Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach pomoże w badaniu koronawirusa

KJ
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach pomaga w badaniu koronawirusa. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń palcem, kliknij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach pomaga w badaniu koronawirusa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń palcem, kliknij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE WSSE w Katowicach
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach dostała wsparcie w badaniu koronawirusa. Badania próbek wirusa prowadzi też Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach. - Skróci się czas oczekiwania na wyniki – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach pomoże w badaniu koronawirusa

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała już do tej pory ponad 3,5 tysiąca próbek od osób, które mogły zostać zakażone koronawirusem. Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki laboratorium od trzech tygodni pracuje non stop, 24 godziny na dobę.

– Mamy dziś ogrom pracy. Sam proces przygotowania do badania jest niezwykle czasochłonny i wymaga niezwykłej pieczołowitości. Laboranci, którzy zostali specjalnie przeszkoleni, muszą się przebrać w odpowiednie kombinezony, maski, przygotować ręcznie do dalszej diagnostyki próbki przed włożeniem ich do urządzenia. Cały proces badania trwa 5 godzin – wyjaśnia Urszula Mendera-Bożek, wojewódzka inspektor sanitarna.

Co ważne, urządzenie, które bada próbki pod kątem genetycznym może pomieścić jednocześnie tylko około 90 probówek z materiałem biologicznym.

We wtorek, 31 marca, ruszyły badania pod kątem koronawirusa w jednym z laboratoriów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

– Nie trzeba przekonywać nikogo, iż jest to renomowana, jedna z najlepszych instytucji badawczych w naszym kraju, która wspomoże nas w badaniach. Skróci się czas oczekiwania na wyniki – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Instytut przeprowadził do tej pory 30 pierwszych badań molekularnych, a trzy badania wykazały wyniki pozytywne.

– Docelowo laboratorium będzie wykonywało badania dla czterech śląskich szpitali: w Raciborzu, Tychach, Chorzowie i Cieszynie. Na początek będzie to ok. 70-80 badań na dobę – wyjaśnia Maja Marklowska-Tomar, rzecznik instytutu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto