18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwiczanie są za pan brat z matematyką i nowoczesnymi technologiami. Dziś pisali Mat@ndo

Bartosz Pudełko
Podobno nie taka matematyka straszna... Szczególnie, gdy do walki z nią mogą posłużyć nowoczesne technologie. Przekonali się o tym w poniedziałek uczestnicy pierwszego Mat@nda, czyli wielkiego testu z matematyki, który został zorganizowany w siedzibie Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Nowych Gliwicach.

- To pomysł bardzo gliwicki. Miasto kojarzone jest z naukami ścisłymi, mamy przecież Politechnikę Śląską, a także z wdrażaniem nowoczesnych technologii. Bardzo cieszę się z tej akcji i mam nadzieję, że będzie się ona rozwijać - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Mat@ndo to wspólna inicjatywa gliwickiego samorządu i Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Test jest nie tylko sprawdzeniem wiedzy, ale również okazją do wypróbowania metod nauki, które w przyszłości powinny stać się powszechne.

Uczestnicy rozwiązywali zadania na notebookach przy wykorzystaniu specjalnej platformy e-learningowej. Mówiąc w uproszczeniu, jest to program komputerowy, który pozwala na naukę i przeprowadzenie testu oraz natychmiastowe sprawdzenie jego wyników.

- Platforma funkcjonuje już od ubiegłego roku. To korzyść zarówno dla nauczycieli, którzy od razu mają wyniki sprawdzianów, jak i uczniów, którzy zamiast sterty książek mogliby korzystać z jednego notebooka czy tableta - tłumaczy Grzegorz Nitkiewicz, prezes Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

- Taka forma nauki jest z pewnością atrakcyjniejsza dla uczniów. Daje również możliwości lepszego wykorzystania czasu - dodaje minister edukacji, Krystyna Szumilas, która objęła Mat@ndo honorowym patronatem.

W szranki podczas testu stanęło ok. 60 osób. Byli wśród nich uczniowie oraz nauczyciele gliwickich liceów i techników, a także przedstawiciele kuratorium, nauczyciele akademiccy oraz wykładowcy i studenci uniwersytetu trzeciego wieku.

Do wykonania mieli 41 zadań. Był to poziom, jaki można spotkać na podstawowej maturze z matematyki. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli godzinę.

- Zaproponowano mi udział, a że lubię matematykę, postanowiłem spróbować. Sprawdzić się - mówi Wojtek, uczeń I LO w Gliwicach.

- Samych zadań się nie obawiam, więcej problemów może sprawić sama metoda rozwiązywania testu, ale mieliśmy z tego szkolenie, więc powinno pójść dobrze - dodaje jego koleżanka Agata.

Na najlepszych czekały nagrody - notebooki dla indywidualnych zwycięzców oraz dla szkół, które reprezentowali.

Oto lista laureatów:

W kategorii LICEA:
I miejsce - IV LO w składzie: Agnieszka Seweryn, Adam Trzepacz oraz nauczyciel: Halina Leszko

W kategorii TECHNIKA:
I miejsce – ZSTI w składzie: Mateusz Bas, Łukasz Ksoll oraz nauczyciel: Sylwia Gruszka

Nagrody: 15 netbooków dla każdej ze szkół

Najlepszy wynik indywidualny:

Mistrz Matematyki w kategorii licea : Agata Wilk z I LO
Nagrody: netbook, Puchar prezydenta Miasta, czytnik e-booków (nagroda Ministra)

Mistrz Matematyki w kategorii technika : Łukasz Ksoll z ZSTI
Nagrody: netbook, czytnik e-booków (nagroda Ministra)

III najlepszy wynik indywidualny: Agnieszka Seweryn z IV LO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto