Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samotny grobowiec pośród leśnej głuszy. To pamiątka po cmentarzu cholerycznym w Lesie Łabędzkim. ZDJĘCIA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Do symbolicznego grobowca prowadzi leśna ścieżka.
Do symbolicznego grobowca prowadzi leśna ścieżka. Danuta Pałęga
Wśród wysokich, rozłożystych drzew Lasu Łabędzkiego napotkać można samotny kamień nagrobny. Mimo że stoi w tym samym miejscu od wieków, tak naprawdę niewielu gliwiczan o nim wie i zna jego historię. Dziś Wam ją przybliżymy.

Symboliczny grobowiec w Lesie Łabędzkim

Kiedy w latach 1831-1832 okoliczne tereny trawiła epidemia cholery, wybrano na miejsce pochówku zmarłych z jej przyczyny odizolowany od chat i domostw skraj Lasu Łabędzkiego. Co ciekawe, już wcześniej grzebano tu gliwicką ludność. Pole zarazy, jak zamiennie nazywano ten fragment zagajnika, zostało założone najpewniej w pierwszej połowie XVIII wieku. Osoby zmarłe w wyniku chorób zakaźnych były w tym miejscu grzebane już w okresie Wojny Trzydziestoletniej, a także podczas wybuchów następnych epidemii, między innymi duru brzusznego oraz czerwonki.

Cmentarz choleryczny w Gliwicach

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazy, zmarłych chowano w masowych mogiłach, jak najdalej siedzib ludzkich. Las był do tego idealnym miejscem. Cmentarzysko pochłonęło setki ciał. Z okresu epidemii cholery pochodził kamienny krzyż, ustawiony między pniami drzew, upamiętniający zmarłych, który pojawił się dzięki staraniom fundatora pomnika, hrabiego Welczka. Niestety, nie zachował się on w całości. Po dziś dzień można zobaczyć jedynie jego podstawę oraz tablicę pamiątkową. Krzyż kamienny zastąpiono metalowym.

Po II wojnie światowej w ramach akcji "odniemczania" z pomnika skuto napisy, gdyż zbyt jednoznacznie kojarzyły się one miejscowej ludności właśnie z językiem niemieckim. Zatarła się również data jego fundacji. W późniejszych latach pomnik odnowiono, jednak niezbyt starannie: wyryta data zawiera błąd w ostatniej cyfrze. Zamiast cyfry 8 powinien bowiem figurować grawer cyfry 2.

Mimo że do miejsca bardzo łatwo dotrzeć, niewielu gliwiczan o nim wie i zna historię, którą skrywa. Aby odnaleźć grobowiec wystarczy wejść do Lasu Łabędzkiego od strony garaży przy ulicy Księdza Norberta Bończyka i podążać główną ścieżką.

Do symbolicznego grobowca prowadzi leśna ścieżka.

Samotny grobowiec pośród leśnej głuszy. To pamiątka po cment...

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto