MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna zorza polarna nad Przemyślem. Zdjęcia internautów

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Rafał Niebieszczański
W piątkowy wieczór i noc, mieszkańcy Polski mieli niepowtarzalną okazję do obserwacji jednego z najbardziej fascynujących zjawisk naturalnych - zorzy polarnej. Ta rzadko spotykana na naszych szerokościach geograficznych aurora zachwyciła obserwatorów swoimi żywymi kolorami i niezwykłą dynamiką. Wywołana została przez silną burzę geomagnetyczną klasy G5, co jest zjawiskiem niecodziennym i wyjątkowo spektakularnym.

Co to jest zorza polarna?

Zorza polarna, znana również jako aurora, to zjawisko świetlne, które można obserwować w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych naszej planety. Jest to efekt oddziaływania cząstek pochodzących z wiatru słonecznego z górną warstwą atmosfery Ziemi. Te cząstki, wchodząc w interakcję z różnymi gazami, emitują światło w szerokiej palecie kolorów, tworząc na niebie spektakularne łuny.

Kolory zorzy polarnej mogą różnić się w zależności od rodzaju gazu, z którym cząstki wiatru słonecznego wchodzą w reakcję, oraz od wysokości, na jakiej zjawisko występuje. Na przykład, gdy cząstki te reagują z tlenem na różnych wysokościach, mogą świecić na czerwono lub na zielono, co dodaje całemu zjawisku jeszcze więcej uroku.

Piękna zorza polarna nad Przemyślem. Zdjęcia internautów
Piotr Michalski

Burza geomagnetyczna Klasy G5

Za obserwowaną w Polsce zorzę polarną odpowiedzialna była burza geomagnetyczna klasy G5. Jest to najwyższy stopień skali burz geomagnetycznych, co oznacza, że zjawisko to było wyjątkowo silne. Burze geomagnetyczne są wynikiem zmian w polu magnetycznym Ziemi, wywołanych przez wiatr słoneczny. Klasa G5 oznacza, że mogą one wpływać na pracę satelitów, systemy komunikacji, a nawet powodować zakłócenia w dostawach energii elektrycznej.

Mimo potencjalnych zakłóceń, burze geomagnetyczne przynoszą ze sobą również coś pięknego - możliwość obserwacji zorzy polarnej znacznie dalej od biegunów, niż jest to zazwyczaj możliwe. To właśnie dzięki tej burzy, mieszkańcy Polski mogli cieszyć się widokiem, który zwykle zarezerwowany jest dla znacznie bardziej północnych szerokości geograficznych.

Piękna zorza polarna nad Przemyślem. Zdjęcia internautów

Fotograficzne ujęcia zorzy polarnej nad Przemyślem

W mediach społecznościowych pojawiły się liczne zdjęcia zorzy polarnej nad Przemyślem, przesłane przez internautów, którzy mieli szczęście uchwycić ten niezwykły widok. Fotografie te pokazują różnorodność kolorów i form, które może przybierać zorza, od delikatnych zielonych łun po intensywne czerwienie i fiolety.

Te niezwykłe ujęcia są dowodem na to, jak piękne i zaskakujące może być zjawisko zorzy polarnej. Dla wielu osób obserwacja aurory to spełnienie marzeń i jedno z tych doświadczeń, które na długo zostają w pamięci.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piękna zorza polarna nad Przemyślem. Zdjęcia internautów - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto