18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Poznajcie atuty Knurowa, które czynią to miasto wyjątkowym [ZDJĘCIA]

Artykuł sponsorowany
Miasto Knurów pod względem wielkości stanowi największą jednostkę administracyjną powiatu ziemskiego gliwickiego, posiadając blisko 38,5 tysiąca mieszkańców i zajmując obszar 34 km2. Największym atutem miasta jest bliskość autostrady A4 oraz A1 z bezpośrednim włączeniem w obrębie Knurowa.

Pierwsze piśmienne wzmianki o Knurowie pochodzą z Księgi uposażeń Biskupstwa Wrocławskiego i datują się na przełom XIII i XIV wieku. Na przestrzeni wieków losy Knurowa toczyły się podobnie, jak losy całego Górnego Śląska. Zasadnicze zmiany w historii przyniósł wiek XIX, związany z odkryciem bogatych złóż węgla kamiennego. Uruchomienie wydobycia w 1906 roku wywarło decydujący wpływ na kierunek rozwoju Knurowa, który z osady rolniczej przekształcił się w silnie zurbanizowany ośrodek przemysłowy. Kolejnym istotnym wydarzeniem historycznym jest fakt przyłączenia do Knurowa w 1951 roku Szczygłowic i Krywałdu, które zaowocowało nadaniem praw miejskich.

Miasto wielokrotnie zmieniało swe oblicze, by w ostateczności stać się nie tylko nowoczesnym ośrodkiem górniczym, z silnie zakorzenioną śląską tradycją, ale także miejscowością przyjazną inwestorom z innych gałęzi gospodarki. Nakłady na inwestycje z każdym rokiem stanowią coraz istotniejszą pozycję w strukturze wydatków gminy. Realizowane inwestycje służą nie tylko poprawie warunków życia mieszkańców miasta, ale także korzystnie wpływają na atrakcyjność miasta w oczach inwestorów. Prowadzona jest modernizacja układu drogowego w mieście, w celu poprawienia bezpieczeństwa użytkowników ruchu oraz usprawnienia systemu komunikacji.

Miasto kładzie także nacisk na stałe udostępnianie nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową, zarówno w systemie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Niezbędnym uzupełnieniem tych działań, jest stworzenie mieszkańcom jak najlepszych warunków do zamieszkiwania i spędzania wolnego czasu. Dlatego w Knurowie dba się o sukcesywny rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej. Dwie kryte pływalnie, nowoczesna hala sportowa, kompleks sportowy w okolicy ul. Ułanów i Alei Lipowej, bezpieczne place zabaw, boiska wielofunkcyjne przy placówkach oświatowych oraz sezonowe lodowisko to przykłady inwestycji służących mieszkańcom Knurowa. Spotkania z szeroko rozumianą kulturą zapewnia Klub Kultury Lokalnej „Sztukateria”, Dom Kultury w Szczygłowicach oraz Kino Scena KULTURA.

Życie kulturalne w Knurowie posiada różnorodny charakter. Jednym z dominujących nurtów jest tradycyjna kultura śląska, której symbolem jest dziecięcy zespół folklorystyczny „WRAZIDLOKI” oraz Orkiestra Dęta Kopalni Knurów, która szczyci się przeszło 100-letnią historią. Zamiłowania mieszkańców Knurowa skupiają się nie tylko na pielęgnowaniu dotychczasowego dorobku kulturowego, czego wyrazem jest m.in., stanowiąca swoiste muzeum, Izba Tradycji Górniczej, ale także na kreowaniu współczesnego oblicza miasta. Bogata oferta kulturalna, edukacyjna i sportowo-rekreacyjna sprzyja powstawaniu różnego typu formacji, stowarzyszeń i klubów, znanych nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Spośród wielu imprez odbywających się w mieście – jedna ma szczególne znaczenie. Dni Knurowa – to święto miasta, zwyczajowo obchodzone w trzeci weekend czerwca, które jednoczy jego mieszkańców podczas wspólnej zabawy i uroczystych obchodów. W czasie Dni Knurowa miasto odwiedzają gwiazdy światowej sławy, a u ich boku na scenie mają okazję zaprezentować się miejscowi artyści. Z całą pewnością jest to wydarzenie, na które mieszkańcy z niecierpliwością czekają cały rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto