Hala Gliwice kosztuje miasto 325 mln złotych. Dotacji nie będzie, samorząd przegrał w sądzie

Marlena Polok-Kin
Hala Gliwice: Za ok. 325 mln zł miasto Gliwice wybudowało ją z własnych środków i kredytu. Żadnych pieniędzy zewnętrznych nie może dochodzić – tak zawyrokował kilka dni temu Sąd Najwyższy w Warszawie.
Hala Gliwice praktycznie gotowa. Ok. 325 mln zł to wydatek, który miasto musi wziąć na siebie w całości. Jego roszczenia zakończył Sąd Najwyższy.

Hala Gliwice kosztuje miasto 325 mln złotych. Dotacji nie będzie

Zakończony fiaskiem gliwickiego samorządu spór ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim o pieniądze na halę widowiskowo-sportową, wznoszoną przy ul. Kujawskiej, ostatecznie kończy sprawę finansowania obiektu. Za ok. 325 mln zł miasto Gliwice wybudowało ją z własnych środków i kredytu. Żadnych pieniędzy zewnętrznych nie może dochodzić – tak zawyrokował kilka dni temu Sąd Najwyższy w Warszawie.

– Sąd nie podzielił naszego zdania. Od początku mówiłem, że mamy pieniądze na budowę z sukcesywnie zwiększających się dochodów miasta, i że inwestycja w żadnej mierze nie zachwieje naszymi finansami. Tak też się dzieje – przekonuje Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Zerwana umowa

W mieście nie ukrywają jednak, że w ich opinii zarząd województwa postąpił nie fair. Spór z marszałkiem województwa o pieniądze na halę datuje się na 2014 rok, kiedy to sprawa po raz pierwszy oparła się, z powództwa Gliwic, o katowicki sąd. Jednak, zdaniem władz Gliwic, wszelkie trudności związane ze wznoszeniem tego obiektu mają tło polityczne. Urząd marszałkowski nie chciał komentować sytuacji, a były marszałek Adam Matusiewicz stwierdził tylko, że Gliwice i tak nie zdążą wybudować hali przed 2015 rokiem, a to był jeden z warunków przyznania dotacji.

Dlaczego władze Gliwic zdecydowały się wystąpić na drogę sądową przeciwko marszałkowi województwa? Jak przypomina Zygmunt Frankiewicz, hala widowiskowo-sportowa w Gliwicach została wpisana – decyzją innego marszałka, Michała Czarskiego z SLD – w 2006 r. na listę trzech najważniejszych inwestycji dla woj. śląskiego.

I miasto tej klasyfikacji „trzymało się” prowadząc sądową batalię o zwrot kosztów – na początek chciało, aby urząd marszałkowski zapłacił za faktury – ponad 100 tys. zł. Niewiele przy obiecanej – jak twierdzą w Gliwicach – 141-mln dotacji z UE. Sąd skierował sprawę do mediacji, ale strony nie porozumiały się i znów spotkały w sądzie. Gliwice przegrały. I odwołały się.

– Projekt hali kosztował 7,2 mln zł. Oficjalnie obiecano nam dofinansowanie w wysokości 141 mln zł z pieniędzy unijnych. Kiedy jednak okazało się, że pieniędzy tych możemy nie otrzymać, zapytałem gliwiczan przed rozpoczęciem budowy, czy mimo to budować halę? W przeprowadzonych w 2012 r. szerokich konsultacjach społecznych większość opowiedziała się za budową – nawet z własnych pieniędzy. Tak też postąpiliśmy, budowa hali jest na ukończeniu. Kiedy okazało się, że zarząd województwa śląskiego jednostronnie zerwał z Gliwicami umowę o dofinansowanie (Komisja Europejska uznała realizację obiektu za nierentowną i zażądała od marszałka cofnięcia dotacji – przyp. red.), postanowiliśmy zwrócić się o rozstrzygnięcie tej krzywdzącej nas decyzji do sądu – tłumaczy Frankiewicz.

A operatora wciąż nie ma

Hala w Gliwicach przy ul. Kujawskiej jest już praktycznie gotowa. Podobnie jak jej otoczenie. Miasto dodatkowo przebudowuje układ komunikacyjny w jej sąsiedztwie, by ułatwić dojazd do hali.

W jej wnętrzu trwają ostatnie prace wykończeniowe i związane z wyposażaniem obiektu. Budowlańcy powinni opuścić obiekt w czerwcu. Kiedy zostanie oddany do użytku? Trudno prognozować, bo czekają go odbiory techniczne, a te mogą trwać nawet kilka miesięcy.

Hala wciąż jednak nie ma operatora, choć – jak zapewnia Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic – miasto o niego zabiega. Dwa przetargi nie przyniosły jednak rozstrzygnięcia. Obecnie, jak mówi Jarzębowski, trwa kolejny – są trzy zainteresowane firmy. To, ponownie, PTWP z Katowic (spółka-córka firmy PTWP Event Center, zarządzającej Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym) oraz Wizja Multimedia i GIG – obie z Warszawy.

Czy któraś z tych firm ostatecznie zostanie zarządcą hali, ma się okazać w ciągu nadchodzących tygodni. Umowa na zarządzanie gliwicką halą miałaby zostać podpisana na 15 lat.

– Pierwsze imprezy w hali Gliwice mogłyby odbyć się pod koniec roku lub na początku 2018 roku – tłumaczy Jarzębowski. – Nie są to jednak ustalenia, ale prognozy, bo zapełnieniem kalendarza hali powinien zająć się jej zarządca.

Kapelusz czy siodło. Bryła 
obiektu zrobi wrażenie.

Obiekt powstał w miejscu dawnego stadionu XX-lecia pomiędzy ulicami Akademicką i Kujawską. W skład hali widowiskowo-sportowej wchodzą: hala główna, hala treningowa, budynek fitness, zewnętrzny garaż wielopoziomowy. Główne wejścia do budynku znajdują się na poziomie +5,85 m w stosunku do istniejącego poziomu placu przed obiektem.

Jak zapewnia inwestor, dzięki przyjętym rozwiązaniom w hali można będzie przeprowadzać zawody sportowe, m.in. w hokeju, lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej, boksie, zgodnie z wymaganiami odpowiednich międzynarodowych związków i federacji sportowych, dla imprez o randze międzynarodowej.

Hala jest również przystosowana funkcjonalnie i użytkowo do imprez wystawienniczych i targowych, wszelkiego rodzaju wydarzeń estradowych, takich jak: koncerty, projekcje filmowe, konkursy tańca, masowe imprezy taneczne, imprezy społeczno-polityczne oraz ogólnodostępna – komercyjna rekreacja sportowa. Jako atut hali Gliwice wskazywana jest także jej lokalizacja, znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie campusu Politechniki Śląskiej, niedaleko węzła autostrad i Drogowej Trasy Średnicowej.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie