznaczenia tabliczką „grób weterana” mogiły śp. Edmunda Krzywdy-Rzewuskiego.

Śląsk uczci powstańców Warszawy. Obchody 79. rocznicy wybuchu powstania

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Miasta Gliwice zaplanował uroczystość oznaczenia tabliczką „grób weterana” mogiły śp. Edmunda Krzywdy-Rzewuskiego w ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wydarzenie z udziałem przedstawicieli rodziny powstańca, władz samorządowych, przedstawicieli IPN, odbędzie się o godz. 11 na cmentarzu komunalnym w Gliwicach przy ul. Kozielskiej (sektor F4, rząd B, nr grobu 27).

Śp. ppłk. Edmund Krzywda-Rzewuski urodził się 5 stycznia 1897 r. w Sosnowcu. Był synem Jana i Marii z d. Kasprzycka. W 1915 r. został powołany do odbycia służby w wojsku rosyjskim. W 1918 r. wstąpił do drugiej kompanii siódmego pułku piechoty Legionów w Łapach, a następnie służył kolejno w 42. Pułku Piechoty Ziemi Białostockiej oraz 6. Pułku Piechoty Legionowej w Wilnie. Od 1936 r. był oficerem sztabu dowództwa Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza w Grodnie.

W czasie II wojny światowej należał do Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. Posługiwał się wówczas pseudonimem „Paweł”. Był komendantem VI Rejonu „Helenów” – Pruszków VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W 1944 r. brał udział w powstaniu warszawskim. Na skutek dekonspiracji w czasie powstania został przeniesiony do Piotrkowa Trybunalskiego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem X-lecia Odzyskania Niepodległości oraz pośmiertnie w 1968 r. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Zmarł 4 września 1954 r.

We wtorek, 1 sierpnia, tradycyjnie o godz. 17:00 na pamiątkę godziny „W” – rozpoczęcia Powstania Warszawskiego – włączone zostaną syreny alarmowe. W tym roku będzie to jednocześnie wojewódzki trening sprawności syren alarmowych stanowiących część systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Emitowany będzie dźwięk ciągły trwający 3 minuty oznaczający odwołanie alarmu. Syreny zawyją również w innych miastach powiatowych i mniejszych miejscowościach.

Również będzie to czas, gdy przy Pomniku Harcerzy Września na katowickim rynku Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska uczci pamięć poległych m.in. poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Jak poinformował Urząd Miasta w Katowicach, w ten sposób zostanie złożony hołd żołnierzom i cywilom – uczestnikom tego bohaterskiego zrywu.

Obchody w Częstochowie

Obchody organizowane przez Urząd Miasta Częstochowy rozpocznie Msza św. o godz. 17 odprawiona w kościele rektorackim p.w. Najświętszego Imienia Maryi. Następnie uczestnicy przejdą na miejsce ceremonii wmurowania aktu erekcyjnego budowy pomnika Żołnierzy Armii Krajowej. Kolejny przemarsz wyruszy pod Pomnik Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza, gdzie zostaną złożone kwiaty i wygłoszone przemówienia przez przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych.

Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość zaprasza na Mszę św. w intencji częstochowian, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, w szczególności sierżanta Bolesława Wojciecha "Wojtka" Omyły (poległego 8 sierpnia 1944 r.) oraz kapitana harcmistrza Eugeniusza Stasieckiego (ps. Piotr, Poleski, Piotr Pomian, zginął 16 sierpnia 1944 r.). Odprawiona zostanie w niedzielę, 6 sierpnia, o godz. 12 w częstochowskiej archikatedrze.

Obchody 1 sierpnia w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej miejscem obchodów będzie cmentarz przy ulicy 11 Listopada, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów na grobach powstańców. Tutejszy Urząd Miejski przypomina, że w Powstaniu Warszawskim brali udział również rodowici Zagłębiacy, m.in. bracia Zdzisław i Jarosław Przegroda, upamiętnieni na dąbrowskim cmentarzu.

1 sierpnia 1944 r. w Warszawie na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z okupacyjnymi wojskami niemieckimi heroiczną, samotną walkę o wolną, niezależną od Niemiec Polskę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto