MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Siemińskiego w Gliwicach będzie częścią Strefy Ograniczonej Dostępności – zmiany wejdą w życie 1 sierpnia

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
1 sierpnia na ul. Siemińskiego zostanie wprowadzona Strefa Ograniczonej Dostępności
1 sierpnia na ul. Siemińskiego zostanie wprowadzona Strefa Ograniczonej Dostępności G. Ożga / UM Gliwice
Strefa Ograniczonej Dostępności w Gliwicach powiększy się 1 sierpnia, w jej skład wejdzie fragment ul. Siemińskiego. Zakazem wjazdu objęty zostanie odcinek od skrzyżowania z ul. Jasnogórską do posesji nr 21, czyli mniej więcej do budynku sądu. Dla mieszkańców i przedsiębiorców przewidziano specjalny identyfikator uprawniający do wjazdu.

Strefa Ograniczonej Dostępności w Gliwicach – w jej skład wejdzie ul. Siemińskiego

Rozszerzenie Strefy Ograniczonej Dostępności w Gliwicach zostało zaplanowane na 1 sierpnia. Przepisami ograniczającymi ruch samochodowy zostanie objęta część ul. Siemińskiego.

- Strefa Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego z zakazem wjazdu obejmie odcinek od skrzyżowania z ulicą Jasnogórską do posesji nr 21 – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Zakaz wjazdu nie będzie obejmował osób mieszkających przy ul. Siemińskiego oraz przedsiębiorców. Przewidziano dla nich identyfikator uprawniający do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności. Ulicą Siemińskiego przejadą samochody mieszkańców, właścicieli lokali mieszkalnych, użytkowników lokali użytkowych oznaczone identyfikatorem S podczas dojazdu do parkingu poza drogą, np. w podwórku. Ten sam identyfikator będzie uprawniał do postoju na wyznaczonych do tego miejscach trwającego nie dłużej, niż 15 minut.

- Identyfikator S zezwala na wjazd wyłącznie na ulicę Siemińskiego. Nie pozwala natomiast na wjazd na pozostałe ulice objęte Strefą Ograniczonej Dostępności na Starówce. Podobnie identyfikatory obowiązujące na Starówce nie obejmują ulicy Siemińskiego – podkreśla ZDM.

Ulicą Siemińskiego przejadą ponadto pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne, a także rowery, urządzenia transportu osobistego, hulajnogi i motorowery elektryczne. Nadal będzie tędy kursować autobus linii A4, ulicą przejadą również służby miejskie, taksówki i pojazdy firm ochroniarskich podczas pełnienia obowiązków. Dostawcy będą mogli wjechać w strefę w godzinach 6.00-12.00 na 15 minut.

- Uspokojenie ruchu aut na ulicy Siemińskiego jest szczególnie ważne, bo przyciąga ona wielu spacerowiczów i rowerzystów. Kilka lat temu miasto zaczęło nadawać jej charakter „miejskiego podwórca”. Przy chodnikach ustawione zostały podesty z siedziskami i donice z zielenią – powstały ministrefy wypoczynku i zarazem dodatkowe przestrzenie dla gości odwiedzających kawiarenki czy restauracje. Samochodów bywa tu jednak wciąż zbyt dużo, a wprowadzenie na części ulicy Siemińskiego Strefy Ograniczonej Dostępności ma sprawić, że będzie tam spokojniej i bezpieczniej dla pieszych – Urząd Miejski wyjaśnia przyczyny zmian.

Strefa Ograniczonej Dostępności na ul. Siemińskiego – jak dostać identyfikator

Formularz wniosku o wydanie identyfikatora można pobrać ze strony internetowej zdm.gliwice.pl w zakładce „Obsługa Klienta/Wnioski”. Wypełniony dokument można składać w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 lub w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21.

- Identyfikatory wydawane są bezpłatnie na okres nie dłuższy niż rok. Ich posiadanie nie zwalnia z dotychczasowego obowiązku uiszczania opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania – informuje ZDM.

Ze wzorem identyfikatora S można zapoznać się w naszej galerii, a na dodatkowe pytania związane z wprowadzanymi zmianami odpowie Referat Inżynierii Ruchu w gliwickim ZDM pod numerami telefonów 32 300 86 73 lub 32 300 86 68.

Zmiany w Strefie Ograniczonej Dostępności na gliwickiej Starówce

1 sierpnia zmienią się również zasady w SOD obejmującej Starówkę w Gliwicach. Na teren strefy również będą mogły wjechać taksówki, wydłużono również czas przewidziany na dostawy i 15-minutowy postój. Dostawcy wjadą do strefy w godzinach od 6.00 do 12.00.

Według pierwotnych planów zmian w okolicach Rynku miało być więcej. Latem 2023 miało wejść w życie wyłączenie dla ruchu samochodowego kolejnych ulic w tej części miasta. Jak informowały władze Gliwic, celem działań miało być rozszerzenie strefy przyjaznej spacerowiczom i turystom. Ostatecznie, po proteście mieszkańców i przeprowadzonych konsultacjach, wycofano się z tego pomysłu.

Więcej na ten temat pisaliśmy w czerwcu.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto