MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska rozpoczyna współpracę z GZM przy technologiach bezzałogowych. Przyszłością są drony?

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
GZM/ Krzysztof Malinowski
REGION. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Politechnika Śląska w Gliwicach podpisały porozumienie dotyczące utworzenia Centrum Kompetencji Technologii Bezzałogowych i Autonomicznych. Tym samym GZM i Politechnika Śląska będą współpracowały przy technologiach bezzałogowych.

GZM i Politechnika Śląska rozpoczynają współpracę przy technologiach bezzałogowych

Współpraca między GZM-em a Politechniką Śląską ma obejmować działania na rzecz wdrażania wyników badań Politechniki w dziedzinie systemów bezzałogowych oraz ich zastosowania w różnych obszarach administracji samorządowej. Przy współpracy będą realizowane programy szkoleniowe i edukacyjne dotyczące tej nowoczesnej technologii, a także działania promocyjne mające na celu przybliżenie społeczeństwu jej znaczenia.

Porozumienie przewiduje również współpracę w zakresie rozwoju, wykorzystania i promocji infrastruktury stworzonej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz samorządy Gliwic, Pilchowic i Sośnicowic w ramach projektu „Usługi cyfrowe dla BSP”, aby rozwijać nowe usługi i koncepcje U-Space dla dronów.

- Jest to niejako rozwinięcie naszego zaangażowania w obszar testowy w Gliwicach, w Rudzińcu i w Sośnicowicach oraz projekt +Drony nad Metropolią+, który realizowaliśmy wspólnie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej - wskazał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Drony przyszłością? GZM o tym wie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wspólnie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego (ULC), Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Ministerstwem Infrastruktury, uczestniczy w inicjatywie Centralno Europejski Demonstrator Dronów (CEDD). Współpraca koncentruje się na wdrażaniu U-Space, europejskiej koncepcji zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych. Metropolia jest również członkiem międzynarodowej inicjatywy Urban Air Mobility, która ma na celu wprowadzenie miejskiej mobilności do przestrzeni powietrznej.

W ramach CEDD Metropolia organizowała testy wykorzystania technologii bezzałogowych w różnych obszarach zarządzania miejską przestrzenią.

Od wielu lat Metropolia angażuje się w organizację Droniady, wydarzenia, w którym uczestniczą uczelnie wyższe, ośrodki badawczo-rozwojowe, samorządy oraz firmy związane z rozwojem i zastosowaniem technologii bezzałogowych. Celem wydarzenia jest pokazanie możliwości wykorzystania dronów w różnych dziedzinach, takich jak ochrona środowiska, energetyka, sytuacje kryzysowe czy organizacja transportu.

Dwa lata temu Metropolia zakończyła cykl spotkań w ramach Dronowej Szkoły Prototypowania, w której wzięło udział prawie 50 urzędników. Pracownicy administracji zdobyli teoretyczną wiedzę na temat bezzałogowych statków powietrznych (BSP) oraz odbyli praktyczne szkolenia z pilotowania dronów, aby przygotować się do zmian wynikających z europejskiej koncepcji U-Space.

Politechnika Śląska rozpoczyna współpracę z GZM przy technol...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto