MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakularna operacja w Gliwicach! Jest nowa nadzieja dla chorych na raka prostaty

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
Spektakularna operacja przy pomocy robota, wyglądająca z boku jak pilotowanie samolotu, przeprowadzona w Gliwicach! To nowa nadzieja i szansa dla pacjentów onkologicznych, zmagających się z rakiem prostaty.

Zespół oddziału urologii i urologii onkologicznej pod kierunkiem doktora Andrzeja Kupilasa przeprowadził po raz pierwszy w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach operację prostatektomii radykalnej wykorzystując możliwości specjalistycznego robota.

Lista korzyści dla pacjenta jest bardzo długa: od minimalnej utraty krwi i oszczędzającego trybu zabiegu aż do prawidłowego trzymania moczu oraz zachowania funkcji seksualnych – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej w gliwickiej lecznicy

Chirurgia robotyczna to zupełnie nowe wyzwanie dla zespołu operacyjnego. W wielu aspektach przypomina to zadania pilota samolotu. Specjalistyczny sprzęt pozostaje w rękach lekarzy, to oni decydują o przebiegu operacji.

Operowanie przy pomocy robota wygląda niczym pilotowanie samolotu. Za sterami doktor Andrzej Kupilas.Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Operacja polega na wykonaniu otworów zlokalizowanych na brzuchu chorego, przez które wprowadzane są do ciała ramiona robota. Na jednym z ramion umieszczona jest kamera pozwalająca na uzyskanie obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Do końca roku gliwiccy specjaliści chcą przeprowadzić około 50 takich procedur.

Jest to szansa przede wszystkim dla pacjentów, u których wykryto raka prostaty wymagającego leczenia chirurgicznego.

Zdarza się, że strach przed utratą funkcji seksualnych i innymi dolegliwościami obniżającymi komfort życia “blokuje” mężczyzn: zwlekają z diagnostyką, zwlekają z wizytą u urologa. To błąd.

Teraz możemy im zaoferować jeszcze skuteczniejsze i jednocześnie mniej inwazyjne metody leczenia – podsumowuje dr Andrzej Kupilas

Każdego roku w województwie śląskim na raka prostaty zapada około dwóch tysięcy mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby oraz szybkie wdrożenie leczenia dają szansę nawet na całkowite wyleczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto