Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec codziennego monitorowania wód Kanału Gliwickiego. Od 12 października kontrole tylko w środy

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Koniec codziennych kontroli na wodach Kanału Gliwickiego.
Koniec codziennych kontroli na wodach Kanału Gliwickiego. Danuta Pałęga / Polska Press
Tony śniętych ryb wyłowiono z wód Kanału Gliwickiego w Łabędach już na przełomie marca i kwietnia. Niedługo później katastrofa ekologiczna dotknęła rzeki Odry. WIOŚ Katowice nie łączy tych dwóch spraw. W ubiegłych kilku miesiącach wody kanału były pod stałą, codzienną obserwacją służb. Od środy 12 października ma się to jednak zmienić.

Spis treści

Kanał Gliwicki pod szczególnym nadzorem

Katastrofą ekologiczną na Odrze żyła cała Polska. Mimo zakrojonych na szeroką skalę badań, wciąż nie udało się jednoznacznie stwierdzić, co było przyczyną wybicia ponad 100 ton ryb oraz niezliczonej ilości zwierząt wodnych i ptactwa. Pierwsze niepokojące sygnały nadchodziły z gliwickich Łabęd już na przełomie marca i kwietnia. Mieszkańcy zauważyli dryfujące przy brzegach śnięte ryby.

W lipcu, kiedy tony martwych ryb i ptactwa zaczęły pojawiać się także na Odrze, ruszyła ogólnopolska akcja poszukiwania przyczyny katastrofy. Wody Kanału Gliwickiego zostały objęte szczególnym nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz strażaków.

- Na wodach przeprowadzane są patrole na polecenie komendanta głównego PSP. Co więcej, teren monitoruje także WIOŚ, latając nad kanałem dronem - mówił nam 16 sierpnia kpt. Damian Dudek z gliwickiej KM PSP.

Inspektorzy WIOŚ codziennie pobierali także próbki wody do analizy i porównania. Miały one pomóc w odkryciu przyczyny pomoru ryb i ptactwa. Niestety, do dziś nie udało się jej ustalić.

Koniec codziennych kontroli na wodach Kanału Gliwickiego

3 października zapytaliśmy katowickiego oddziału WIOŚ o aktualne działania prewencyjne na wodach kanału. Czy nadal regularnie odbywają się na nich kontrole z lądu oraz powietrza?

- W związku z tym, że od kilku tygodni na Kanale Gliwickim i rzece Odrze w województwie śląskim nie są obserwowane żadne zdarzenia, od przyszłego tygodnia cykliczne kontrole będą prowadzone w każdą środę. - czytamy w odpowiedzi, która nadeszła do nas w piątek 7 października.

WIOŚ poinformował nas również, że inspektorzy wciąż pozostają w stałym kontakcie z pracownikami Wód Polskich, a w razie zgłoszenia będą reagować interwencyjnie przez 7 dni w tygodniu.

Kontrole w zakładach w toku

Nadal trwają kontrole w zakładach odprowadzających ścieki do wód powierzchniowych w zlewni rzeki Odry. Inspektorzy zakończyli działania w 31. podmiotach, 10 kontroli jest jeszcze w toku.

Jak informuje WIOŚ, w 14. przypadkach stwierdzono nieprawidłowości w różnym zakresie działalności, przy czym w 2. będą one skutkować wszczęciem postępowania w kierunku nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za nieprawidłowe prowadzenie badań automonitoringowych. Co to znaczy?

Inspektorzy, kontrolując poszczególne zakłady, przyglądają się dokumentom, podlegającym kontroli automonitoringowej. Są to wyniki m.in. pomiarów emisji pyłów i gazów do powietrza, pomiarów jakości i ilości odprowadzanych ścieków, pomiarów ilości pobieranej wody, pomiarów poziomu pól elektromagnetycznych w środowisku czy badań stanu środowiska w obszarze oddziaływania różnych obiektów (np. składowiska
odpadów, stacje i bazy paliw).

- Wyniki takich pomiarów powinny w szczególności zostać przeanalizowane pod kątem ewentualnego wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej. - informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Inspektor przeprowadzając kontrolę automonitoringową sprawdza przede wszystkim, czy:
a) dotrzymywane są dopuszczalne wielkości emisji,
b) badania i pomiary zostały wykonane w miejscu i zakresie określonym
w pozwoleniu/przepisach prawa,
c) pobieranie próbek i badania zostały wykonane przez akredytowane laboratorium zgodnie
z metodykami referencyjnymi,
d) wyniki nie nasuwają zastrzeżeń,
e) badania i pomiary zostały wykonane terminowo,
f) wyniki badań i pomiarów zostały przekazane terminowo do wioś,
g) sposób prezentacji badań i pomiarów jest zgodny z obowiązującymi wzorami
i przepisami.

Koniec codziennych kontroli na wodach Kanału Gliwickiego.

Koniec codziennego monitorowania wód Kanału Gliwickiego. Od ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto