MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pusta działka przy ul. Zwycięstwa w Gliwicach – skwer czy zabudowa? Trwają konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Teren przy ul. Zwycięstwa zostanie zagospodarowany - może tu powstać skwer.
Teren przy ul. Zwycięstwa zostanie zagospodarowany - może tu powstać skwer. Urząd Miejski w Gliwicach
Do 20 lutego potrwają konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania pustej działki znajdującej się u zbiegu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego w Gliwicach. Władze miasta podkreślają, że miejsce ma zyskać wygląd godny swojej reprezentacyjnej lokalizacji i z tego powodu poddają pod rozwagę dwie możliwości – utworzenie skweru lub powstanie estetycznego obiektu, który uzupełni istniejącą zabudowę. - Obie te propozycje mają swoje zalety, chcemy oddać decyzję w tej sprawie mieszkańcom – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Spis treści

Pusta działka przy ul. Zwycięstwa w Gliwicach – skwer czy zabudowa

Od 24 stycznia trwają konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania działki znajdującej się u zbiegu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego w Gliwicach.

- Konsultacje dotyczą przyszłej funkcji działki, a nie jej ostatecznego wyglądu po zagospodarowaniu. Na to przyjdzie czas na etapie prac koncepcyjnych – podkreśla Urząd Miejski w Gliwicach.

Mieszkańcy miasta, przy pytaniu o przyszłą funkcję miejsca, mogą udzielić jednej z dwóch poniższych odpowiedzi:

  • obszar powinien zostać zabudowany budynkiem uzupełniającym pierzeję zabudowy między ul. Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego z zachowaniem ogólnodostępnego dziedzińca
  • obszar powinien pozostać niezabudowany, a w tym miejscu powinien powstać skwer z zielenią oraz elementami małej architektury

Konsultacje potrwają do 20 lutego. Ankieta jest dostępna na stronie internetowej decydujmyrazem.gliwice.pl. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą skorzystać z formularzy papierowych znajdujących się:

  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej (adresy i godziny pracy dostępne na stronie biblioteka.gliwice.pl/filie,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych w jego następujących lokalizacjach: przy ul. Zwycięstwa 1, przy ul. Studziennej 6 oraz przy ul. Jagiellońskiej 21, w godzinach ich funkcjonowania,
  • dla osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi samodzielne wypełnienie ankiety w wersji elektronicznej – na stanowisku konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w holu głównym Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach funkcjonowania urzędu.

- Ścisłe centrum Gliwic przeszło w ostatnich latach ogromną metamorfozę. Zmiany nie ominęły miejsca u zbiegu ul. Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego. Zlikwidowano tymczasową, szpecącą to miejsce zabudowę i urządzono trawnik. Teraz przyszedł czas na rozstrzygnięcie przyszłości tej co prawda zaledwie jednej, ale bardzo prestiżowo położnej działki – mówi Mariusz Śpiewok.

Zagospodarowanie działki w centrum Gliwic – czy utworzyć tu skwer?

Władze Gliwic podkreślają, że oba pomysły na zagospodarowanie pustej działki mają swoje zalety i przypominają, że plan urządzenia skweru u zbiegu ul. Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego nie jest nowy.

- Wprowadzenie kompozycji zieleni w tym miejscu zostało zaproponowane w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. Ze względu na reprezentacyjny charakter lokalizacji władze miasta chcą jednak zapytać jak największą grupę mieszkańców o zdanie na temat docelowego przeznaczenia terenu – przekazuje UM Gliwice.

Jeśli mieszkańcy uznają, że w tym miejscu powinien powstać skwer, to mógłby być porośnięty różnorodną, wysoką i niską zielenią, a także barwnymi krzewami lub kwiatami.

- Można by zastanowić się, czy to dobre miejsce na ustawienie ławek, siedzisk, nawiązać do pobliskich rozwiązań w zakresie zazieleniania miasta. Czy warto w tym miejscu urządzić miejsce na wzór popularnych obecnie „parków kieszonkowych” – publicznych terenów zielonych pomiędzy budynkami z elementami małej architektury? – władze Gliwic podsuwają różne pomysły.

Ostateczny kształt skweru, o ile to rozwiązanie wybiorą mieszkańcy, zostanie doprecyzowany na dalszym etapie.

Pusta działka w Gliwicach – a może estetyczny budynek?

Drugim pomysłem poddanym pod głosowanie mieszkańców jest zabudowanie pustej działki. Mógłby na niej powstać budynek z mieszkaniami lub biurami i częścią usługową. Mogłoby to być miejsce na kawiarnie lub sklepy.

- Co istotne przyszły obiekt nie może wypełniać całej działki – zwłaszcza że na jednej ze ścian kamienic znajdują się okna mieszkań i konieczne jest postawienie budynku uwzględniającego tę sytuację. Powstały w efekcie dziedziniec można uzupełnić zielenią – proponuje UM Gliwice.

Zgodnie z propozycją, dziedziniec miałby być ogólnodostępny, a budynek uzupełniałby sąsiednią zabudowę i wpisywałby się gabarytami, formą i kolorystyką w historyczną przestrzeń tej części miasta. Za realizację odpowiadałaby miejska spółka ZBM II TBS. Dzięki temu miasto zachowałoby kontrolę nad powstawaniem budynku i jego przyszłym zagospodarowaniem.

Ten pomysł na zagospodarowanie działku przy ul. Zwycięstwa również nie jest nowy. Przedstawił go m.in. inż. arch. Grzegorz Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w pracy magisterskiej „Narożniki Gliwickie”. Tym podobne „plomby” wypełniające przestrzeń miejską można już w Gliwicach zobaczyć. Przykładem jest budynek u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wrocławskiej nazywany potocznie „transatlantykiem”.

- Pusta działka znajduje się w ścisłym centrum Gliwic, przy ul. Zwycięstwa – głównym, historycznym miejskim trakcie, który przemierza codziennie wielu mieszkańców. W dodatku zlokalizowana jest naprzeciwko dworca kolejowego, niedaleko od nowego Centrum Przesiadkowego, i jest dla gości przyjeżdżających do miasta częścią „okna na Gliwice”. Na razie porasta ją trawa, a ściany przylegających do niej kamienic pokrywają komercyjne reklamy. To miejsce ma się zmienić i być zdecydowanie bardziej atrakcyjne – podkreślają władze Gliwic.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto